عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

فرمول تقسیم ارث چیست؟

[تعداد: 85    میانگین: 2.4/5]

فرمول تقسیم ارث چیست؟

وقتی ارثی از فردی که فوت کرده ، باقی بماند به آن ماترک گویند و وراث برای دریافت آن باید انحصار ورثه را انجام دهند که در این گواهی سهم هر کدام مشخص شده است ، طبق قانون طبقات نسبی که موقعیت هر نسب در هر طبقه از قبل مشخص شده است ، بر اساس تقسیم بندی طبقاتی خود از متوفی ارث می برند که این تقسیم بندی فرمول پیچیده ای دارد ، پرداختن به آن باید با آشنایی به موارد قانونی ارث انجام گیرد لذا در این مقاله به بررسی فرمول تقسیم ارث پرداخته شده است .

فرمول تقسیم ارث 

فرمول تقسیم ارث با توجه به طبقات ارث و نسبت آنها با متوفی تعیین می شود .

در امر تقسیم ارث وراث می توانند با کمک گرفتن از وکیل موضوع تقسیم را با صرف زمان کمتر و ایجاد مشکلات کمتری انجام دهند، چون ممکن است هر کدام از وراث با استفاده از سندی سهم بیشتری از ارث را طلب کند و وکیل میتواند سندیت این اسناد را بررسی کند.

وکیل میتواند سهم دقیق هر وارث را مطابق قانون مشخص کند و یا با توافق طرفین میزان سهم هر ورثه را به صورت نقدی به جای سهم از زمین پرداخت کند یا سهم بقیه را به نفع یکی از وراث خریداری کند.

زن در صورتی یک ششم از اموال شوهر را تصاحب می کند که در زمان فوت متوفی در زوجیت وی و همچنین زنده باشد ، بعلاوه اگر همسر ، مهریه زن را پرداخت نکرده باشد ، پرداخت مهریه جزء بدهی متوفی خواهد بود و باید از اموال او کسر گردد.

پدر در زمان حیات خود تنها می تواند یک سوم از اموال خود را به نفع یکی از فرزندان وصیّت کند نه همه ی اموال ، بنابراین بقیه اموال به نسبت بین فرزندان تقسیم می گردد و هیچ فرزندی از ارث نمی تواند محروم باشد حتی اگر پدر به صورت کتبی یا شفاهی فرزندی را از ارث محروم کرده باشد.

بعد از آنکه سهم همسر یک به شش پرداخت شود ، سهم فرزندان پسر نسبت به دختر ، دو به یک خواهد بود ، همچنین اگر متوفی زن باشد  شوهر یک چهارم از او ارث می برد و باقی به نسبت دو و یک بین دو پسر و یک دختر تقسیم می گردد.

ارث از فرزند به پدر 

در صورت وجود پدر  متوفی یک ششم از میراث به پدر خواهد رسید ، همه ی این موارد در مورد وراث طبقه ی اول بود و وراث طبقه دوم طبق فرمول مشخص شده در قانون به سهم ارث خود خواهند رسید ، البته شرط لازم برای دریافت ارث در طبقه ی دوم نبود فردی از وراث طبقه اول خواهد بود.

البته ناگفته نماند که ابتدا باید از ارثیه هزینه کفن و دفن و بدهی های متوفی پرداخت شود و مابقی در صورت وجود وصیّت نامه تا یک سوم اموال می تواند به وصیّت متوفی به شخصی از وراث منتقل شود و طبق قانون مابقی اموال به نسبت سهم بین وراث تقسیم گردد ، همچنین قانون شرط تقسیم اموال را پرداخت مالیات مقرر قرار داده است که هر کدام از وراث طبق قانون مالیاتی باید از سهم خود پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت مالیات ، هیچ انتقال ارثی انجام نخواهد شد.

در صورت بروز مشکل در زمینه ارث می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما