عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قوانین ناظر بر فروش مال موقوفه

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 4]

قوانین ناظر بر فروش مال موقوفه

فروش مال موقوفه دارای قوانینی میباشد که قبل تعریف این قوانین به تعریف وقف میپردازیم تا به موضوع وقف تسلط داشته باشیم.

تعریف وقف طبق قانون اوقاف

وقف به معنای مال و یا منافع مال میباشد که بدون هدف و قصد از کرفتن سود و فقط در راه رضای خدا صرف خدمات عمومی میشود. تعریف قانونی وقف بدین گونه است که خود مال در اختیار صاحب مال است اما منافع آن در راه خدا صرف میشود.

در مورد وقف اختلافاتی میان فقها وجود دارد بدین صورت که بعضی از فقها وقف را عقد نمیدانند زیرا در وقف نیازی به ایجاب و قبول نمیباشد و دسته ای دیگر اعتقاد دارند که حاکم مقامات  حکومتی صلاحیتی راجب به وقف ندارد و حاکم شرع باید وقف را تأیید نماید.

واقف در برابر مالی که وقف میکند حتما باید مالکیت داشته باشد ینی حتما باید مالک مال باشد و مالک باید دارای اهلیت باشد یعنی عاقل و بالغ و رشید باشد که بتواند معامله و قرارداد وقف را انجام دهد.

در صورتی میتوان مال را برای وقف واگذار کرد که با بقای عین بتوان از مال منفعت برد  یعنی در صورت استفاده از مال منفعت آن مال از بین نرود حال چه منقول باشد یا غیر منقول یا مشاع باشد یا مفروز.

قبض موقوفه

اگر موقوفه محصور باشد شخصی که باید آن را تحویل بگیرد شخصی است که مال موقوفه برای آن وقف شده و یا قائم مقام قانونی آن باید موقوفه را تحویل بگیرد اما در صورتی که موقوفه غیر محصور باشد و واقف برای آن شخصی را انتخاب نکرده باشد متولی موقوفه، مال موقوفه را تحویل میگیرد اگر هیچ کدام از این اشخاص ذکر شده وجود نداشته باشد خود حاکم تعیین میکند که چه کسی به عنوان متولی موقوفه را قبول نماید

در قبص لازم نیست که موقوفه فوری تحویل داده شود همین که واقف از وقف خود برنگردد و هر زمان که وقف را قفض کند وقف انجام شده و تمام میشود و بعد از اتمام واقف حق ندارد و نمیتواند وقف را فسخ کند و یا در آن تغییری ایجاد کند.

وقف باطل

وقف مالی که قبض آن ممکن نباشد باطل است اما اگرتسلیم  مال ممکن نباشد اما بتوان منافع آن را قبض کرد ایرادی بر عقد وقف وجود ندارد. مثلا شخصی که قایقش در رودخانه رها شده اما امکان اینکه بخواهد از آن استفاده کند ندارد اما امکان استفاده برای دیگری وجود دارد و آن را وقف آن شخص میکند.

در برخی مواقع مالی که به عنوان وقف داده شد واقف در قرارداد عقد ذکر میکند بخشی از مال جزء وقف نباشد مثلا اگر خانه ای که به عنوان وقف داده شده است در حیاط خانه باغچه ای وجود داشته باشد و واقف در قرارداد ذکر کند که از این باغچه استفاده نشود و جزء وقف محسوب نمیشود نمیتوان از آن قسمت به عنوان مال موقوفه استفاده کرد.
وقف برای چیزی که موجودیت ندارد و یا شخصی که وجود ندارد باطل است.

اگر وقف نسبت به مالی باشد که بخشی از آن معدوم و بخشی از آن موجود باشد وقف فقط نسبت به قسمت موجود صحیح میباشد و نسبت به قسمتی که موجود نیست باطل است.مورد دیگری که باید به آن اشاره کرد وقف بر نفس است که واقف نمیتواند مال موقوفه را برای خود وقف کند و خود را جزء موقوفه علیه کند و یا از منافع آن برای منافع شخصی استفاده نماید انجام این امر باطل است.

فقط در مواردی خاص فروش مال موقوفه مجاز است:

فروش مال موقوفه صحیح نیست مگر در مواردی خاص که فروش آن امکان پذیر است.اگر فروش مال موقوفه فقط نسبت به قسمتی از مال موقوفه امکان پذیر باشد و نسبت به قسمتی از آن حق فروش داشته باشیم این اقدام باعث نمیشود که بتوان کل مال موقوفه را به فروش رسانید و نسبت به کل مال تسری پیدا نمیکند.

واقف باید از همان ابتدا مورد وقف را مشخص کند و از آن استفاده و مورد عمل و اجرا قرار گیرد و در حالت طبیعی زمانی که چنین تغییری در آن انجام میپذیرد هزینه برای عوض در همان راهی انجام میشود که مورد تصمیم واقف بوده و یا به مورد تصمیمی و قصد وی نزدیک بوده.

فرض مثال میتوان به ساختمانی اشاره کرد در جهت استفاده از آن به عنوان دانشگاه وقف شده است اما ساختمان در حال خرابی و ویرانی است و کسی قادر به درست کردن و تعمیر ساختمان نمیباشد در این صورت فروش آن امکان پذیر است که مال موقوفه را به عنوان مال کلنگی بفروشد و وجهی که از فروش آن حاصل میشود صرف هزینه های دانشگاه شود.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.