عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مجازات جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی چیست؟

مجازات جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی چیست؟

امروزه یکی از رسانه هایی که در نشر اکاذیب بیشترین استفاده از آن وجود دارد ، فضای مجازی است که استفاده از آن در زندگی روزمره بیشتر از همیشه تاثیر گذار شده است و نمی توان نقش فضای مجازی را در بین تعاملات اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی مردم نادیده گرفت ، اکنون باید دید مجازات کسی که در فضای مجازی اقدام به نشر اکاذیب می کند به چه صورت خواهد بود ، لذا در این مقاله  به بررسی ، نشر اکاذیب در فضای مجازی پرداخته شده است . 

در ماده ی ۱۸ قانون جرائم رایانه ای ، مصوب سال ۱۳۸۸ ، آمده است که هر کس با هدف ضرر به دیگری یا بر هم زدن افکار عمومی یا مقامی رسمی ، به وسیله ی فضای مجازی مطلب کذب و دروغی را منتشر کند و در دسترس دیگران قرار دهد و به  فرد حقوقی یا حقیقی نسبت دهد ، خواه به آن فرد ضرر مادی یا معنوی برسد یا ضرری از این ناحیه متوجه او نشود و به حیثیت و اعتبار او لطمه وارد شود ، از نظر قانون این عمل او جرم نشر اکاذیب رایانه ای محسوب و به حبس از نود و یک روز تا دو سال و یا جزای نقدی و یا هر دو محکوم می شود .

نشر اکاذیب در فضای مجازی

افرادی که به نشر اکاذیب در فضای مجازی اقدام می کنند ، با خود فکر کرده اند به علت نامشخص بودن نشر دهنده مطلب کذب ، دیگر در مورد نشر مطلب مسئول نخواهند بود اما این فکر اشتباه خواهد بود ، چون با شکایت و اعلام اعاده ی حیثیت کسی که مطلب در مورد او نشر داده شده است ، به راحتی می توان توسط قانون ، نشر دهنده را پیدا و  او را به سزای عمل خود رساند.

در جرم نشر اکاذیب که جرمی خصوصی به شمار می رود تا زمانی که شاکی رضایت ندهد ، امر تحقیق و بررسی ادامه خواهد داشت و در صورت اثبات جرم مجرم به کیفر متناسب با جرم خواهد رسید ، مگر آنکه شاکی رضایت دهد.

اثبات جرم نشر اکاذیب در فضای مجازی 

داشتن سوء نیت در نشر اکاذیب در فضای مجازی یکی از شروطی است که با توجه به آن امر جرم بودن نشر اثبات می شود ، بنابراین اگر متهم در روند بررسی جرم بتواند اثبات کند که قصد او ضرر رساندن یا برهم زدن اذهان عمومی نبوده است و مطلب را با اعتقاد به اینکه صحیح بوده و دروغ منتشر نکرده است ، دیگر مشمول حکم ماده ی ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی نخواهد شد لذا دیگر موضوع شکایت رسمیت نخواهد داشت.

در مقابل این موارد اگر اثبات شود که نشر خبر براساس واقعیت بوده نه کذب ، دیگر طرح شکایت به خاطر نشر اکاذیب مطرح نخواهد بود و موضوع شکایت صورت قانونی نخواهد داشت، تشخیص کذب بودن و یا صحت مطالب نشر شده در حیطه ی دادگاه است و دادگاه می تواند صحت و کذب بودن مطالب را بر اساس مستندات به اثبات رساند .

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم افترا و نشر اکاذیب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل جرم توهین مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاورهیا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *