عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

قانون جدید انحصار وراثت در چه مورد است؟

[تعداد: 26    میانگین: 2.5/5]

قانون جدید انحصار وراثت در چه مورد است؟

با توجه به مشکلات و سختی هایی که ممکن است در موضوع انحصار ورثه پیش آید ، قانون در تلاش است تا با وضع قوانین جدید کار وراث را راحت کند و هم به وراث در زمینه ی کم کردن زمانی که صرف پرداختن به پروسه ی انحصار وراث می شود کمک نماید ، همچنین هزینه های پیش روی آنها کمتر شود ، به تازگی قانون جدید انحصار وراثت به تایید رسیده که در اینجا بیان خواهد شد.

قانون جدید انحصار وراثت

قانون مالیاتی جدیدی در سازمان کل کشور اجرایی شده است که برای وراث متوفیان سال ۱۳۹۵ به بعد قابل اجرا خواهد بود که کار وراث را در امر انحصار ورثه راحت تر کرده است.

یکی از بزرگترین مشکلاتی که وراث در امر انحصار ورثه با آن درگیر بوده اند ، مالیات بر ارث است که در قانون جدید به منظور کمک به سازمان مالیاتی کشور و آسان شدن دریافت مالیات از وراث وضع شده است.

در قانونی که سابقاً استفاده می شد ، برای وراث مالیات بر مبنای زمان فوت متوفی بود که این امر مشکلات زیادی برای وراث در پرداخت مالیات ایجاد می کرد اما با اصلاح این قانون تا زمانی که وراث اقدام به انتقال ارثیه به خود نکند ، مالیاتی دریافت نخواهد شد .

همچنین یکی دیگر از تغییرات ایجاد شده در قانون مالیات بر ارث سپرده های متوفی نزد بانک ها و موسسات مالی مجاز است که برای وراث طبقه ی اول به میزان سه درصد ، شامل  مالیات است ولی اگر سپرده در موسسات غیر مجاز باشد ، نرخ سود مالیات ده درصد خواهد بود.

مالیات بر ارث در قانون جدید انحصار وراثت

قانون تصریح کرده که نرخ جدید مالیات بر ارث در صورتی که ارائه اظهارنامه در زمان مقرر قانونی اموال و دارایی ها بوده باشد  ،هزینه ها و مالیات به نرخ جدید وضع خواهد شد.

در مورد تسلیم اظهارنامه ها هم تاکید شده است که نرخ اموال و املاک باید در اظهارنامه به نرخ روز بیان شده باشد و همچنین طبق ماده ی ۳۴ قانون مالیاتی ادارات ثبت اسناد و املاک و دفاتر رسمی ، باید برای هر گونه تحویل یا انتقال اموال متوفی به وراث اول گواهی پرداخت یا عدم مشمولیت از پرداخت مالیات بر ارث را از اداره ی امور مالیاتی دریافت کنند و سپس اقدام به انتقال یا تحویل به وراث کنند.

در این قانون جدید مواردی که مشمول مالیات بر ارث نشده اند را برشمرده که میتوان به وجوه بازنشستگی، وظیفه و مزایای پایان خدمت، بازخرید خدمت و وسایل خانه ی محل سکونت متوفی اشاره کرد.

تغییرات جدیدی که در قانون جدید انحصار وراثت مالیات بر ارث ایجاد شده است برای متوفیان سال ۹۵ خواهد بود اما متوفیان تا قبل از سال ۹۵ همان مقررات قانون مالیات بر ارث قبل از اصلاحیه برایشان لحاظ و جاری خواهد گردید.

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما