عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

لایحه انحصار وراثت در قانون چیست؟

[تعداد: 2    میانگین: 3.5/5]

لایحه انحصار وراثت در قانون چیست؟

ارث یا ماترک به کلیه اموال منقول و غیرمنقول متوفی گفته می شود که پس از فوت شخص به وراث او تعلق می گیرند ، برای تقسیم ارث میان وراث متوفی بر اساس قوانین تقسیم ارث لازم است ، گواهی انحصار وراثت از سوی مراجع قضایی صادر گردد ، از این رو در این مقاله ، لایحه انحصار وراثت مورد بررسی قرار گرفته شده است. 

لایحه انحصار وراثت

در رابطه با لایحه انحصار وراثت می توان گفت که لایحه به نوشتارهایی گفته می شود که از جانب اصحاب دعوا در دعاوی حقوقی و یا کیفری ، به مراجع ۶قضایی تقدیم می شود ، هنگامی که نوشتار مورد دادخواست دعاوی ؛ توسط وکیل نوشته شود ، به آنها عنوان لایحه اطلاق می گردد .

در لایحه انحصار وراثت ، لازم است که وکیل از سوی متقاضی انحصار وراثت که می تواند وراث یا افراد ذینفع باشد ؛ از شورای حل اختلاف یا دادگاه عمومی حوزه ی آخرین محل اقامت متوفی ، درخواست صدور گواهی انحصار وراثت نماید تا بر اساس آن ، تعداد وراث و سهم الارث هر یک از آنها مشخص گردد .

جهت اجرای لایحه انحصار وراثت ، قوانینی مشخصی در رابطه با طبقات ارث ، افراد صلاحیت دار جهت انحصار وراثت ، نحوه انحصار وراثت ، پرداخت مالیات بر ارث ، تقسیم ارث ، اعتراض به انحصار وراثت ، مرجع صلاحیت دار جهت رسیدگی به انحصار وراثت ، درج اگهی انحصار وراثت در روزنامه و …. وجود دارد که همگی در قانون تصدیق انحصار وراثت طی ۱۴ ماده ، در مهر ماه سال ۱۳۰۹ شمسی به تصویب رسیده است .

لایحه انحصار وراثت در قانون

لایحه انحصار وراثت از جمله لوایح تقدیمی به شورای حل اختلاف یا دادگاه است که جهت رسیدگی و صدور آن لازم است تا فرم مخصوص انحصار وراثت با اسامی وراث و مشخصات آنها تکمیل شده و  مدارکی مانند ؛ گواهی فوت ، شناسنامه و سند ازدواج متوفی در صورت تاهل ، کپی و اصل شناسنامه ی کلیه وراث ، رسید مالیاتی ، وصیت نامه در صورت وجود ، استشهادیه ای ضمیمه ی پرونده ی انحصار وراثت گردد .

می توان گفت که لایحه انحصار وراثت در قانون به صورت مفصل با ماده قوانین مشخص و تعریف شده از ابتدا تا انتها چگونگی انجام مراحل انحصار وراثت را ، برای متقاضیان انحصار وراثت تشریح نموده است .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها