عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون حمایت از خانواده

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 5 میانگین: 2.4]

اصول کلی قانون حمایت از خانواده

در سال های اخیر، قانون حمایت از خانواده یکی از پر چالش ترین قانون های مطرح شده در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان بود که همواره ذهن حقوقدانان را به خود مشغول نموده بود. این قانون، سرانجام پس از بارها طرح در مجلس و شورای نگهبان مورد تأیید نهایی این شورا قرار گرفت و به اجرا در آمد. قانون حمایت از خانواده مشتمل بر ۵۸ ماده است و هدف اصلی آن، حمایت از بنیان خانواده است و در این راستا، این قانون نکاح دائم را اولین اقدام جهت تشکیل خانواده تشخیص داده است. هرچند در این قانون نکاح موقت نیز رد نشده است چه بسا آنکه ثبت نکاح موقت در سه مورد الزامی شناخته شده است. این سه مورد عبارتند از بارداری زوجه، توافق طرفین و شرط طرفین.

دانلود متن کامل قانون حمایت از خانواده

نوآوری های قانون جدید حمایت از خانواده

در قانون جدید حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، لزوم تأییدیه مرکز مشاوره خانواده در صدور حکم طلاق مطرح شد. از این رو پس از تصویب این قانون مراکز مشاوره خانواده متعددی تشکیل شدند. همچنین در این قانون امکان ارسال ابلاغیه از طریق پست، فکس، تلفن و پس الکترونیک فراهم شد. یکی از بزرگترین اصلاحات ایجاد شده در قانون جدید که در راستای حمایت از حقوق زنان شکل گرفت، امکان طرح دعوی در محل اقامت زوجه ایجاد شد. همانطور که می دانیم هر دعوایی همواره باید در محل اقامت خوانده مطرح شود. اما در این قانون به زنان خواستار طلاق این اجازه داده شد تا دعاوی حقوقی علیه همسر خود، شامل درخواست طلاق، مطالبه مهریه، مطالبه نفقه، درخواست حضانت طفل و … را در محل سکونت خود اقامه نمایند.

تعدد قضات، به معنی حضور قاضی مشاور زن از نقاط قوت این قانون است که در ماده ۲ قانون حمایت از خانواده مطرح شده است. همچنین در قانون جدید اهمیت ویژه ای به دوران نامزدی داده شده است که باز هم یکی دیگر از نقاط قوت آن به شمار می رود. پیشتر از این در قانون مدنی، مطالبه هدایای نامزدی مطرح شده بود که در سال ۱۳۷۰ این مسأله خلاف شرع شناخته شد. اما پس از تصویب قانون جدید حمایت از خانواده رسیدگی به دعاوی بر هم زدن نامزدی و خسارات ناشی از برهم نامزدی در ماده ۴ در دستور کار مراجع قضایی قرار گرفت.

در قانون جدید، مباحثی نظیر اهدای جنین و تغییر جنسیت نیز مطرح شده اند.

حضانت طفل در قانون حمایت از خانواده

در این قانون فردی که به هر صورت مانع اجرای حکم دادگاه درباره حضانت طفل شده یا اقدام به استرداد طفل ننماید، بر حسب درخواست ذی نفع تا زمان اجرای حکم بازداشت خواهد شد. همچنین در صورت تشخیص دادگاه به اینکه حضانت طفل طبق نص قانون یا ملاقات و نگهداری از طفل بر خلاف مصلحت اوست، می تواند افراد دیگری درباره حضانت طفل مسئول نماید.

حضانت اطفال یتیم که پدر آنها فوت شده است بر عهده مادر ایشان است مگر آنکه از سوی دادگاه بر خلاف مصلحت طفل تشخیص داده شود.

مهریه در قانون جدید حمایت از خانواده

در قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۲، در ماده ۲۲، ضمانت های اجرایی از مهریه های بالای ۱۱۰ سکه برداشته شده است. در همین قانون امکان اجرای ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی برای مهریه های کمتر از ۱۱۰ سکه مطرح شده است.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.