عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون اوقاف

[تعداد: 6   میانگین:  2.7/5]

وقف و قانون اوقاف چیست؟

مفهوم وقف در لغت به اقامت کردن، منع کردن، حبس کردن و … تعلق می گیرد، اما در اصطلاح از لغت وقف به منظور رساندن مفهوم حبس دائم مال استفاده می شود. این بدان معنی است که مالک منافع حاصله از مال یا اموال خود را برای مدت مشخص یا به طور دائم به شخص یا اشخاص مشخصی واگذار می کند. از آنجا که تاریخ نشان داده است بسیاری از اعمال موقوفه پس از فوت مالک به تملک حاکمان زمان یا صاحبین مال و قدرت درآمده اند، قانون اوقاف در سال ۱۳۶۳ به منظور ساماندهی به وضعیت اراضی و املاک موقوفه تصویب شد. اصلاحیه قانون اوقاف در اسفندماه ۱۳۷۱ به تصویب مجلس رسید.

دانلود متن کامل فانون اوقاف

ارزش وقف در اسلام

رهنمون های مبین دین اسلام، همواره تأکید فراوانی بر وقف مال و واگذاری منفعت مال داشته است. از آنجایی که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، ارزش های دینی در کشور ما جان دوباره یافت، در نتیجه وقف و اوقاف به یکی از مهمترین اصول جامعه اسلامی تبدیل شده است. لذا به کارگیری صحیح قانون اوقاف و انجام دقیق ضوابط مربوط به وقف، نه تنها به آبادسازی موقوفات کشور عزیزمان ایران کمک می نماید، بلکه رضایت عمومی جامعه را نیز در پی دارد. زیرا با ساماندهی موقوفات با توسل به مواد دقیق قانون اوقاف، اذهان عمومی حول توزیع عادلانه ثروت و منابع ملی در کشور شکل می گیرد.

قانون اوقاف

اهمیت قانون اوقاف

اهمیت اموال اوقاف، اغلب پس از فوت مالک قوت پیدا می کند. از آنجاییکه مالک، آگاه ترین فرد به وضعیت ملک خود است، فقدان وی موجب بروز برخی ابهامات و سوء استفاده برخی سودجویان از وضعیت نابسامان ملک می شود. به همین دلیل وجود قانون اوقاف از ابهامات احتمالی کاسته و حق تعرض و سوء استفاده را از فرصت طلبان سلب می نماید.

شاید سؤال پیش آید که این قانون چگونه می تواند جانشین حق و حقوق مورد تصور اشخاص شود یا برای افرادی که در مورد برخی زمین های وقفی ادعای خسارت داشته اند، تا چه اندازه می تواند کارساز شود. اما لازم به ذکر است که این مبحث در باب اهمیت قانون وقف نمی گنجد. آنچه مسلم است نگهداری و احیاء  اموال موقوفه بیش از حقوق دارندگان موقوفات ارزش دارد.

آثار حقوقی قوانین مرتبط با زمین مصوبه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، بر زمین های موقوفی نیز مشهود است. بسیاری از این زمین ها با عنوان زمین های موات طبق قوانین یاد شده تبدیل به املاک مسکونی و … و به فروش رسیده اند.

سوالات متداول

در خرید ملک موروثی به چه نکاتی باید توجه نمود؟

یکی از مواردی که پس از فوت شخص اهمیت پیدا می کند، انتقال اموال غیر منقول وی به ورثه است. گاه یکی از اموال به نسبت سهم الارث بین تمامی وراث تقسیم می شود. در این صورت ملک منتقل شده وضعیت مشاعی پیدا نموده و برای خرید و فروش آن باید قوانین مربوط به فروش اموال مشاعی نیز توجه داشت. همچنین اظهارنامه مالیاتی نیز در فروش ملک موروثی اهمیت بسیاری دارد. ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *