عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

مجازات نشر اکاذیب چیست؟

[تعداد: 3    میانگین: 4/5]

مجازات نشر اکاذیب چیست؟

انتشار و ترویج دروغ و کذب بر علیه فرد یا افرادی یا مقامات دولتی و رسمی که به قصد تشویش اذهان عمومی و ایجاد ضرر به دیگری باشد ، انتشار کذب نامیده میشود و مجازات این جرم در قانون پیش بینی شده است لذا در این مقاله ، مجازات نشر اکاذیب مورد بررسی قرار می گیرد .

مجازات نشر اکاذیب

قانون جرم نشر اکاذیب را در زمره ی جرایم مطلق قرار داده است و تحقق آن بستگی به ایراد ضرر ندارد ، بلکه خود عمل کذب موضوع جرم خواهد شد و صرف نتیجه گرفتن در آن ، مد نظر گرفته نشده است .

این جرم مانند همه ی جرائم دیگر دارای سه عنصر قانونی ، مادی و معنوی است که با وجود آنها امر جرم محقق می شود ، در این عناصر اولا مطلق بودن جرم نشر اکاذیب مورد توجه است نه مقید بودن به گرفتن نتیجه و شرایط دیگر ، ثانیا باید مطلبی که منتشر شده است برخلاف حقیقت ماجرا باشد و اگر اثبات شود که عین حقیقت بوده دیگر جرمی به وقوع نرسیده است ، داشتن سوء نیت در امر نشر کذب توسط نشر دهنده نیز مورد توجه قانون قرار می گیرد و اگر نشر دهنده از انجام  کار خود هدف خاصی نداشته و مطلب را با استناد به اینکه صحیح بوده نشر داده است ، دیگر مشمول حکم مجازات نمی گردد.

اگر متهمی که به نشر اکاذیب در دادگاه کیفری متهم بوده ، جرم او اثبات شود ، مجازات نشر اکاذیب ، طبق ماده ی ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی به حبس از دو ماه تا دو سال و یا ۷۴ ضربه شلاق خواهد بود و باید اعاده ی حیثیت نیز کند و با اعلام در یک جمع یا انتشار اوراق چاپی نسبت به برگرداندن اعتبار فردی که از بین برده اقدام کند.

جنبه های مختلف جرم نشر اکاذیب

جرم انتشار اکاذیب یک جرم خصوصی به شمار میرود ، چون حریم خصوصی فرد را نقض کرده است و بدون دلیل او را در معرض قضاوت نابجای دیگران قرار داده است ، جز با شکایت شاکی خصوصی قابل تعقیب یا گذشت نخواهد بود و اگر شاکی از شکایت خود گذشت کند ، دیگر امر تعقیب و یا مجازات مجرم دنبال نخواهد شد .

گاهی ممکن است در جرم انتشار اکاذیب علاوه بر مجازات های مقرر ، قاضی به تشخیص خود مجازات های دیگری را هم برای مجرم در نظر بگیرد.

در مواردی هم که نشر اکاذیب به قصد تهدید امنیت ملی و اقدام علیه نظام باشد ، دیگر به شاکی خصوصی نیازی نخواهد داشت و امر جرم دیگر یک جرم محرض و غیر قابل گذشت خواهد بود و دولت با چنین کسانی سخت ترین برخورد را خواهد داشت و هیچ نوع گذشتی را در قبال آنها نخواهد پذیرفت و مجازات شدیدی برای مرتکب در این امر لحاظ خواهد شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم افترا و نشر اکاذیب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل جرم توهین مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاورهیا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما