عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون مدنی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 13 میانگین: 3.2]

اهمیت قانون مدنی

از جلد اول قانون مدنی ایران به عنوان شاهکار قانون نویسی یاد می شود. این قانون پس از ۸۹ سال از تاریخ تصویب آن (اردیبهشت ماه ۱۳۰۷)، امروزه با ۱۳۳۵ ماده و ۱۹ تبصره و سه جلد، یکی از مهم ترین قوانین جاری در سیاست گذاری های روز جامعه ایران است. هر یک از سه جلد در واقع به یک مرحله تصویب این قانون اشاره دارد. جلد اول که در باب اموال است مصوب سال ۱۳۰۷، جلد دوم با موضوع اشخاص در سال ۱۳۱۳ و  ۱۳۱۴ و جلد سوم درباره اثبات ادله دعوا در سال ۱۲۵۷ تا ۱۳۳۵ تصویب شد. به طور کلی در هر جامعه ای، قانون مدنی روابط بین اشخاص را در آن جامعه بیان نموده و از این رو بسیار با اهمیت تلقی می شود.

دانلود متن کامل قانون مدنی ایران

تصویب جلد اول قانون مدنی

اولین جلد از سری قوانین مدنی ایران در ابتدا تنها توسط نمایندگان بررسی شد و پس از تأیید آنها تصویب نشد. بلکه این قانون از تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه سال ۱۳۰۷ اجازه اجرا یافت. این مجوز بر اساس “قانون اجازه اجرای لایحه مدنی تا زمان اعلام رأی قطعی کمسیون پارلمانی عدلیه” صادر شد. به موجب این قانون، از تاریخ مذکور کاپیتولاسیون لغو شده و به دولت اجازه داده شد قانون مدنی ارائه شده را اجرایی نماید.

قوانین مؤثر در تنظیم و تدوین قانون مدنی ایران

باور قوی بر این نکته وجود دارد که در تدوین قانون مدنی ایران، از قوانین کشورهای فرانسه و مصر و عثمانی الهام گرفته شده است. سید محمد فاطمی نیز در کتاب خاطرات خود به این موضوع ضمن نقش خود در تدوین مواد این قانون اشاره کرده است. همچنین تأثیر کتب مشهور فقهی نظیر شرایع، جواهر الکلام, شرح لمعه، مکاسب و المجله که به قانون عثمانی در امور مدنی مربوط است ذکر شده است.

قانون مدنی

در تصویب مواد قانونی جلدهای دوم و سوم، علاوه بر قانون مدنی فرانسه، قوانین کشورهای بلژیک و سوئیس نیز بی تأثیر نبوده اند.

اصلاحات صورت گرفته در قانون

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، این قانون تنها دوبار طی سالهای ۱۳۳۷ و ۱۳۴۸ دستخوش تغییرات شد. اما بعد از پیروزی انقلاب در سال ۱۳۵۷، اولین اصلاحیه این قانون در دیماه سال ۱۳۶۱ برای مدت آزمایشی ۵ سال به تصویب مجلس رسید که نهایتاً این اصلاحیه در سال ۱۳۷۰ با عنوان “اصلاح موادی از قانون مدنی با تغییراتی در مفاد عبارات” تصویب شد.

همچنین آخرین اصلاحیه این قانون در مرداده ماه سال ۱۳۸۲ به تصویب مجلس رسید که مجمع تشخیص مصلحت نظام در هشتم دیماه همان سال این اصلاحیه را تأیید نمود.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.