عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

فروش مال غير

[تعداد: 32    میانگین: 2.8/5]

فروش مال غیر چیست و چه مجازاتی دارد؟

آنچه مسلم است این است که مالک یا متصرف قانونی هر مالی، اختیار آن مال را دارد و می تواند بنا به قوانین از آن استفاده نموده و نسبت به آن رفتار کند. بنابراین فروش،  انتقال، اجاره و …. هر مالی تنها در اختیار صاحب آن مال است. اما حالاتی وجود دارد که فردی بدون اطلاع صاحب مال، اقدام به انتقال آن به دیگری می نماید یا به عبارتی به جرم فروش مال غیر دست می زند.

این جرم از آن لحاظ کیفری محسوب می شود که علاوه بر آسیب خصوصی به مالک شیء، نظم و آرامش جامعه را به هم زده و جنبه عمومی جرم نیز قابل بررسی است. قانون برای این جرم مجازات هایی در نظر گرفته است. مجازات حبس از ۷-۱ سال، پرداخت مبلغ مال معادل مال، برگرداندن مال به صاحب مال و محرومیت مادام العمر از مشاغل دولتی از جمله مجازاتی است که قانون برای این جرم در نظر گرفته است.

فروش مال غیر در قانون مجازات جدید

مجازات فروش مال غیر

مجازات فروش مال غیر

در ماده ۲۳۸ قانون مجازات عمومی، فرد منتقل کننده مال غیر، در حالی که می داند این مال متعلق به کسی دیگر است، و به صورت غیر قانونی این کار را انجام دهد، مشمول جرم کلاهبرداری شده و محکوم خواهد شد. در قانون جدید فروش مال غیر، علاوه بر رد مال و تأدیه خسارت، ضمانت اجرای کیفری نیز برای این جرم پیش بینی شد. همچنین به مرتکب جرم، صفت متقلب اطلاق شد.

ارکان جرم فروش مال غیر

از دیدگاه حقوق کیفری عمومی، هر جرم برای تحقق نیاز به سه رکن دارد: رکن قانونی، رکن مادی و رکن روانی. رکن قانونی جرم فروش و انتقال مال غیر در واقع همان ماده قانونی است که بر قانونی بودن مجازات جرم تأکید دارد. رکن مادی این جرم، بسیار قابل بسط است. زیرا مانند کلاهبرداری، امکان اغفال فرد زیان دیده وجود ندارد. در صورتی که این انتقال و فروش توسط قولنامه ای صورت پذیرد، آن قولنامه به عنوان رکن مادی جرم است.

رکن روانی جرم فروش مال غیر بر عمدی و مقرضانه بودن آن تأکید دارد. قانون گذار خود عمدی بودن این جرم را تأیید نموده است زیرا در تعریف این جرم از اصطلاح “علم انتقال دهنده به مالکیت مال به غیر” نام برده است. تکلیف خریدار مال غیر نیز طبق همین رکن روانی تعیین می شود. یعنی اگر وی علم بر این نداشته باشد که این مال مربوط به شخص دیگری است، مقصر شناخته نمی شود در غیر اینصورت وی نیز مجرم است.

فروش مال غیر در اموال مشاع، اگر بیش از سهم شخص فروشنده باشد و بدون اذن سایر شرکاء یا صاحب سهم انجام پذیرد، نیز جرم محسوب می شود.

دعوای فروش اموال غیر

 فروش اموال غیر

فروش اموال غیر

برای اقامه دعوای فروش اموال غیر، ابتدا باید شکایت کیفری طرح نمود. سپس دادسرای واقع در حوزه محل وقوع جرم، مسئولیت رسیدگی به جرم را دارد. معمولاً این محل، همان دفترخانه ای است که انتقال سند در آن انجام شده است. پس از طرح دعوی در دادگاه، متهم نیز می تواند لایحه دفاعیه فروش مال غیر را به دادگاه ارائه نماید.

نمونه شکایت فروش مال غیر را می توانید از اینجا دانلود نمایید.

تفاوت فروش مال غیر با معامله فضولی

در معامله فضولی، شخصی برای شخص دیگر بدون اینکه اذن یا نمایندگی داشته باشد، معامله می کند. این معامله ممکن است به صورت تملیکی یا عهدی باشد.

در انتقال مال غیر، فرد مجرم خود را به عنوان مالک مال معرفی می کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه انتقال مال غیر می توانید از مشاوره های وکیل کیفری مورد اطمینان خود در گروه وکالت دعاوی کیفری موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید

سوالات متداول

معامله معارض چیست؟

در قانون، هر فروشنده ای اجازه دارد مال یا ملک خود را در یک زمان، طی یک قرارداد فروش با یک یا چند خریدار، به فروش برساند. در صورتی که فروشنده تمام مال خود را به چند نفر بفروشد، وی مرتکب جرم معامله معارض شده و در دادگاه کیفری، با استناد به جرم فروش مال غیر با وی برخورد می شود. در واقع این جرم، جزو جرائم کلاهبرداری محسوب شده و دارای مجازات حبس و جزای نقدی سنگینی می باشد. ادامه مطلب

نحوه تنظیم لایحه دفاعیه فروش مال غیر چگونه است؟

جرم فروش مال غیر، در مواقعی اتفاق می افتد که شخصی، مال یا ملک شخص دیگر را بدون اطلاع وی به فروش برساند و مبلغ حاصل از معامله را به نفع خود ضبط کند. در این صورت، شاکی یا همان صاحب مال، می تواند شکایت خود را از فروش مال خود توسط غیر، به دادگاه ارائه نماید. در این صورت، طبیعتاً فروشنده نیز حق دارد با توجه به مراحل دادگاه، به تنظیم لایحه دفاعیه فروش مال غیر برای دفاع از خود بپردازد. ادامه مطلب

طرح شکایت فروش مال غیر در کدام مرجع قضایی است؟

در تمامی قوانین، هر شخصی، نسبت به اموال خود حق دخل و تصرف دارد، و کسی دیگری نمی تواند بدون اجازه مالک مال، به فروش، اجاره یا استفاده از مال وی بپردازد. در اینصورت فرد مالک می تواند با طرح شکایت فروش مال غیر، علیه خاطی، نسبت به تصرف غیر در مال خود اعتراض نموده و با حکم دادگاه، ضمن مجازات متهم، تمامی خسارات وارده بر خود را از وی طلب نماید. ادامه مطلب