عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

موارد لزوم سند رسمی در ادله اثبات دعوی چیست؟

[تعداد: 3   میانگین: 3/5]

موارد لزوم سند رسمی در ادله اثبات دعوی چیست؟

قانون مدنی دلایل اثبات دعوی را پنج مورد اقرار، شهادت، اسناد کتبی، اماره  و قسم بر شمرده و مهمترین دلیل را اسناد کتبی رسمی بیان نموده است اما موارد لزوم سند رسمی در ادله اثبات دعوی چیست. 

ادله اثبات دعوی

در رابطه با ادله اثبات دعوی می توان گفت که سند رسمی به دلیل ماهیت و مقرراتی ثبتی که در تنظیم آن اعمال می گردد مدرکی غیر قابل انکار و تردید می باشد ، در دعاوی وقتی مدرکی مورد استناد قرار می گیرد رسمی بودن سند به اثبات ادعا کمک شایانی خواهد کرد.

سند رسمی به علت اعتبار قانونی و شرایطی که تنظیم می گردد و ثبت آن در دفاتر اسناد و مدارک نمی تواند با شهادت حکم به بطلان آن صادر یا از درجه اعتبار ساقط کرد و فقط می توان در مورد آن ادعای جعل را اثبات نمود .

در اختلافات مربوط به مالکیت وجود سند رسمی به نام افراد حقانیت آنها را به  اثبات می رساند و این مالکیت مورد تردید نخواهد بود.

سند رسمی توان اجرایی و اثباتی بالایی در دعاوی دارد و به دلیل تنظیم شدن طبق مقررات نمی توان آن را نادیده گرفت.

سند رسمی نیازی به اثبات ندارد و کسی که دارنده سند رسمی می باشد حتی لزومی ندارد در محاکم قضایی اقامه دعوی کند.

اهمیت سند رسمی در ادله اثبات دعوی 

اگر ملک یا زمینی مورد اختلاف قرار گیرد و در مورد مالکیت آن ادعایی مطرح شود این ادعا حتما باید با ارائه سند رسمی غیر منقول اثبات گردد و کسی که سند رسمی مطابق با قوانین ثبتی را در اختیار دارد و آن سند از جهت محتویات و امضاهای مندرج در آن دارای اعتبار باشد مالک اموال شناخته خواهد شد و این مالکیت توسط هیچ کس و با هیچ مدرکی سلب نخواهد گردید.

در مورد اسناد عادی می توان به لحاظ اینکه به صورت رسمی ثبت نشده اند ادعای انکار یا جعل امضا را داشت اما این ادعا در مورد اسناد رسمی معتبر نمی باشد.

دادگاه در دعاوی مربوط به مالکیت پس از دریافت اسناد رسمی و رسیدگی به اصالت آنها و در صورتی که سند را اصل تشخیص دهد قرار صحت سند را صادر و طبق آن رای را به نفع صاحب سند رسمی صادر خواهد کرد.

قانون مدنی دو عنصر تشکیل دهنده اسناد یعنی نوشته بودن و قابل استناد بودن در دعاوی را از ارکان هر سندی می داند و این استناد یا در طرح دعاوی یا دفاع مورد استفاده قرار می گیرند .

تنها رکن قانونی اسناد عادی امضای سند توسط فرد می باشد اما اسناد رسمی تمام ارکان قانونی را دارا می باشند و افراد می توانند در برابر ارائه اسناد عادی سکوت کنند و یا آن را رد کنند اما اسناد رسمی به دلیل پشتوانه قانونی و وجود تمام ادله نمی تواند نادیده گرفته شوند.

در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم سند رسمی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل پایه یک دادگستری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *