عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون تملک آپارتمان ها

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 7 میانگین: 3.9]

تدوین و تصویب قانون تملک آپارتمان ها

قانون تملک آپارتمان ها ، اصلی ترین قانونی است که در ایران ناظر بر رعایت مقررات و نظم در آپارتمان و مدیریت مجموعه های مسکونی است. این قانون ابتدا در سال ۱۳۴۳ به تصویب رسید. سپس با بازنگری مجدد و تدوین اصلاحات، در سال ۱۳۷۶ به همراه آیین نامه های اجرایی تنظیم و انتشار یافت. آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی یکی از ابتدایی ترین نمونه های زندگی جمعی در جوامع بشری است. آنچه می تواند افراد یک جامعه را از بروز اختلافات در امان بدارد، آگاهی آنها از حقوق خود و حقوق متقابل بین افراد و قوانین حاکم بر جامعه مشترکشان است.

دانلود متن کامل قانون تملک آپارتمان ها

موارد قانونی آپارتمان ها

بارها با این مسأله مواجه شده ایم که بروز یک پدیده جدید در بین جوامع، منجر به پیدایش چالش های جدیدی شده است و این چالش ها تا وضع قوانین جدید برای برخورد با آن پدیده ادامه داشته است. اینجاست که نقش عرف و قانون در تنظیم رفتارها و عکس العمل ها و استفاده صحیح از پدیده های نوظهور اهمیت پیدا کرده و از بروز مشکلات جلوگیری می کند. کمبود شدید فضای شهری برای اسکان افراد نیز منجر به ظهور پدیده آپارتمان نشینی یا شهرسازی عمودی در یک صده گذشته شد. از همین رو قوانین آپارتمان نشینی برای مقابله با چالش ها و تنظیم باید و نبایدهای رفتار ساکنین آپارتمان ها تنظیم شد. بسیاری از مواد قانون تملک آپارتمان ریشه عرفی داشته که ضرورتاً به شکل قانون لازم الاجرا، تدوین شده است.

از همین رو قانون تملک آپارتمان ها با موضوعات زیر تنظیم شده است:

قانون تملک آپارتمان ها

  • قسمت های اصلی و مشاعی ساختمان
  • حقوق مالک و تعهدات وی
  • مجمع عمومی ساختمان و اداره آپارتمان
  • مدیریت ساختمان
  • شارژ مستقل هر واحد و هزینه های مشترک آن
  • هزینه سرایداری
  • نظم و انضباط عمومی آپارتمان

وظایف مدیر ساختمان در قانون تملک آپارتمان ها

در ماده ۱۴ آیین نامه اجرایی این قانون، مدیران ساختمان، علاوه بر مدیریت ساختمان، وظیفه حفظ و نگهداری آن را بر عهده دارند. بنابر این مدیر وظیفه دارد ساختمان را در مقابل آتش سوزی بیمه نموده و سهم بیمه را به تناسب قدر السهم هر یک از مالکان از زیر بنا از آنها دریافت نماید. در صورت امتناع مدیر از بیمه ساختمان و بروز حوادثی چون آتش سوزی، مدیر آپارتمان مسئول جبران خسارت های وارده خواهد بود.

سوالات متداول

آیا مخالفت یک همسایه می تواند مانع نوسازی آپارتمان شود؟

ساختمان ها و واحدهای مسکونی پس از گذشت ده ها سال از زمان ساخت، نیاز به مرمت، بازسازی و نوسازی پیدا می کنند. این امر از آن جهت ضرورت دارد که در صورت تاخیر در نوسازی ساختمان، ممکن است ساختمان دچار تخریب یا عیوب اساسی شود که جان مالکین را به خطر بیاندازد. به طور کلی برای مرمت و نوسازی ساختمان، کلیه مالکین باید با یکدیگر موافقت نمایند. اما در صورتی که یک نفر از مالکین یا تعداد کمی از آنها مخالف نوسازی باشند، راهکارهای قانونی برای نوسازی و بازسازی آپارتمان وجود دارد. ادامه مطلب

محاسبه حق شارژ بر چه مبنایی است؟

یکی از مواردی که در آپارتمان ها و مجتمع های مسکونی مطرح است حق شارژ ماهیانه است که شامل تمام هزینه های مشترک معمول ساختمان است که بین مالکین و ساکنین ساختمان تقسیم می شود. حق شارژ ساختمان های مسکونی بر دو مبنای قراردادی و قانونی قابل محاسبه است که هر یک از این شیوه ها، دستور العمل خاص خود را دارد. مطالبه شارژ ساختمان باید توسط مدیر آپارتمان انجام شود. ادامه مطلب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.