عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی درباره چیست؟

[تعداد: 24    میانگین: 2.8/5]

ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی درباره چیست؟

قوانین و مقرارت وضع شده در هر کشور به جهت جلوگیری و پیش گیری از وقوع جرائم مختلف می باشد که با توجه به عرف و شرایط حاکم بر یک جامعه تعیین و وضع می شوند با این حال در صورت ارتکاب جرم ، این مجازات است که پاسخگوی مناسبی به رفتار مجرمانه ی مجرمین خواهد بود لذا در این نوشتار ، ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی مورد بررسی قرار گرفته شده است . 

ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی

بر طبق ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی ، هر گاه فردی ، دیگری را به هر نحو ، تهدید به قتل ، ضرر نفسی ، شرافتی ، مالی و یا به افشای سری ، نسبت به خود یا بستگان او نماید ، اعم از اینکه به واسطه ی این تهدید تقاضای وجه ، مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نمود یا ننموده باشد ، مجازات فرد مجرم تا ۷۴ ضربه شلاق یا به حبس از دو ماه تا دو سال خواهد بود .

در  ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی ، جرمی خاصی نام برده نشده لذا در جرائمی که در ارتکاب آنها از تهدید و ترساندن با توجه شرایط مندرج که در این ماده قانون آورده شده ، می توان آن را مشمول جرائمی چون ؛ اخاذی ، سرقت مسلحانه با چاقو ، باج گیری ، زورگیری ، سرقت مقرون به آزار و اذیت ، خفت گیری و … دانست که مجازات چنین جرائمی ، مجازات تعیین شده در ماده  ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی خواهد بود .

از آنجا که به هنگام اعمال خشونت ، رعب و تهدید در ارتکاب جرایم علیه امنیت اجتماعی چون اخاذی ، باج گیری ، خفت گیری و … باعث  می گردد که شرایط پیش بینی نشده ای در هنگام وقوع جرم رخ دهد ، لذا چنانچه جرمی بالاتر از جرائم علیه امنیت اجتماعی رخ دهد ، مانند قتل ، مجازات چنین عملی اعدام خواهد بود که متناسب با جرم حادث شده است .

افشای اسرار ، در ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی 

افشای سر در ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی شامل مواردی است که برای افراد از درجه ی اهمیت برخوردار هستند و فرد سعی در پنهان نگه داشتن آنها دارد و حاضر است بهای زیادی را پرداخت نماید تا آن موضوع بر ملا نگردد در واقع اموری که برای فرد ارزش مادی و معنوی دارند در ردیف اسراری قرار می گیرند که مجرمین سعی در افشا کردن آنها دارند.

ضرر مالی در ماده ی ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی ، شامل ضرری است که  فرد یا بستگان وی به آن تهدید می شوند .

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم تهدید، می توانید از مشاوره های وکیل کیفری مورد اطمینان خود در گروه وکالت دعاوی کیفری موسسه حقوقی پندار، از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *