عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مجازات جعل اسکناس و ارز چیست؟

[تعداد: 5    میانگین: 2.8/5]

مجازات جعل اسکناس و ارز چیست؟

جعل اسکناس و ارز در قانون در زمره جرائم شدید قرار داده شده است و مجازاتهای متفاوتی برای جعل کنندگان این حوزه در نظر گرفته شده است ، در واقع چون این جرائم با امنیت ملی کشورها در ارتباط مستقیم است مجازات بسیار سختی در انتظار مرتکبین این جرائم خواهد بود اما مجازات جعل اسکناس چیست ؟

مجازات جعل اسکناس 

در رابطه با مجازات جعل اسکناس می توان گفت که قانون مصوب سال ۱۳۶۸ ، جاعلان اسکناس و  ارز ،وارد کنندگان و توزیع کننده و مصرف کنندگان این اسکناس ها و ارزهای جعلی را قابل مجازات می داند و قصد این جاعلان را مبارزه با نظام و دولتها می داند و اخلال در نظام اقتصادی کشورها  ، بنابراین بر حسب مورد ، جرم افرادی که در جعل دخیل بوده اند به حبس های طولانی مدت و اعدام محکوم می گردند.

در بند الف ماده ۱ قانون مجازات اخلال گران در نظام اقتصادی کشور ذکر شده که اگر جاعل اقدام به جعل اسکناس یا سکه یا ارز کشور دیگری کند یا آن را وارد کشور یا توزیع کند ، این کار جرم محسوب خواهد شد و اگر این اقدام جعل به قصد ضربه زدن به نظام کشور باشد و در ایجاد خلل موثر باشد ، جاعل به عنوان مفسد فی الارض شناخته شده و به اعدام محکوم میگردد اما اگر عمل او چنین تاثیری نداشته باشد ، به حبس از ۵ سال تا ۲۰ سال محکوم و همه ی اموال وی که از طریق جعل به دست آمده باشد ، توسط قانون ضبط خواهد شد و دادگاه این اختیار را دارد که محکوم را به ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق نیز در انظار عموم محکوم کند.

مجازات جعل ارز و اسکناس در قانون 

قانون جرم جعل در مورد همه ی اسکناس های رایج و ارزهای خارجی و اسناد بانکی و چکهای صادره از بانکها و یا سایر اسنادی که تعهد آور باشند را مورد مجازات قرار میدهد و اگر قصد استفاده کنندگان جنبه امنیتی داشته باشد و نظام اقتصادی کشور را مورد هدف قرار دهد ، مجازات اعدام برای جاعلین در نظر گرفته اما اگر جنبه امنیتی نداشته و فقط قصد سوء استفاده مالی بوده ، حبس ۵ تا ۲۰ سال و مصادره اموال طبق قانون اعمال می شود.

جعل اسکناس و ارز جرمی گروهی می باشد که به دستگاه ها و امکانات خاصی نیازمند است ودر بررسی این جرم این موارد نیز لحاظ می شود و در تمام دنیا با این چنین جرمهایی به شدت برخورد می شود زیرا این جرمها نظم عمومی و اقتصادی جامعه را مختل خواهند کرد.

در قانون برای استفاده کنندگان از ارز و اسکناس جعلی منوط به اینکه از جعل بودن آن آگاهی داشته اند ، مجازات مقرر شده است و اگر استفاده کننده بتواند ثابت کند که از این جعل آگاهی نداشته ، از اتهام مبری خواهد شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *