عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون دادرسی جرائم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 3.3]

تصویب آیین دادرسی کیفری نیروهای مسلح

آیین دادرسی کیفری نیروهای مسلح مصوب سال ۱۳۹۳ پس از مطالعات بسیار و تحقیقات دقیق در سازمان قضایی نیروی مسلح تنظیم و تدوین شد و سپس به تصویب مجلس رسید. این لایحه مطابق نظر مرکز پژوهش های مجلش و کمسیوین قضایی و حقوقی، در قالب لایحه آیین دادرسی کیفری مطرح شد. تمایز مراجع قضایی عمومی و نظامی که منجر به تصویب لایحه مجزا برای دادرسی کیفری محاکم نظامی شد، در حدود صلاحیت آنها است. به این صورت که مراجع قضایی نظامی وظیفه رسیدگی به جرائم نیروهای وظیفه و جرائم نیروهای مسلح و اعضای پایور را دارند.

دانلود متن کامل آیین دادرسی نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی ۱۳۹۳

ضرورت تعیین مرجع خاص رسیدگی به جرائم نیروهای مسلح از سوی قانونگذار

نیروهای مصلح یکی از با اهمیت ترین ارگان های تشکیل دهنده هر دولت و کشوری است. این اهمیت به دلیل وظایف خطیر و حساس آنها در حفظ و نگهداری از تمامیت ارضی و تلاش در جهت حفظ استقلال کشور و بر پایی امنیت در تمام سطوح جامعه است. بحث امنیت به تنهایی از چنان درجه ای از اهمیت برخوردار است که می تواند همه مسائل را تحت تأثیر خود قرار دهد. به علاوه آنکه یکی از ویژگی های متمایز نیروهای مصلح، وظیفه آنها در حفظ اسرار نه تنها مربوط به حرفه خود، بلکه در مواردی مربوط به استقلال و امنیت کشور است. بنابراین در صورت بروز جرم از سوی این افراد، دادرسی ها باید به صورتی بسیار قاطعانه تر و سریع تر در مورد جرائم نیروهای مسلح انجام شود.جرائم نیروهای مسلح

این رسیدگی، مستلزم آشنایی کامل با قواعد و قوانین نظامی و روابط و ضوابط حاکم بر نیروهای مسلح است. همه این موارد، ضرورت تعیین مرجعی خاص و صالح را برای رسیدگی به جرائم کیفری نیروهای مسلح بیش از پیش نشان می دهد.

مجازات افشای اسرار در آیین دادرسی جرائم نیروهای مسلح

همانطور که گفته شد، اسرار نظامی بااهمیت، یکی از اصلی ترین ویژگی های حرفه ای نیروهای مسلح است. افشای اسرار یا همان جاسوسی اطلاعات رده بندی شده با نیت انتقال به دشمنان و بیگانگان، حکم مجارب را برای جاسوس به دنیال دارد. مجازات شروع جاسوسی به شیوه مذکور، ۳ الی ۱۵ سال حبس می باشد. همچنین در مواردی که نیت از افشای اطلاعات، جاسوسی نباشد و به صورت غیر عمدی و سهواً انجام گرفته باشد، عمل آنها افشاکننده، جرم تلقی می شود. ورود افراد بیگانه به قصد جاسوسی اطلاعات برای بیگانگان به ارگان های نظامی و نیروهای مسلح، حکمی برابر اعدام برای فرد به دنبال دارد.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.