عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون امور حسبی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 3 میانگین: 4]

امور حسبی چیست؟

در اصطلاح حقوقی، حسبه به اموری اطلاق می شود که بدون ملاحظه به اینکه اختلاف مرافعه ای دارند یا خیر، دادگاه ها باید در مورد آنها تصمیم گیری نموده و به جریان آن رسیدگی کنند. از همین رو، امور حسبی نیز اموری است که برای اقدامات مقامات رسمی در خصوص آنها، نیازی به شکایت و دعوی نیست و مقامات ذی صلاحی بایستی به صورت خود به خود، معترض و مباشر امور مربوط به آن شوند. به طور کلی، امور حسبی بیشتر به امور شخصی مربوط می شود و شامل مواردی چون قیومیت، ترکه متوفی، افراد غائب و مفقود الاثر، افراد محجور و سایر موارد در ارتباط با آنها می باشد. در رسیدگی به امور حسبی از قانون امور حسبی تبعیت می شود.

دانلود متن کامل فانون امور حسبی

امور حسبی در قانون ایران

ماده ۱ قانون امور حسبی بیان داشته است که: “امور حسبی اموری است که دادگاه ها مکلفند نسبت به آن امور اقدام نمایند و تصمیماتی را اتخاذ نمایند بدون آنکه رسیدگی به آن ها متوقف بر وقوع اختلاف و منازعه بین اشخاص و اقامه دعوا از طرف آنها باشد”.

قانون امور حسبی

دامنه شمول امور حسبیه در قانون ایران به طور کامل در قانون امور حسبی مصوب سال ۱۳۱۹ بیان شده است. در قانون امور حسبی، مثال های روشنی از این امور آمده است که شامل تقسیم ارث بین ورثه و نحوه اجرای وصیت نامه متوفی، تعین قیم برای کودکان بی سرپرست و یتیمان و افراد محجور و همچین تعیین امین برای اداره امور مالی افراد غائب مفقود الاثر می باشد.

امور حسبی در قانون، مفهومی مقابل امور ترافعی دارد. رسیدگی به امور ترافعی در دادگاه ها اغلب به دو شهروند نیاز دارد. اما در امور حسبی حتی در صورت عدم وجود نزاع، رسیدگی به امور و صدور حکم درباره آن باید در دادگاه انجام پذیرد.

قانون امور حسبی، این امور را به سه دسته کلی احکام، امور حسبی به مفهوم اخص و دستور تقسیم بندی نموده است.

مرجع صالح رسیدگی به قانون امور حسبی

در ایران، دادگاه های حقوقی صلاحیت رسیدگی به امور حسبی را در اختیار دارند. قاضی در امور حسبی این اختیار را دارد که بدون دریافت دادخواست از اصحاب دعوا، هرگونه تحقیقی را انجام دهد و هر زمانی که دلایل مورد استناد را دریافت نماید، این دلایل را قبول کند. همچنین در صورتی که در امور حسبی، دعوی از سوی خواهان مطرح شود و دادگاه اهلیت قانونی خواهان را برای اقامه دعوا تشخیص ندهد، می تواند دستور رد دعوی را صادر نماید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.