عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مجازات تجاوز به عنف چیست؟

مجازات تجاوز به عنف چیست؟

جرم تجاوز به عنف در تمامی کشورها ، مجازات شدیدی دارد و در ردیف مجازات های جنایی قرار می گیرد ، در این نوشتار به بررسی مجازات تجاوز به عنف پرداخته می شود .

عنف در لغت به معنای خشونت ، اجبار و زور می باشد و در اصطلاح تجاوز به عنف ، انجام نزدیکی جنسی بدون رضایت زن با استفاده از زور و اجبار است که در این میان عمل تجاوز به عنف با خشونت و وارد کردن صدماتی به زن محقق می گردد .

تجاوز به عنف تنها در چهارچوبی غیر از ازدواج دائم و موقت موضوعیت دارد ، لذا توسل به خشونت جنسی در روابط زناشویی ، تجاوز به عنف محسوب نخواهد شد .

تجاوز به عنف نوعی زنا است که در آن قربانی رضایت ندارد و مرد با زور و خشونت به عمل جنسی علیه زن اقدام می کند .

مجازات تجاوز به عنف

براساس ماده ۸۲ قانون مجازات اسلامی ، مجازات تجاوز به عنف ، اعدام خواهد بود ، بر طبق این ماده ، حکم مجازات زنا اعدام است و فرقی میان جوان ، پیر ، مجرد و متاهل جهت اجرای حکم اعدام نخواهد بود .

اثبات بدون رضایت بودن عمل تجاوز توسط قربانی ، بر عهده او قرار دارد ، از این رو اگر مرد عمل زنا را انکار کند ، زن است که باید نزدیکی بدون رضایت خود را به اثبات رساند .

شهادت ۴ شاهد عاقل و عادل ، ۴ بار اقرار متهم در نزد قاضی و علم قاضی با توجه به قرائن و شواهد ، اثبات کننده عمل تجاوز به عنف خواهد بود .

اقرار زنانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند ، برای آگاهی قاضی مهم بوده و این اقرار جزء قرائن و شواهد خواهد بود .

متجاوزان به عنف معمولا اشخاصی با اختلالات شخصیتی و روانی ناشی از دوران کودکی و نوجوانی هستند که ناهنجاری های ناشی از این دوران در جوانی و میانسالی به شکل تجاوز به عنف رخ می دهد .

تجاوز به عنف تنها در میان افرادی که نمی توانند رابطه جنسی مشروع و سالمی داشته باشند ، رخ نمی دهد بلکه این عمل حتی در میان افرادی که دارای همسر و فرزند نیز هستند ، مشاهده می شود .

در اکثر موارد تجاوز به عنف ، مهاجم ابتدا به شناسایی قربانی پرداخته در فرصتی وی را مورد تجاوز قرار می دهد و در نهایت پس آزار و اذیت ، او را به قتل می رساند .

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم رابطه نامشروع می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *