عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قراردادهای نصب و راه اندازی کارخانه

[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]

اهمیت قراردادهای نصب و راه اندازی کارخانه و خطوط تولید

سلامت و صحت کارکرد ماشین آلات، تأسیسات و خط تولید یک کارخانه همگی در گرو کیفیت بالای نصب و راه اندازی بخش های مختلف و مونتاژ صحیح قطعات مختلف دستگاه های موجود در خط تولید است. همچنین نحوه صحیح چیدمان اجزای مختلف کارخانه و اتصال آنها به یکدیگر از جمله مواردی است که در قراردادهای نصب و راه اندازی همواره مورد توجه قرار می گیرد. زیرا تمام این موارد بر کیفیت کار کارخانه، دوام و پایداری خط تولید و حتی محصول نهایی کارخانه تأثیر گذار است. چه بسا خریداری و نصب تجهیزات نامناسب، نه تنها سود کارخانه را از حیث کیفیت کالای تولیدی تحت تأثیر قرار داده است، بلکه موجب وارد آمدن آسیب جانی به پرسنل نیز شده است.

انتشار کتاباصول ایمنی در قراردادهای نصب و راه اندازی

امروزه اهمیت اشاره به نکات ایمنی در قراردادهای نصب و راه اندازی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. زیرا رعایت اصول ایمنی و فنی در نصب و راه اندازی خطوط تولید و تجهیزات، نه تنها عملکرد سیستم را ارتقا می بخشد، بلکه باعث افزایش عمر مفید سیستم های نصب شده نیز می گردد. امروزه این نکات تحت عنوان HSE مد نظر قرار می گیرد. در مقابل عدم توجه به HSE در فرآیندهای نصب و راه اندازی می تواند مشکلات عمده ای را پدید آورد که پیمانکار و کارفرما را توأمان درگیر می کند و هزینه های مادی و حقوقی زیادی را برای آنها به دنیال دارد.

از جمله مهمترین این قراردادها می توان به قراردادهای نصب و راه اندازی خطوط انتقال گاز و خط تولید بنزین در پالایشگاه ها اشاره نمود.

 

دانلود نمونه قرارداد نصب و راه اندازی

موارد مندرج در قراردادهای نصب و راه اندازی

قراردادهای نصب و راه اندازی کارخانهاین نوع قراردادها به طور معمول فرمتی استاندارد دارند که برای خرید و تجهیز ماشین آلات صنعتی و کالاهای غیر صنعتی مورد نیاز راه اندازی خطوط تولید و کارخانجات مورد استفاده قرار می گیرد و تعهدات کارفرما و پیمانکار را نسبت به هم بیان می کند. به طور معمول در این نوع قراردادها، پیمانکار وظیفه انتقال و آموزش تکنولوژی به پرسنل کارفرما را نیز بر عهده دارد.

به طور کلی این قراردادها در قسمت وظایف و شرایط پیمانکار شامل شرح جزئیات درباره مراحل مشاوره و مذاکرات ابتدایی جهت بررسی نیازهای کارفرما، بررسی مستندات و مدارک، کنترل خطوط قبلی در صورت وجود و تطبیق اجزا و ماشین آلات آن با هدف، اجرای فوندانسیون کار، تأمین توان و حامل های نیرو، تأمین نیروی کاری، انتقال ماشین آلات و دستگاه ها، نصب اجزا و ماشین آلات و مونتاژ آنها به یکدگیر، تست خط تولید اجرایی مطابق با روش های استاندارد مهندسی و مستندات کارفرما و ارائه گزارش در هر مرحله کارفرما می باشد.

کارفرما نیز باید تمامی مستندات و مدارک خود را ضمیمه قرارداد نموده و انتظارات خود از اجرای قرارداد را با تمام جزئیات ذکر و از لحاظ قابل فهم بودن به تأیید کارفرما برساند. همچنین نحوه پرداخت حق العمل پیمانکار نیز باید در قرارداد ذکر شود.

وکیل تنظیم قراردادهای نصب و راه اندازی

بسیاری از پیمانکاران و کارفرمایان بزرگ به جهت اهمیت قراردادهای خود و ریسک بالای پروژه از وکیل تنظیم قراردادها برای قراردادهای نصب و راه اندازی خطوط تولید و تجهیزات خود کمک می گیرند. در این صورت ریسک پروژه تا مقدار زیادی کاهش می یابد.

در صورت نیاز به تنظیم قراردادهای نصب و راه اندازی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل تنظیم قراردادهای مورد اطمینان خود در مؤسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها