عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قوانین طلاق

قوانین طلاق

طلاق آخرین راه حل مشکلات یک زندگی مشترک است. آثار طلاق بر فرد و جامعه به حدی جدی است که در نظر گرفتن جدایی به عنوان اولین راه حل، جبران ناپذیر ترین تصمیم ممکن در زندگی هر فرد است. شاید به همین منظور است که قوانین طلاق و احکام طلاق تدوین شده اند تا نتوان آن را از جدایی های احساسی و پشیمانی آور جلوگیری شود.

تعریف طلاق در لغت به معنای بازکردن گره و رها کردن است. در قانون و فقه، طلاق به پایان دادن ازدواج دائم اطلاق می شود. بنابراین طلاق در ازدواج موقت وجود ندارد.

هرچند حق طلاق مرد امری بدیهی است و در ابتدا درخواست برای جدایی تنها از سوی مرد مطرح می شد، اما با منظور کردن حق طلاق زن در شروط ضمن عقد، امکان درخواست طلاق از طرف زن نیز فراهم می شود.

بسیاری از روانشناسان معتقدند بر خلاف باور عمومی، عواقب طلاق برای مردان بیشتر از زنان است. از این رو لزوم ارائه برگه تأیید مشاوره حقوقی خانواده همراه با دادخواست طلاق در دادگاه تصویب شده است.  برای اطلاع از سایر شرایط طلاق، بهتر است مطالب زیر را بخوانید.

قانون ازدواج و طلاق در ایران 

طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی، طلاق دادن زن از سوی مرد، در هر زمانی که مرد بخواهد می تواند اتفاق بیفتد و شرایط طلاق از طرف زن نیز در موارد خاص امکان پذیر است.

در واقع با تصویب قانون حمایت از خانواده در سال ۱۳۴۶، اولین اقدام جهت دادن حق طلاق به زن به شمار می رود. با در نظر گرفتن حق طلاق برای زن، شرایط طلاق از طرف مرد همچنان پابرجاست، اما اگر زن درخواست طلاق دهد، مراحل قانونی طلاق زن از مرد توسط دادگاه به زوجین اعلام می شود. حق طلاق زن و مهریه منافاتی با یکدیگر ندارند و حتی در صورت طلاق به درخواست زوجه، مهریه باید به وی تعلق گیرد.

در واقع این قانون به این منظور تصویب شد که اگر مرد طلاق ندهد و همچنین اگر زن طلاق بخواهد، حق طلاق با زن نیز باشد.

انواع راههای طلاق

مراحل درخواست طلاق می تواند به سه صورت آغاز شود:

  • طلاق از طرف مرد مطرح شود؛
  • طلاق از طرف زن مطرح شود؛
  • دادخواست طلاق توافقی ارائه شود.

آنچه مهم است در هر سه صورت، حق و حقوق زن در طلاق باید رعایت شود.

مراحل طلاق از طرف مرد

مرد می تواند دادخواست طلاق را به دادگاه ارائه نماید. دادگاه نیز باید موضوع طلاق را به داوری و مشاوره طلاق ارجاع دهد. در صورت تأیید مشاوره بر صحت طلاق و عدم امکان سازش بین زوجین، دادگاه حکم طلاق را صادر می کند. در شرایط طلاق توسط مرد در مورد طلاق رجعی عنوان شده است که مرد حق رجوع به همسرش حتی در زمان عده را دارد. همچنین مرد می تواند برای انجام مراحل طلاق از وکیل طلاق استفاده کند.

در صورت استفاده از وکیل برای طلاق، مدت زمان کمتری برای انجام مراحل طلاق طول می کشد. ضمن آنکه نیازی به حضور مرد در دادگاه برای داوری و اجرای صیغه طلاق شرعی نیست و حق و حقوق زن نیز می تواند توسط وکیل پرداخت شود. برخی بر این باور اشتباهند که در صورت نشوز یا خیانت زن، پرداخت مهریه توسط مرد به وی نفی می شود. اما باید بدانیم حتی مهریه در صورت خیانت زن به مرد نیز باید پرداخت شود و اثبات جرائم فوق بسیار سخت بوده و مانعی برای پرداخت مهریه ایجاد نمی کند.

مراحل طلاق گرفتن زن

در صورتی که در شروط ضمن عقد، وکالت حق طلاق به زن اعطا شده باشد، طبق قوانین طلاق، می تواند شخصاً یا از طریق وکیل، اقدام به ارائه دادخواست طلاق نماید. در این مورد نیز تأییدیه داوری و مشاوره طلاق برای صدور حکم طلاق لازم است. ضمن آنکه هر یک از شروط ۱۲گانه ضمن عقد ادعا شده نیز باید توسط زن یا وکیل وی اثبات شود.

آنچه باید بدانیم اینست که حتی در صورت اعطای وکالت طلاق به زن، حق و حقوق زن باید پرداخت شود و درخواست طلاق از طرف زن و گرفتن مهریه منافاتی با یکدیگر ندارند. بعلاوه در قوانین طلاق و مهریه، ذکر شده است که زن می تواند برای گرفتن مهریه بدون طلاق نیز اقدام نماید و در صورتی که مهریه وی عندالمطالبه باشد، مرد باید نسبت به پرداخت آن اقدام کند.

