عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

مجازات جرم باج گیری چیست ؟

[تعداد: 5    میانگین: 1.8/5]

مجازات جرم باج گیری چیست ؟

لغت اخاذی به باج گیری ، زورگیری ، گرفتن مال یا چیزی به زور و تهدید معنا شده است  ، که باج گیری خود برگردان واژه فرانسوی شانتاژ ( Chantage ) می باشد ، باج گیری به تحمیلات ناروایی اطلاق می گردد که فردی از راه گفتار ، کردار و تهدید به رسوا کردن به فرد دیگری وارد می سازد تا چیزی را از او طلب نماید ، در قانون مجازات اسلامی جرمی تحت عنوان جرم باج گیری وجود ندارد لذا در این نوشتار مجازات جرم باج گیری مورد بررسی قرار می گیرد . 

در تعریف دیگری ، جرم باج گیری اینگونه عنوان می شود ؛ به عملی که فرد از شرایط مساعدی که دارد ، سوء استفاده کرده و آن را وسیله ای جهت تهدید فرد یا افرادی قرار می دهد تا آن فرد یا افراد بر خلاف میل خود دست به انجام عملی بزنند ، باج گیری می گویند .

بر طبق تحقیقات انجام شده بر روی جرائمی که در حوزه های مختلف جنایی رخ می دهد ، کارشناسان اعلام می دارند که وقوع جرم در مناطقی که ساکنان آنان از سطح سواد و تحصیلات کمتری برخوردار هستند ، به میزان بیشتری به وقوع می پیوندد .

در چند سال اخیر یکی از روش های تهدید به اخاذی و باج گیری ، تهیه ی فیلم های غیر اخلاقی است که به واسطه ی آن ، فرد مورد نظر به افشای فیلم های خصوصی تهدید می گردد .

مجازات جرم باج گیری

با توجه به معانی کلمه ی اخاذی ، تعریف واژه ی باج گیری و ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۷۵ به تصویب رسیده است و بیان می دارد که ؛ هر گاه فردی ، دیگری را به هر نحو تهدید به قتل ،ضرر نفسی یا شرافتی ، مالی یا به افشای سری نسبت به خود یا بستگان او کند ، اگر چه به واسطه ی تهدید تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را کرده یا نکرده باشد ، تا ۷۴ ضربه شلاق یا دو ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد ، می توان گفت که  مجازات جرم باج گیری نیز مشمول ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی خواهد بود و مجازات آن مانند عمل اخاذی و زور گیری ، همان مقدار تعیین شده ی ضربه شلاق یا حبس مقرر تعیین خواهد شد .

رکن اصلی جرم باج گیری به مانند جرم اخاذی ، الزام و اکراه در مخاطب به تسلیم مال است که در این راستا ، تسلیم مال بدون رضایت صورت می گیرد .

در جرم باج گیری ، مخاطب از ترس حاصل از تهدیدبه افشای سر و رسوا شدن، مجبور به تحویل مال خود می گردد .

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم اخاذی می توانید از مشاوره وکیل دعاوی اخاذی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقیپندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما