عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قراردادهای خرید و فروش ملک و مستقلات

[تعداد: 3    میانگین: 3/5]
  1. آگاهی حقوقی در انعقاد قراردادهای ملکی

ناآگاهی از مقررات، و اعتماد بی جا و در برخی موارد عجله در انعقاد قرارداد، از جمله مواردی است که افراد را در جریان معامله های ملکی به دادگاه می کشاند. هرچند که در موارد بسیاری، طمع افراد نیز به دلایل بالا دامن می زند. از همین رو، در انعقاد قراردادهای ملکی نکاتی وجود دارد که آگاهی از آنها، نه تنها می تواند خریداران و مستأجران را از خطر کلاهبرداری حفظ می کند، فروشندگان را نیز در جریان انجام صحیح معامله قرار می دهد و معامله ای سالم و با سود دو طرفه را برای مالک و طرف مقابل که میتواند خریدار یا مستأجر باشد ترتیب می دهد.

ملکی

مهمترین نکات در انعقاد قراردادهای ملکی و خرید و فروش املاک

  1. حتما پیش از انجام معامله و عقد قرارداد، به دفاتر اسناد رسمی مراجعه نموده و ضمن ارائه پلاک ثبتی، از آخرین وضعیت ملک شامل اطلاعات آخرین مالک، احتمال توقیف بودن و ممنوع المعامله بودن ملک تماس حاصل فرمایید.
  2. از پرداخت مبلغ یا انجام معامله با فردی غیر از مالک اصلی یا وکیل قانونی وی اجتناب نمایید و تمامی بررسی های لازم را برای احراز هویت طرف معامله انجام دهید.
  3. معاملات را تنها در بنگاه های دارای پروانه کسب و کد رهگیری انجام دهید.
  4. بهره گیری از کمک های وکیل پایه یک دادگستری در هنگام عقد قرارداد را فراموش نکنید. این مسأله از آن جهت حائز اهمیت است که در اغلب موارد وکیل به احقاق حقوق مسلم طرفین معامله می پردازد.
  5. از تمام پرداخت ها و رسیدهای تحویلی حتما یک کپی تهیه نمایید.
  6. فروش مال غیر ، یکی از مهمترین مشکلات بر سر راه خریداران است. به این صورت که فروشنده با جعل اسناد، ملک را به صورت غیر قانونی به خریدار ناآگاه می فروشد. همچنین ممکن است یک فروشنده به همین ترتیب یک ملک را به چندین نفر بفروشد. همین امر اهمیت بررسی های پیش از معامله را دو چندان می کند.

نمونه قرارداد خرید و فروش ملک و مستقلات را می توانید از اینجا دانلود نمایید.

مواردی که حتما باید در قراردادهای ملکی پیش خرید عنوان شود

قراردادهای ملکی

بسیاری از قراردادهای ملکی به صورت پیش خرید تنظیم می شوند. به این صورت که ملک هنوز به بهره برداری نرسیده است و مالک اقدام به پیش فروش جزئی یا کلی ملک به خریداران می نماید.

در این نوع قراردادها حتماً باید به خسارت تأخیر اشاره گردد. با تعیین خسارت تأخیر در قراردادهای پیش خرید، در صورت تأخیر سازنده یا فروشنده در انجام تعهدات خود، خریدار متحمل ضررهای کمتری می شود. این خسارت تأخیر عرفاً در هنگام تنظیم سند در دفترخانه نیز باید به صورت مکتوب ذکر شود.

ملکیهمچنین از دیگر مواردی که حتما باید در قراردادهای پیش خرید ذکر شود، نوع مواد اولیه ساخت بنا از جمله مصالح، سازه ها، تأسیسات, کف پوش و کابینت، نوع رنگ مصرفی در نقاشی و … می باشد. علاوه بر آن با اشاره به تعداد واحدهای آپارتمان و مقدار  مساحت زمین، اجازه احداث بنای اضافی از مالک و سازنده گرفته می شود.

در صورت نیاز به تنظیم قراردادهای ملکی می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ملکی مورد اطمینان خود در گروه وکالت دعاوی ملکی مؤسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول