عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قرارداد سرمایه گذاری و تأمین منابع مالی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 2.6]

قراردادهای سرمایه گذاری داخلی و خارجی 

منابع مالی و اعتباری خارجی به نام فاینانس شناخته می شود و استفاده از آن در ایران رواج یافته است. از فاینانس برای خرید تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی پروژه ها و تهیه سرمایه طرح های تولیدی و ایجاد زیرساخت های فنی و مهندسی این طرح ها استفاده می شود. قرارداد سرمایه گذاری به این معنی است که بانک، مؤسسه اقتصادی یا مؤسسه تجاری یک وام را با هدف انجام عملیات مشخصی به شرکت مشخصی پرداخت می نمایند بدون آنکه بر شیوه هزینه کردن آن کنترلی داشته باشند. این بانک ها و مؤسسات بدون آنکه تعهدی در قبال موفقیت پروژه سرمایه گذاری شده دهند، تنها در سررسیدهای مشخص فرع و اصل سرمایه را از شرکت طرف قرارداد یا بانک ضامن آن دریافت می نمایند.

دانلود نمونه قرارداد سرمایه گذاری با تأمین منابع مالی

 

قرارداد سرمایه گذاری و تأمین منابع مالی بلند مدت و کوتاه مدت

در مدیریت مالی، بدهی هایی که کمتر از یک سال سررسید داشته باشند را کوتاه مدت می نامند. در مقابل برای تأمین منابع مالی بلند مدت زمان دقیقی تعریف نشده است. اما برخی اقتصاددانان، یک دوره میان مدت برای قرارداد سرمایه گذاری با سررسید بازپرداخت بیش از یک سال و کمتر از ۱۰ سال در نظر گفته اند. در سرمایه گذاری خارجی نیز به قرارداد سرمایه گذاری بلند مدت با بازپرداخت ۵-۱۵ ساله، قرارداد فاینانس و به قراردادهای تأمین منابع مالی کوتاه مدت، قرارداد ریفاینانس گفته می شود.قرارداد سرمایه گذاری

یکی از روش های تأمین منابع مالی داخلی بلند مدت، استفاده از وام های بانکی بلند مدت با سررسید بیشتر از ۱ سال می باشد. در سرمایه گذاری داخلی، بهره وام های بانکی میان مدت و بلند مدت تقریباً ثابت است و میزان آن در هنگام تنظیم قرارداد قابل مذاکره است. البته نرخ بهره وام به طور معمول بیش از نرخ بهره پایه می باشد.

روش دیگر سرمایه گذاری و تأمین منابع مالی، استفاده از اجاره های بلند مدت با عنوان اجاره به شرط تملیک و اجاره عملیاتی است. اجاره بلند مدت، نوعی از قرارداد سرمایه گذار است که طبق آن مالک، دارایی های خود را به طرف دیگر اجاره می دهد تا مستأجر در ازای پرداخت بهای معین از آن دارایی استفاده نماید.

 

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.