عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

لایحه حضانت در چه خصوص صحبت کرده است؟

[تعداد: 19   میانگین: 2.6/5]

لایحه حضانت در چه خصوص صحبت کرده است؟

حضانت در لغت به معنای پرورش کردن ، حفاظت ، نگه داری و تربیت فرزند است که در اصطلاح حقوقی به اقتدار قانونی شخص در نگه داری و تربیت فرزند اطلاق می گردد ، اما در این مقاله بررسی خواهد شد که لایحه حضانت در چه خصوص صحبت کرده است؟

 لایحه حضانت

در رابطه با اینکه لایحه حضانت چیست ، باید عنوان نمود که به موجب قانون مدنی ، نگه داری و تربیت فرزندان ، هم حق و هم تکلیف پدر و مادر می باشد ، از این رو دادگاه نمی تواند بدون دلیل ، حق نگه داری و تربیت فرزندان را پدر و مادر آنها سلب نماید ، از سوی دیگر ، والدین فرزندان نیز نمی توانند از نگه داری و تربیت فرزندان خود سر باز زنند و فرزند خود را به حال خود رها سازند ، لذا حضانت تکلیفی بر پدر مادر است که در صورت عدم مواظبت صحیح ، این حق از آنها سلب خواهد شد .

هنگامی مسئله حضانت موضوعیت پیدا می کند که برای والدین مشکلاتی نظیر ؛ فوت ، عدم داشتن صلاحیت لازم ، طلاق و ازدواج موقت رخ می دهد .

لایحه حضانت با مواد قانونی مصوب ، در مورد ابعاد مختلف حضانت که شامل سن حضانت ، نحوه ی حضانت ، افراد صلاحیت دار در زمینه پذیرش حضانت ، شرایط لازم برای حضانت ، سلب حق حضانت ، نحوه ی ملاقات با فرزند ، شرایط تغییر حضانت ، نگه داری و تربیت فرزند و غیره به طور کامل و صریح صحبت کرده است ، به گونه ای که در موارد مختلف مسائل مربوط به حضانت می توان به موارد این لایحه مراجعه نمود .

به دلیل اهمیت موضوع حضانت و تاثیر آن در پرورش و تربیت فرزند ، همواره جهت سپردن حضانت به شخص صلاحیت دار ، دادگاه خانواده بررسی های دقیق و لازمه را با وسواسی خاصی انجام می دهد .

بررسی لایحه حضانت در دادگاه

دادگاه تنها تا سن ۹ سالگی برای فرزند دختر و تا ۱۵ سالگی برای فرزند پسر تعیین حضانت می کند زیرا با رسیدن فرزندان دختر و پسر به این سنین به دلیل به بلوغ رسیدن آنها ، دختر و پسر مختار خواهند بود که در رابطه با فردی که می خواهند با وی زندگی کنند ، تصمیم بگیرند و از نظر دادگاه در این سنین ، فرزند از حضانت خارج می گردد .

با استناد به مواد قانونی لایحه ی حضانت می توان حضانت فرزندان دختر و پسر را تا سن ۷ سالگی به مادر سپرد ، این مسئله در طلاق ، ازدواج دائم و موقت ، فوت پدر و عدم داشتن  صلاحیت نگه داری پدر از فرزند صادق دانست و پس از این سن ، پدر حضانت تام نخواهد داشت و دادگاه با توجه به مصلحت فرزند به سپردن حضانت اقدام خواهد کرد .

بر اساس لایحه ی حضانت ، حق حضانت به ترتیب متعلق به پدر و مادر ، جد پدری ، اقوام نزدیک پدر و مادر خواهد بود که در خصوص سپردن حضانت به هر کس ، در درجه ی اول ، صلاحیت نگه داری شخص توسط دادگاه مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

در هر برهه ای از زمان ، هنگامی که برای دادگاه مشخص و اثبات گردد ، شخصی که حضانت فرزند به وی داده شده ، صلاحیت لازم را جهت نگه داری فرزند ندارد ، دادگاه وارد عمل شده و سلب حضانت از شخص صورت می پذیرد .

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *