عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قراردادهای کالاهای صنعتی و قطعات

[تعداد: 10    میانگین: 2.7/5]

قراردادهای خرید و فروش کالاهای صنعتی و قطعات و ماشین آلات

یکی از مهمترین و پرکاربردترین قراردادهای حقوقی به قراردادهای خرید و فروش کالا مربوط می شود. به خصوص هنگامی که کالا از نوع صنعتی بوده یا شامل ماشین آلات و قطعات باشد، اهمیت آن دوچندان می شود. از همین رو، آشنایی با انواع قراردادهای خرید و فروش و کالا و جزئیات مربوط به قرارداد کالاهای صنعتی برای تمامی فعالین صنعتی و بازرگانی لازم است. در این قراردادها، هیچ یک از طرف قرارداد مصرف کننده جزء نمی باشد. در واقع یک طرف قرارداد را تولید کننده یا تأمین کننده کالای صنعتی یا قطعات و ماشین آلات تشکیل می دهد و یک طرف دیگر را تولید کننده دیگری تشکیل می دهد که در اینجا، در نقش مصرف کننده ماشین آلات و قطعات مورد معامله قرار می گیرد.

دانلود نمونه قرارداد فروش کالاهای صنعتی

گارانتی در قرارداد کالاهای صنعتی

تأمین کنندگان کالا به دو صورت می توانند کیفیت کالای خود را تضمین کنند که این دو حالت شامل گارانتی و وارانتی می باشد. گارانتی به طور معمول مدت زمان کمتری از وارانتی را شامل می شود و در صورت عدم کارکرد صحیح کالای خریداری شده در زمان تعیین شده از سوی تأمین کننده، خریدار می تواند کالا را تعویض نماید یا اصل پول خود را پس بگیرد. اما وارانتی بیشتر به مشکلات ناشی از تولید مربوط می شود و فروشنده بازه زمانی بیشتری را برای آن در نظر میگیرد. در صورتی که در زمان معین اعتبار وارانتی، مشکلی برای کالای خریداری شده پیش آید، فروشنده باید بدون دریافت هزینه ای، مشکل را برای مصرف کننده برطرف و دستگاه را تعمیر نماید.

این دو عبارت به طور معمول در کشور ما به جای هم به کار می روند اما در هنگام عقد قراردادهای خرید و فروش کالا به خصوص قرارداد کالای صنعتی و ماشین آلات باید حتما به شرایط گارانتی و وارانتی و مدت زمان آن ها اشاره شود تا بعداً سبب بروز مشکل نشود.

خدمات پس از فروش در قرارداد کالاهای صنعتی

قرارداد کالاهای صنعتی

در ماده ۴ قانون مدنی نیز تمامی تأمین کنندگان و تولید کنندگان کالاهای سرمایه نظیر خودرو، ماشین آلات صنعتی، کشاورزی، راهسازی، لوازم خانگی، لوازم الکتریکی و صوتی-تصویری و انواع وسایل ارتباط جمعی ملزم شده اند تا از طریق داشتن نمایندگی ها و تعمیرگاه های مجاز و رسمی به ارائه خدمات پس از فروش و تأمین قطعات یدکی به مصرف کنندگان بپردازند. در همین قانون نیز ارائه ضمانت نامه کالا نیز، به عنوان بخشی از فعالیت های واحدهای خدمات پس از فروش، از وظایف حتمی تأمین کنندگان کالا است. به صورتی که در صورت خرابی کالای تحویلی در مدت ضمانت، فروشنده موظف به تعمیر آن بدون دریافت وجه اضافی است.

وکیل تنظیم قرارداد کالاهای صنعتی

به جهت انجام خرید و فروش از طریق قرارداد کالاهای صنعتی همچون معاملات دولتی، نیاز حتمی به برگزاری مذاکره دارد. در واقع موارد رد و بدل شده در این مذاکرات پایه و اساس قرارداد را تشکیل می دهد. از همین رو، بسیاری از شرکت ها و تولید کنندگان با کمک وکیل تنظیم قراردادها ، نه تنها موارد قابل مذاکره را به صورت بهینه برنامه ریزی می کنند بلکه تمام موارد قرارداد را به صورتی تنظیم می کنند که جای شک و شبهه ای در آن باقی نماند.

در صورت نیاز به تنظیم قراداد کالای صنعتی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل تنظیم قراردادها در مؤسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها