عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مواد قانونی حضانت طفل در قانون جدید حمایت از خانواده چیست؟

[تعداد: 5   میانگین: 2.4/5]

قانون حمایت از خانواده

تا سال ۱۳۴۶ قوانین مرتبط با موضوع خانواده به صورت پراکنده در دیگر قوانین ایران وجود داشت. ولی با گذشت زمان و بیشتر اهمیت یافتن جایگاه خانواده و خصوصیات خاصی که خانواده داشت، قانونگذار ملزم به پرداختن اختصاصی به قوانین مرتبط با خانواده گردید. قانونگذار سعی نمود تا با ارائه راه حل های مناسب تا جایی که ممکن باشد از گسسته شدن خانواده ها جلوگیری و نیز مشکلات و معضلات به وجود آمده را با کمترین میزان هزینه و صدمه به افراد خانواده برطرف نماید. جدیدترین نظرات قانونگذار در مورد مسائل مربوط به خانواده در قانون حمایت از خانواده سال ۱۳۹۲ آمده است. در این قوانین مقرراتی جدید نیز در خصوص قانون حضانت وجود دارد.

حضانت فرزند

اولین قانون مختص نهاد خانواده در سال ۱۳۴۶ و با عنوان قانون حمایت از خانواده تصویب گردد. پس از آن نیز به مرور زمان اصلاحات و تغییراتی در این قانون به وجود آمد و درحال حاضر جدید ترین قانون حمایت از خانواده مصوب سال ۱۳۹۲ می باشد.

قانون جدید حمایت از خانواده

موضوعاتی که در قانون حمایت از خانواده جدید به آنها پرداخته شده و همچنین در مورد آنها نو آوری هایی به وجود آمده عبارتند از:

  • بنا بر ماده ۴ این قانون، موضوع حضانت طفل و ملاقات آن یکی از موارد ۱۸ گانه ای است که رسیدگی به آن در حوزه ی دادگاه خانواده می باشد. بنابراین برای طرح هرگونه دعوا راجع به حضانت طفل و ملاقات ان باید به دادگاه خانواده مراجعه نمود.
  • در ماده ۶ این قانون نیز با توجه به اینکه لزوما همان کسی که حضانت طفل را به عهده دارد، عهده دار پرداخت نفقه طفل نمی باشد و حضانت و نفقه دو موضوع مجزا می باشند، مادر و یا هر شخص دیگری که حضانت طفل بر عهده ی او می باشد برای مطالبه ی نفقه ی طفل حق اقامه ی دعوا دارد.
  • ماده ۷ این قانون نیز این اختیار را به دادگاه داده است که دادگاه بدون اخذ تامین مناسب و همچنین بدون نیاز به تایید رئیس حوزه ی قضاییه در مورد اموری که نیاز به تعیین تکلیف فوری دارند، مانند حضانت، نگهداری و ملاقات طفل و نفقه زن و … دستور موقت صادر نماید.

فصلی مختص به قانون حضانت طفل و نفقه اقارب در قانون حمایت از خانواده جدید

قانون حضانت

علاوه بر مواد پراکنده ای که در مورد حضانت طفل در قانون حمایت از خانواده جدید آمده، این قانون فصلی را به موضوع قانون حضانت اطفال و نفقه اختصاص داده است. که از ماده ۴۰ تا ۴۶ آن به بحث قانون حضانت طفل پرداخته و شامل مواردی از قبیل جلوگیری از اجرای حکم حضانت و یا ملاقات طفل، توافقات غیر منطقی والدین در مورد طفل، لزوم اجازه از شخص ولی یا کسی که حضانت صغیر یا مجنون را دارا می باشد برای خروج از کشور قبل از طلاق، تعیین تکلیف حضانت طفلی که پدرش فوت شده باشد، رعایت مصلحت و آرامش روحی و جسمی کودکان در تصمیماتی که دادگاه می گیرد، می باشد.

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *