عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 100 میانگین: 2.6]

تصویب اصلاحیه قانون مبارزه با مواد مخدر

قانون مبارزه با مواد مخدر ، با هدف مقابله با قاچاق مواد مخدر و جلوگیری از رواج اعتیاد در کشور، در آبان ماه سال ۱۳۶۷ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید و به موجب ماده ۳۳ این قانون، ستاد مبارزه با مواد مخدر به ریاست شخص رئیس جمهور تشکیل شد. این قانون طی سال ها دچار تغییرات مختلفی شد که در آخرین تغییرات آن که در مردادماه سال ۱۳۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، طرح کاهش مجازات اعدام تصویب شد به صورتی که این طرح، تخفیف در مجازات اعدام تعداد بسیار زیادی از زندانیان را می تواند به دنبال داشته باشد. این تغییرات پس از ماه ها بحث و گفتگو در مجلس تصویب شد.

دانلود متن کامل اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر

مجازات حمل و تولید مواد مخدر در قانون مصوب سال ۱۳۸۹

ماده ۸ قانون مبارزه با مواد مخدر سال ۱۳۸۹ افراد وارد کننده، سازنده، توزیع کننده، ذخیره کننده، حمل کننده، فروشنده و خریدار موادی نظیر هروئین، مرفین، کوکائین، مشتقات شیمیایی آنها، LSD، MDMA، JHB، شیشه، انواع روانگردان صنعتی و … به تناسب میزان مواد مخدر ضبط شده به صورت زیر مورد مجازات قانون قرار می دهد:

  • از ۵ سانتی گرم تا یک گرم مواد، جزای نقدی ۲۰۰هزار تا ۵۰۰هزار تومان و ۳۰ تا ۷۰ ضربه شلاق؛
  • از ۱ گرم تا ۴ گرم مواد، جزای نقدی ۸۰۰هزار تا ۲میلیون تومان، ۲ الی ۵ سال حبس و ۷۰-۳۰ ضربه شلاق؛
  • از ۴ گرم تا ۱۵ گرم مواد، جزای نقدی ۲میلیون تا ۴میلیون تومان، ۸-۵ سال حبس و ۳۰ الی ۷۰ ضربه شلاق؛
  • از ۱۵ گرم تا ۳۰ گرم مواد، جزای نقدی ۴میلیون تا ۶میلون، ۱۰ الی ۱۵ سال حبس و ۷۰-۳۰ ضربه شلاق؛
  • بیش از ۳۰ گرم مواد، اعدام و مصادره اموال مجرم به جز تأمین هزینه های متعارف زندگی خانواده وی.

تغییر مجازات در اصلاحیه جدید قانون مبارزه با مواد مخدر

در متمم جدید قانون که در مرداد ماه سال ۱۳۹۶ به تصویب مجلس رسید، مجازات اعدام از ۳۰ گرم مواد مخدر نظیر هروئین، کوکائین و مرفین و … به ۲ کیلوگرم رسید. پیش از تصویب این اصلاحیه، مجازات اعدام برای مواد طبیعی مانند تریاک و ماریجوانا برای ۵ کیلوگرم مواد مخدر ضبط شده صادر می شد که پس از تصویب این متمم، این مقدار به ۵۰ کیلوگرم افزایش یافت. حداکثر حبس در نظر گرفته شده برای جرائم خفیف تر، ۳۰ سال می باشد.

با تصویب اصلاحیه جدید، مجازات محکومان جاری نیز شامل تخفیف شده و بنابر آمار گزارش شده، حدودا ۵۳۰۰ نفر از زندانیان در صف اعدام، از اشد مجازات خود رهایی می یابند.

هدف از تصویب این متمم، تمرکز مقابله قانون با سرکردگان باندهای قاچاق و عوامل اصلی توزیع مواد مخدر در کشور بوده است. از این رو مجازات اعدام همچنان برای سردستگان باندهای قاچاق، سوء استفاده کنندگان از افراد زیر ۱۸ سال برای توزیع مواد مخدر و قاچاقچیان مسلح وجود خواهد داشت.

سوالات متداول

مجازات حمل مواد مخدر متعلق به دیگران چیست؟

جرم حمل مواد مخدر متعلق به دیگران از جمله جرائمی است که به طور معمول با معاونت و مشارکت تعدادی از افراد صورت می پذیرد. در قانون نیز برای مشارکت در جرم و معاونت در جرم، مجازات های مختلفی در نظر گرفته شده است. البته مشارکت در جرم در زمینه حمل مواد مخدر نظرات متفاوتی را در پی دارد و مجازات آن باید به توجه به شرایط احقاق جرم تعیین شود. ادامه مطلب

یک پاسخ به “قانون اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر”

  1. ساقی گفت:

    قانون پی دی افی که گذاشتید فاقد اصلاحات سال ۹۶ است. لطفا قانون اصلاح شده را جایگزین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.