عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون تجارت

تنظیم و تصویب قانون تجارت

امور بازرگانی ایران امروزه از مجموعه قوانینی تبعیت می کند که با نام قانون تجارت ایران شناخته می شود. این قوانین در واقع مبنای حقوق تجاری را در ایران تشکیل می دهد. قانون تجارت برای اولین بار در ۱۳ اردیبهشت سال ۱۳۱۱ با ۶۰۰ ماده در مجلس شورای ملی تصویب شد. در واقع تنظیم و تدوین این قانون با توجه به قانون تجارت فرانسه مصوب سال ۱۸۰۷ که به کد ناپلئون معروف است، انجام گرفته است. بسیاری از حقوقدانان و قانون شناسان ایرانی، قانون تجارت فعلی را مبهم ارزیابی کرده و آن را نیازمند اصلاحات زیادی می دانند. مواردی از این قانون که تاکنون مشمول اصلاحات شده اند بیشتر در مورد شرکت های تعاونی (۱۳۴۷) بوده است.

دانلود متن کامل قانون تجارت                                                                                                             دانلود متن کامل لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت

موضوعات مورد بحث در قانون تجارت

این قانون که در ابتدا شامل ۶۰۰ ماده می شد و پس از اجرای اصلاحات شرکت های سهامی عام و خاص، ۳۰۰ ماده دیگر به آن اضافه شد به تمامی موارد مربوط به معاملات تجاری از قبیل شرایط تأسیس و فعالیت دفاتر تجاری، قوانین مربوط به اسناد تجاری نظیر چک و سفته و برات، حقوق مربوط به دلالی و حق العمل کاری، قوانین ناظر بر قراردادهای حمل و نقل، امور مربوط به قائم مقام تجارتی و سایر نمایندگان تجاری، شرایط ضمانت، امور ورشکستگی، قواعد و ضوابط عناوین و علائم تجاری و شخصیت های حقوقی پرداخته است.

اصلاحات قانون تجارت

قانون تجارت

اصلاحیه این قانون در سال ۱۳۴۷ از سوی مجلس شورای ملی به تصویب رسید. این اصلاحیه شامل ۳۰۰ ماده با مقررات جدید در مورد شرکت های سهامی عام و سهامی خاص بوده است.

پس از آن در سال ۱۳۹۰ و با صرف وقت بسیار، لایحه جدید قانون تجارت در مجلس تصویب شد و موافقت نمایندگان مبنی بر اجرای آزمایشی ۵ ساله این لایحه از سال فروردین ماه سال ۱۳۹۱ اعلام شد. پس از آن در پی ایرادات وارده از شورای نگهبان به لایحه جدید تجارت، در اسفندماه ۱۳۹۲ جلسه ای با حضور کمیسیون مربوطه و نماینده شورای نگهبان برگزار شد که در آن رأی به اجرای آزمایشی ۴ سال این لایحه صادر شد و قرار شد به ایرادات وارده رسیدگی شود.

سوالات متداول

انواع معاملات تجاری در حقوق تجارت چیست؟

همانطور که در قانون تجارت، تاجر به عنوان فردی که به معاملات تجاری مشغول است شناخته شده است، انواع معاملات تجاری نیز طی مواد 2 و 3 همین قانون تعریف شده است. در این قانون 3 نوع معامله تجاری، تبعی، ذاتی و به حکم قانون تعریف شده است که هریک از این معاملات از لحاظ ماهیت و شرایط و نحوه شکل گرفتن با یکدیگر متفاوت هستند. همچنین هر از معاملات فوق، خود دارای تقسیم بندی های دیگری هستند. ادامه مطلب

برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *