عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قوانین حمایتی از ثبت برند در ایران چیست؟

[تعداد: 1    میانگین: 2/5]

قوانین حمایتی از ثبت برند در ایران

از برند جهت تشخیص و تمایز محصولات و خدمات توسط مشتریان با هدف فروش بیشتر استفاده می گردد و به این سبب، قوانین حمایتی از ثبت برند وضع شده اند.

قوانی حمایتی از ثبت برند

  • قانون حمایت ناشی از تقاضای ثبت علامت تجاری :

بر اساس قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ قانونگذار  در بند د ماده ی ۴۰ ، به محض ارائه ی اظهارنامه ی ثبت علامت تجاری به اداره ی مالکیت صنعتی ، می توان از یک علامت تجاری حمایت نموده و اعتبار آن نیز ده سال خواهد بود .

  • قانون حمایت ناشی از ثبت علامت تجاری :

به موجب این قانون ، پس از ثبت علامت تجاری ، مالک علامت تجاری ، اجازه ی طرح شکایت جهت تامین خسارت از جعل کنندگان علامت تجاری را خواهد داشت و با توجه به برخورداری از حقوق ناشی ثبت علامت ، و تنها او حق استفاده انحصاری از علامت تجاری خود را خواهد داشت .

حقوق مورد حمایت توسط قانون های ایران برای فرد ثبت کننده ی برند

  • حقوق مادی  :

این حق که محدود به زمان است ، به صاحب ثبت کننده ی برند اجازه ی استفاده ی انحصاری یا انتقال آن را به غیر می دهد .

  • حق استفاده :

بر اساس ماده ی ۱۴۱ آیین نامه ی اجرایی قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ، صاحب علامت ، می تواند حق استفاده از علامت خود را به فرد دیگر اعطاء نماید .

  • حق نقل و انتقال :

به موجب ماده ی ۱۳۹ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ، صاحب علامت ثبت شده حق انتقال علامت تجاری خود را به دیگری دارا می باشد ، البته به شرطی که در درخواست کتبی انتقال به مرجع قانونی ؛ شماره و تاریخ ثبت علامت در ایران ، اسم و نشانی و تابعیت مالک جدید و نام و نشانی نماینده ی قانونی در ایران درج گردد .

  • ممانعت از بهره برداری دیگران :

به موجب قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ، حق استفاده ی انحصاری از برند ثبت شده تنها متعلق به ثبت کننده ی علامت خواهد بود و در صورت استفاده ی غیرمجاز دیگران ، به صورت قانونی می تواند از بهره برداری آنها جلوگیری کند .

  • طلب کردن ضرر و زیان :

به موجب ماده ی ۱۸۲ قانون ثبت اختراعات ، طرح های صنعتی و علائم تجاری ، در صورت استفاده ی غیرمجاز دیگران از علامت تجاری بر روی محصولات خود ، صاحب علامت تجاری می تواند محصولاتی را که با حق حاصل از علامت تجاری خود مخالف است ، را ضبط نماید .

اگر محصولات در گمرک باشد ، ضبط محصولات توسط مامور گمرک و یا مامور اجرا ، صورت می پذیرد .

ضبط محصولات زمانی که دادگاه بر آن تصریح داشته باشد ، امکان پذیر خواهد بود  .

ضبط محصولات ، بنا به درخواست صاحب علامت و با سپردن تضمین کافی انجام می شود تا در صورت رد ادعای صاحب علامت ، خسارات وارده و منافع سلب شده از صاحب محصولات قابل جبران باشد ، همچنین این ماده می تواند مورد استناد صاحب علامت تجاری نیز قرار بگیرد .

  • حقوق معنوی صاحب علامت تجاری :

قوانین حمایتی از ثبت برند شامل حقوق معنوی نیز می شود. این حقوق در محدودیت زمان و مکان قرار ندارد و به موجب آن ؛ حق استفاده ی صاحب علامت تجاری محدود به زمان خاص و مکان خاصی نبوده و این حق همیشگی خواهد بود .

یعنی مالکیت علامت ثبت شده در حال حاضر و آینده یکی خواهد بود و صاحب علامت در همه ی نقاط جهان صاحب علامت تجاری خود خواهد بود و مالکیت وی محدود به مکان خاصی نخواهد بود

در صورت نیاز به ثبت برند می توانید با مشاوران مورد اطمینان خود در گروه وکالت امور ثبتی موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی، ارتباط حاصل نمایید.

سوالات متداول

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *