عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مجازات جرم کودک آزاری چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 18 میانگین: 3.1]

مجازات جرم کودک آزاری چیست؟

در کمسیون قضایی و حقوقی مجلس لایحه ای برای حمایت از کودکان و نوجوانان در خصوص جلوگیری از کودک آزاری و یا قاچاق آنها نوشته شده و تحویل مجلس داده شده تا آن را علنی سازند.

تعریف کودک آزاری

تعریف طفل

هر شخصی که به سن بلوغ شرعی نرسیده باشد را طفل می گویند.

تعریف نوجوان

شخصی که به سن ۱۸ سالگی رسیده و بلوغ شرعی رسیده باشد را نوجوان می گویند.

کودک آزاری روانی

در صورتی که طفل از محبت کافی برخوردار نباشد و این بی محبتی باعث افسردگی طفل شود و سایر اختلالات عاطفی طفل آسیب ببیند و جبران ناپذیر باشد باعث آزار طفل از لحاظ روانی میشود و طفل حرکاتی خشن و سریع انجام میدهد و باعث میشود که طفل اعتماد به نفس خود را از دست بدهد.

علایم بالینی در معاینه کودک

در بیشتر موارد کبودی پوست بدن کودک از آثار کتک زدن کودک میباشد که در قسمت های مختلف بدن کودک قابل مشاهده است که در این معایناتی که از کودک انجام میشود کبودی در مچ دست و بازو و ران و یا کبودی ناشی از شلاق در باسن ها و یا سیلی زدن به صورت طفل که شامل گونه ها و دهان و پیشانی طفل میشود و یا کبودی در قفسه سینه و شکم و گردن مشاهده شده است.

موارد کودک آزار و اذیت کودکان

  1. اگر طفلی به دلیل فعل و یا ترک فعل عمدی در معرض خطر و آسیب قرار گیرد و سلامت جسمی و روانی فرد آسیب ببیند در این صورت باعث آزار طفل شده و این نوعی کودک آزاری محسوب میشود.
  2. در صورتی که طفلی را مجبور به انجام کارهای غیر قانونی نمایند و یا وادار کردن طفل به انجام کار و یا خدماتی که جسم و روان و اخلاق او را تخریب میکند و به طفل آسیب میرساند.
  3. در اختیار قرار گرفتن طفل به دیگری به موجب خریدو فروش و یا انجام هرگونه عمل غیر قانونی طفل و نوجوان و دریافت وجه و امتیاز در ازای طفل.
  4. به کارگیری طفل برای انجام فعالیت های جنسی برای خود و یا دیگران
  5. محتوا و یا هرگونه تصویری که نشان از برهنگی کامل دخترو یا پسر باشد و یا آمیزش آنها را نشان دهد باعث بی آبرویی طفل و آزار وی میشود.

تمامی افرادی که به سن ۱۸ سالگی کامل نرسیده باشند مشمول موارد بالا میشوند.

مجازات جرم کودک آزاری

در صورت خرید وفروش و یا بکار گرفتن کودکان برای انجام کارهای خلاف از ماه تا یک سال زندان و یا یک تا دو میلیون تومان مجازات و محکوم خواهند شد.

در صورتی که باعث آزار و اذیت کودک به گونه ای که شکنجه شود و یا منع از تحصیل کودک و یا نادید گرفتن سلامت روحی و روانی و جسمی کودک مرتکب از سه ماه و یک روز تا شش ماه حبس و یا محکوم به پرداخت یک میلیون تومان جزای نقدی خواهد شد.

نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که جرم کودک آزاری دارای جنبه عمومی میباشد و نیاز به شکایت شاکی خصوصی ندارد

مسئولیت نگهداری و سرپرستی کودکانی که بر عهدهی مراکز و موسسات است باید به گونه ای باشد که در صورت مشاهده اذیت و آزار کودکان توسط هر شخصی مراتب را جهت پیگرد قانونی به مقامات قضایی اعلام نماید و در صورتی که شخصی از این تکلیف تخلف نماید به ماه زندان و یا پانصد هزار تومان جزای نقدی محکوم خواهد شد.

در صورت نیاز به وکیل آدم ربایی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.