عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قرارداد وقف چیست و چه کاربردی دارد؟

[تعداد: 2   میانگین:  3.5/5]

قرارداد وقف چیست و چه کاربردی دارد؟

وقف در لغت به معنای حبس کردن است و در اصطلاح حقوقی وقف عبارت است از اینکه عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود. زمانی که مالکی مال خود را وقف میکند در مقابل وقف مال به دنبال نفع و سود شخصی نیست و در جهت خیر و رضای خداوند هدیه میشود. باید توجه داشت عقد قرارداد وقف رایگان است ودر این عقد مالکیت مالک بر نقل و انتقال مال مصون میماند اما نه تنها واقف بلکه هیچ شخص دیگری مالک مال موقوفه نیست و تنها موقوف علیه بدون اینکه مالک آن مال باشد میتواند از آن استفاده کند.

در قرارداد وقف چهار شخص باید وجود داشته باشد:

واقف: واقف به شخصی است که مالک مالی است و هدف واقف وقف مال است.

موقوف‌علیه: شخصی که مال در راه آن وقف می‌شود موقوف علیه گفته میشود وموقوف علیه  حق  استفاده (حق انتفاع) از مال موقوفه را دارند.

متولی: شخصی که از جانب واقف برای اداره ی مال موقوفه مشخص میشود متولی گفته میشود ، متولی امین مال موقوفه است و نه نماینده ی واقف .

مال موقوفه: مالی که قرارداد وقف به موجب آن ایجاد میشود

انواع وقف

وقف را به دو صورت عام و خاص تقسیم بندی کرده اند

وقف عام در جایی بکار برده میشود که مال برمصالح عمومی وقف شده باشد  مانند وقف بر مساجد،مدارس، و یا وقف بر فقرا

وقف خاص در جایی بکار میرود که وقف بر «اشخاص مشخص و معین» باشد: مانند وقف بر فرزندان واقف یا وقف برای مریضان سرطانی یک موسسه خیریه (اسم خیریه باید حتما مشخص شود)

در وقف عام چون مال مورداستفاده مصالح عامه میباشد باید مورد تایید حاکم قرار گیرد اما در وقف خاص چون وقف محصور میباشد یعنی فقط برای افراد مشخصی و معینی  مورد استفاده قرار میگیرد نیاز به اجازه ی حاکم ندارد و فقط نیازمند رضایت فرد یا قائم مقام قانونی وی میباشد.

نکاتی در مورد وقف

وقف زمانی صحیح میباشد که مال در تصرف شخص دیگری یا به عنوان رهن یا وثیقه مورد استفاده قرار نگرفته باشد

واقف میتواند موضوع و موارد مصرف  مال وقفی را مشخص کند و قواعد و شرایطی که واقف مشخص میکند بر سایر مقررات قرارداد وقف اولویت دارد

موقوف علیهمی که مال در راه آنها وقف شده باید مشخص  و معین باشد.

عقد وقف نباید مدت داشته باشد.

وقف مال منقول در صورتی که سایر شرایط مال وقف را داشته باشد صحیح است.

وقف تریاک صحیح نیست زیرا نمی توان به صورت مداوم از آن استفاده کرد حتی به عنوان درمان یا استفاده در مراکز دارو سازی

فروش مال موقوفه باطل است مگر در موارد خاص

فروش مال موقوفه باطل است  اما استناعاتی دارد که اگر  مال موقوفه خراب شود و یا در صورت نفروختن مال و گذشت زمان ، مال ویران شود و نتوان از مال استفاده  مجدد کرد و امکان تعمیر و بازسازی نباشد فروش مال موقوفه  صحیح وجایز است

اگر قسمتی از مال موقوفه خراب باشد و قسمت دیگر مال سالم باشد واقف فقط نسبت به قسمت خراب مال حق فروش دارد و قسمت سالم مال قابل استفاده میباشد.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *