عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

ماده قانون جرم اخاذی چیست؟

[تعداد: 8    میانگین: 2.1/5]

ماده قانون جرم اخاذی چیست؟

گسترش روابط انسانی در جوامع بشری و به دنبال آن ، ایجاد جرایم مختلف باعث شده که قانون و مقررات زیادی در رابطه با جرائم ایجاد گردد تا با خاصیت بازدارندگی قوانین به دلیل محکومیت های در نظر گرفته شده ، بتوان مانع از رخ دادن متعدد جرائم مختلف شد از این رو ،  در این نوشتار به توضیح ، ماده قانون جرم اخاذی پرداخته می شود . 

واژه ی اخاذی خود برگردان اصطلاح فرانسوی شانتاژ (Chantage )  می باشد که به باج گیری ، زورگیری و عملی که با تهدید و ترساندن موجب گرفتن مال ، وجه و یا هر چیزی از دیگری می گردد ، اطلاق می شود .

قانون جرم اخاذی

در قوانین مدنی کشور جرمی تحت عنوان اخاذی پیش بینی نشده است اما با توجه به تعریف و مصادیق آن این نوع جرم ، مشمول ماده ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی است که عبارت است از : هر گاه فردی ، دیگری را به هر نحو ، تهدید به قتل ، ضرر نفسی ، شرفی ، مالی و یا به افشای سری ، نسبت به خود یا بستگان او نماید ، اعم از اینکه به واسطه ی این تهدید تقاضای وجه ، مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نمود یا ننموده باشد ، مجازات فرد مجرم تا ۷۴ ضربه شلاق یا به حبس از دو ماه تا دو سال خواهد بود .

چنانچه در حین اخاذی ، جرائمی دیگری صورت بپذیرد ، به عنوان مثال قتل ، با توجه به جرم انجام شده ، مجازات متناسب با جرم یعنی اعدام پیش بینی خواهد شد  .

اخاذی از جمله جرائم خشنی است که جلوگیری از حادث شدن آن درتامین امنیت جامعه و سلامت روانی مردم بسیار موثر می باشد .

مواردی چون ؛ نصب دوربین در اماکن عمومی و خصوصی ، عدم تردد در مکان های خلوت و اصلاح هندسی مکان های شهری در پیشگیری از وقوع جرائم خشنی چون اخاذی ، باج گیری ، زورگیری و … بسیار کنترل کننده خواهد بود .

جرم اخاذی به مانند دیگر جرائم از سه عنصر اصلی ؛ قانونی ، مادی و روانی تشکیل شده است که جهت تحقق این جرم می بایست این سه عنصر به وقوع بپیوندند .

  • عنصر قانونی : 

عنصر قانون جرم اخاذی  ، ماده ی ۶۹۹ قانون مجازات اسلامی است .

  • عنصر مادی :

جرم اخاذی زمانی محقق می گردد که موضوع تهدید افشای امری رسوا کننده به نحوی باشد که به حیثیت فرد قربانی  لطمه ای وارد شود ، به عنوان مثال در مورد فردی که به انتشار افشای محکومیت قضایی وی بدون مجوز قانونی و به قصد ضرر زدن ، توسط اشخاص دیگر تهدید می شود ، عنصر مادی جرم اخاذی محقق می گردد  .

  • عنصر معنوی یا روانی :

در این عنصر تشکیل دهنده جرم اخاذی ، فردی که اخاذی را انجام می دهد ، باید با سوء نیت به تهدید اقدام کرده باشد که در این شرایط ضرورت ندارد که هدف فرد ، گرفتن پول یا مال باشد تا جرم محقق گردد .

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم اخاذی می توانید از مشاوره وکیل دعاوی اخاذی مورد اطمینان خود در موسسه حقوقیپندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما