عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون مجازات اسلامی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 15 میانگین: 3.3]

تصویب قانون مجازات اسلامی

قانون مجازات اسلامی ایران در مردادماه سال ۱۳۷۰ در کمیسیسون امور قضایی مجلس به عنوان مجموعه ای از مهمترین قوانین کیفری قابل اجرا در جمهوری اسلامی ایران تصویب شد. این قانون در آذرماه سال ۱۳۷۰ به تأیید مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید. قانون مجازات اسلامی ایران که ۴۹۷ ماده دارد به همراه قانون مجازات اسلامی (تعزیرات) شامل ۷۲۹ ماده می شود که تمامی قوانین قبلی مغایر با خود را که شامل قانون مجازات عمومی ایران (مصوب سال ۱۳۰۴) نیز می شود، لغو نموده است. این قانون پس از تصویب در سال ۱۳۷۰ برای مدتی به صورت آزمایشی اجرا شد و سپس در سال ۱۳۸۸ کاملاً تغییر یافت و پس از تصویب مجلس، در سال ۱۳۹۲، قانون جدید مجازات اسلامی لازم الاجرا شد.

دانلود متن کامل قانون مجازات اسلامی۱۳۹۲

سیر تاریخی قانون مجازات اسلامی

همانطور که پیشتر گفته شد، قانون مجازات اسلامی برای اولین بار  در سال ۱۳۷۰ تصویب شد و مدت زمان لازم برای اجرای آزمایشی آن، ۵ سال تعیین شد. در ابتدا شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی بر سر ماده ۵ آن به توافق نرسیدند که از همین رو، موضوع اختلاف به مرجع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شد. پس از موافقت مرجع تشخیص مصلحت با نظر مجلس، سرانجام قانون فوق در هفتم آذرماه سال ۱۳۷۰ شمسی به تصویب رسید. بخش دوم این قانون به نام قانون مجازات کیفری (تعزیرات) با ۲۳۱ ماده در دوم خردادماه ۱۳۷۵ تصویب شد و اکنون در کتاب پنجم قرار دارد.

در ابتدا مدت آزمایشی این قانون در اسفند ماه سال ۱۳۷۵ برای ۱۰ سال تمدید شد. همچنین نمایندگان مجلس در سال ۱۳۸۹، برای بار دیگر مدت زمان اجرای آزمایشی این قانون را تا آخر سال ۱۳۹۰ تمدید نمودند. اما پس از آن مجلس این قانون را تمدید نکرد که نهایتاً با انجام اصلاحات، قانون مجازات اسلامی جدید ایران در سال ۱۳۸۸ به تصویب مجلس و در دیماه ۱۳۹۲ به تصویب شورای نگهبان رسید.

تقسسیمات قانون مجازات اسلامی

این قانون اکنون در ۵ کتاب تدوین شده است که شامل عناوین زیر است:

  • کتاب اول) با عنوان کلیات که در ۲۱۶ ماده بوده و تمامی موضوعات کلی من باب حقوق کیفری را شامل می شود.
  • کتاب دوم) با عنوان حدود که با ۲۰۱ ماده، شرایط جرم هایی که شامل مجازات شرعی می شوند را بیان می کند.
  • کتاب سوم) با عنوان قصاص که در ۹۰ ماده جرائم و جنایات عمدی مشمول مجازات قصاص نفس و قصاص عضو را شرح می دهد.
  • کتاب چهارم) با عنوان دیات در ۲۰۳ ماده به تمامی جرائم مشمول مجازات دیه می پردازد.
  • کتاب پنجم) با عنوان تعزیرات و مجازات های بازدارنده که با ۲۳۱ ماده که به تعزیرات شرعی و مجازات های بازدارنده می پردازد.

از موارد بالا می توان دریافت که در قانون مجازات اسلامی، مجازات ها به ۴ دسته کلی حد، قصاص، دیه و تعزیر تقسیم شده است.

سوالات متداول

مجازات تتمیمی چیست و در چه مواردی کاربرد دارد؟

در قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1370، ماده 19، یکی از انواع مجازات به نام مجازات تتمیمی تعریف شده است که در آن به قاضی اجازه داده شده است تا به تشخیص خود، تحت شرایط خاص علاوه بر مجازات هایی که قانون برای متهم در نظر گرفته است، وی را از برخی حقوق مدنی و اجتماعی محروم نماید. این نوع مجازات در قانون مجازات اسلامی جدید با شرایط دیگری به اسم مجازات تکمیلی عنوان شده است. ادامه مطلب

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.