عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون مالیات های مستقیم

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 4]

اهمیت قانون مالیات های مستقیم

قانون مالیات های مستقیم در سال ۱۳۴۵، با ۳۱۹ ماده و ۷۵۰ تبصره به تصویب مجلس شورای ملی وقت رسید. این قانون از دو حیث دارای اهمیت است. یکی از وجوه اهمیت این قانون نقش مهم آن در تأمین منابع مالی و بودجه دولت است و دیگری، اثر مثبت آن در تنظیم امور اقتصادی کشور می باشد. لذا این قانون باید درآمدزایی دولت را تضمین نموده و مواد آن، در جهت رشد و اعتلای وضعیت اقصادی کشور وضع شده باشند. همچنین، عدالت اجتماعی و توزیع ثروت به صورت برابر در آحاد جامعه از جمله اهداف دیگر تصویب قانون مالیات های مستقیم بوده است.

دانلود متن کامل قانون مالیاتهای مستقیم

قانون مالیات های مستقیم در ایران، از گذشته تا اکنون

در سال ۱۳۴۵، قانون جامع مالیات ها به تصویب مجلس شورای ملی رسید. بازنگری بر مشکلات موجود در این قانون در سال های ۱۳۶۶ و ۱۳۷۱ انجام شد. اما این اصلاحات و بازنگری ها نیز همچنان از کاستی ها و ناکارآمدی های این قانون کم نکرد. به این ترتیب، اصلاحیه جدید قانون مالیات های مستقیم در سال ۱۳۷۹، با اعلام فراخوان از سوی مجلس و اتفاق آرای کمیسیون اقتصادی مجلس و کلیه کارشناسان مستقل و مرکز پژوهش های مجلس و دست اندرکاران امور مالیاتی به تأیید نماینده های مجلس رسید. اصلاحیه سال ۱۳۷۹، متمرکز بر قانون مالیات های مستقیم است و با هدف رفع نواقص و ابهامات قانون سال ۱۳۶۶ وضع شده و اجرای آن از آغاز سال ۱۳۸۱ تعیین شده و تا سال ۱۳۹۲ ادامه دارد. ضریب متوسط مالیات در اصلاحیه جدید، از ۵۴% به ۳۵% کاهش یافته است.

خصوصیات بارز قانون مالیات های مستقیم

  • بنابه ماده ۱۴۵ این قانون، مالیات بر درآمد بهره سپرده ها و اوراق مشارکت وارد نیست.
  • سود توزیعی سهام نیز معاف از مالیات می باشد. البته در سطح شرکت ها و اشخاص حقوقی مطابق ماده ۱۰۵ مالیات بر سود توزیع سهام دریافت می شود.
  • مالیات بر مجموع درآمدهای شخصی، بر خلاف سایر کشورها، در ایران وجود ندارد و مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به شیوه پایه های جدا از هم در نظر گرفته می شود. هرچند برخی حقوقدانان عدم تعلق مالیات بر مجموع درآمد را متناقض با طرح جامع مالیاتی می دانند.

  • نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی در ایران ۲۵% است که بسیار از سایر کشورها کمتر است.
  • همچنین طبق ماده ۸۵ مالیات بر حقوق و دستمزد نیز از مالیات بر سایر درآمدها کمتر است.

اصلاح مالیات های مستقیم در سال ۱۳۹۲

در سال ۱۳۹۲، لایحه ای برای اصلاح قانون مالیات های مستقیم تدوین شد و به تصویب مجلس رسید که در آن علاوه بر آنکه نرخ های مالیاتی تعدیل شد، برخی تبعیض های مالیاتی از طریق وضع مالیات برای تمامی فعالین اقتصادی و سرمایه گذاران دولتی و خصوصی، رفع شد و خود اظهاری و اعتماد به افراد، مبنای اصلی روش های تشخیص و وصول مالیات قرار گرفت.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.