قوانین طلاق توافقی

در توضیح نحوه طلاق توافقی ذکر یک نکته لازم است که حقوق زن در طلاق توافقی نیز مانند انواع پیشین متارکه باید پرداخت شود، با این تفاوت که زوجین می توانند در مورد شرایط و چند و چون آن با یکدیگر به تفاهم برسند.

مراحل طلاق توافقی در دادگاه نیز به این صورت است که ابتدا باید دادخواست متارکه توسط زوجین به دادگاه ارائه شود.

دانلود نمونه دادخواست طلاق توافقی

پس از توافق زوجین بر سر موارد متارکه نظیر نحوه طلاق توافقی و مهریه زن و حق و حقوق زوجین در صورت وجود فرزند و …، سایر مراحل همانند انواع پیشین طلاق طی شده که مراحل آن در مقاله طلاق توافقی به تفصیل شرح داده شده است.

در مورد طلاق توافقی نیز تأییدیه مشاوره طلاق توافقی برای صدور حکم جدایی زوجین لازم است. همچنین هزینه وکیل برای طلاق توافقی باید توسط هر یک از زوجین که اقدام به اخذ وکیل نموده اند پرداخت شود.

قوانین طلاق در دوران عقد

مراحل طلاق در دوران عقد با متارکه پس از آغاز زندگی مشترک فرق چندانی ندارد. تفاوت شرایط طلاق در دوران عقد در اینست که در صورتی که زوجین د ر دوران عقد با بکدیگر نزدیکی نداشته و در یک خانه زندگی نمی کردند، مهریه باید نصف پرداخت شود. اما در قانون طلاق در دوران عقد، پرداخت نفقه به قوت خود باقیست.

سوالات متداول

در چه صورت زن می تواند به صورت یکطرفه طلاق بگیرد؟

به صورت کلی حق طلاق با مرد است مگر آنکه مرد به زن برای درخواست طلاق حق وکالت داده باشد یا اینکه یکی از شروط 12 گانه عقد صادق باشد یا اینکه طلاق به صورت توافقی انجام شود. طلاق از سوی زن را طلاق خلع می نامند. اما در صورت درخواست از سوی زن، برخی از حقوق وی حفظ شده و برخی حقوق از وی سلب می شود. ادامه مطلب

عدم تعلق مهریه به زن تحت چه شرایطی است؟

مهریه حقی است که از زمان جاری شدن صیغه عقد برای وی در نظر گرفته می شود. اهمیت مهریه به صورتی است که حتی درخواست طلاق از سوی زن، خیانت زن و نشوز وی نیز حق دریافت مهریه را از او سلب نمی کند. اما با این حال موارد بسیار اندکی وجود دارد که حق دریافت مهریه را از زن سلب نموده یا وی را ملزم به دریافت نصف مهریه می نماید. ادامه مطلب

چگونه می توان برای طلاق توافقی اقدام نمود؟

طلاق توافقی، طلاقی است که درخواست آن با رضایت دو طرف به دادگاه ارائه داده می شود. این طلاق می تواند از سوی زن مطرح شود. طرح دعوای طلاق توافقی می تواند توسط وکیل یا توسط زوجین انجام شود. مراحل آن در هر دو صورت شبیه یکدیگر است با این تفاوت که در صورت اقامه دعوا توسط وکیل، مراحل با سرعت بیشتری طی می شود. ادامه مطلب

تفاوت طلاق رجعی و طلاق بائن چیست؟

طلاق ها از جهت امکان رجوع مرد به زن پس از طلاق به دو دسته طلاق رجعی و طلاق بائن تقسیم می شوند. هر یک از این دو نوع طلاق، وظایف و حقوق مشخصی را برای هر یک از زن و مرد ایجاد می کنند که باید با توجه به نوع طلاق رعایت شوند. طلاق های خلع نوعی از طلاق های رجعی به حساب می آیند. همچنین از آنجایی که شرع اسلام از ساختار خانواده حمایت می کند، برای رجوع در طلاق نیازی به تشریفات خاصی نیست. ادامه مطلب

آیا رجوع پس از طلاق بائن امکان پذیر است؟

قانون مدنی در ماده 1144، به نوعی از طلاق به نام طلاق بائن اشاره نموده و از ویژگی های این طلاق، عدم امکان رجوع از طلاق را ذکر نموده است. طلاق بائن در چهار حالت می تواند اتفاق بیفتد که از جمله آن، طلاق پیش از انجام نزدیکی بین زوجین، طلاق به صورتی که زوجه یائسه باشد، طلاق خلع و مبارات و طلاق در مرتبه سوم می باشد. علیرغم آنکه در قانون طلاق بائن بدون امکان رجعت ذکر شده است، اما در برخی شرایط امکان رجوع طلاق بائن وجود دارد. ادامه مطلب

رجوع پس از طلاق خلع چه شرایطی دارد؟

طلاق خلع که از انواع طلاق بائن یا غیر رجعی می باشد دو رکن اساسی دارد. رکن اول کراهت زوجه از شوهر خود است به صورتی که نتواند وظایف زناشویی و زندگی مشترک را انجام دهد. رکن دوم نیز بخشیدن مالی از سوی زن یا قسمتی از مهریه یا تمام آن به زوج است تا وی راضی به انجام طلاق شود. بدین صورت امکان رجوع از طلاق در طلاق خلع در قانون مشخص نشده است. اما در شرایط خاص و با انجام برخی اقدامات، امکان رجوع طلاق خلع نیز وجود دارد. ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *