عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مجازات جرم جعل امضای الکترونیکی چیست؟

مجازات جرم جعل امضای الکترونیکی چیست؟

جعل امضای دیگران در قانون یک جرم مشهود تلقی میشود و نسبت به اینکه این جعل در مورد چه اشخاصی انجام گرفته شده است مجازات فرد جعل کننده در قانون مشخص می شود ، جعل به دو روش سنتی و الکترونیکی انجام می گیرد و در اینجا باید دید مجازات جرم جعل امضای الکترونیکی چطور خواهد بود.

جعل امضای الکترونیکی 

در رابطه با جعل امضای الکترونیکی می توان عنوان نمود که دست بردن در اسناد و جعل امضای دیگران با هر هدفی که باشد در قانون جرم شناخته شده است و برای جاعل حبس طولانی در نظر گرفته خواهد شد .

با گسترش فناوری و تولید تجهیزات بیشتر در حوزه رایانه ای امر جعل به این حوزه نیز سرایت کرده است و جاعلان با استفاده از نرم افزارهای جدید تلاش می کنند تا امر جعل را با دقت بیشتری انجام دهند .

در قانون ایران در سال ۱۳۸۸ در فصل ماده ۶ قانون جرائم رایانه ای آمده است که ارکان جرائم رایانه ای به چه صورت خواهد بود و هر کس مرتکب این اعمال شود ، جاعل محسوب می گردد و از داده های مخابراتی به صورت متقلبانه استفاده کند ، از یک تا پنج سال حبس و جزای نقدی از ۲۰ تا ۱۰۰ ملیون ریال یا به هر دو مورد محکوم خواهد گردید.

اما اگر جعل امضای الکترونیکی در مورد امضای مقامات کشوری یا مقام رهبری باشد تا ۱۰ سال حبس نیز برای جاعل در نظر گرفته می شود .

جعل امضای الکترونیکی که در واقع روش نوینی است که در جعل مورد استفاده قرار می گیرد شبیه سازی کردن امضای افراد با استفاده از تکنیکهای رایانه ای می باشد تا درصد شباهت امضای اصلی به جعلی را بیشتر کند و تشخیص جعل بودن را با مشکل مواجه می کند که تشخیص این جعل فقط می تواند توسط کارشناسان مجرب صورت گیرد.

حعل امضای الکترونیکی و جعل امضای سنتی 

در جرم جعل امضای الکترونیکی نیز مانند جعل سنتی هم ایجاد کننده امضای جعلی و هم استفاده کننده از این امضا مجرم خواهند بود و طبق ماده ی ۷ قانون جرائم رایانه ای به مجازاتی که ذکر شد محکوم خواهند گردید.

در جعل امضای دیگران که به صورت سنتی انجام می گیرد و از ابزار و وسایل خاصی برای جعل استفاده می شود تشخیص راحت تر از جعل الکترونیکی خواهد بود زیرا در جعل رایانه ای فناوری جدید و به روز شده تری مورد استفاده قرار می گیرد و تشخیص جعل امضا باید با نظر کارشناسان و با دقت بیشتری صورت گیرد.

در جعل سنتی ابزاری مانند کاغذ و قلم و اسناد مورد استفاده قرار می گیرند تا امر جعل محقق شود اما در جعل رایانه ای روشهای نوین و داده مورد استفاده قرار می گیرد و همین داده ها موضوع جرم رایانه ای را تشکیل می دهند.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *