عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

عواقب قانونی فروش مال غیر خودرو چیست؟

[تعداد: 23    میانگین: 2.7/5]

عواقب قانونی فروش مال غیر خودرو چیست؟

هر فردی تنها اختیار اموال خود را دارد لذا می تواند اموال را به فردش برساند ، اجاره دهد ، یا اینکه ببخشد و … ، اما اگر فردی اقدام به فروش اموال دیگران نماید ، این عمل وی ، انتقال مال غیر نام دارد که فرقی هم نمی کند اموال منقول یا غیرمنقول باشند ، در هر صورت فروش بدون اجازه ی صاحب اموال ، غیرقانونی است و جرم محسوب می شود ، از این رو در این مقاله ، فروش مال غیر خودرو مورد بررسی قرار خواهد گرفت . 

فروش مال غیر خودرو

در رابطه با فروش مال غیر خودرو باید قوانین و  مقررات وضع شده در این رابطه را ارزیابی نمود .

انتقال مال بدین معنا است که فردی بدون اجازه ی صاحب مال ، عین مال یا منفعت حاصل از مال را به فرد دیگری واگذار کند که فرد انتقال دهنده ی مال دیگری ، مشمول حکم انتقال مال غیر خواهد شد .

اگر در انتقال مال غیر ، خریدار اصلا خبر نداشته باشد که مال فروخته شده ای مانند خودرو ، متعلق به دیگری است و شخص فروشنده صاحب مال نیست ، در این صورت ، اگر چه خریدار باید مال به صاحب آن بازگرداند اما در این حالت ، وی مقصر نخواهد بود و مجازاتی متوجه او نخواهد شد اما اگر خریدار از انتقال مال غیر آگاهی داشته باشد ، او نیز معاون جرم محسوب شده و مجازات می گردد . مالک خودرو ، خود نیز تا یک ماه پس از اطلاع از فروش خودروی خود توسط دیگری ، باید با نوشتن اظهارنامه ای ، مالکیت خود را به اطلاع خریدار برساند و اگر چنین نکند ، او نیز معاون جرم محسوب شده و مجرم خواهد بود .

فروش مال غیر خودرو ، در دسته ی فروش اموال منقول به حساب می آید که در این نوع اموال ، می توان اموال را بدون آسیب زدن به اصل آن ،  جابجا کرد .

مجازات فروش مال غیر خودرو 

در صورتی که فردی بدون اجازه ی صاحب خودرو ، آن را به دیگری بفروشد ، علاوه بر آسیب وارد کردن به صاحب خودرو ، آرامش جامعه را نیز برهم خواهد زد لذا بر طبق قوانین ، مجازات سختی برای مجرم در نظر گرفته خواهد شد که عبارتند از :

  • از یک تا ۷ سال حبس تعزیری
  • پرداخت جزای نقدی معادل مالی که مجرم دریافت کرده است .
  • بازگرداندن مال به صاحب آن
  • اگر مجرم از کارمندان دولت باشد ؛.محرومیت همیشگی از خدمات دولتی مانند استخدام و یا کار در ادارات دولتی

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم فروش مال غیر می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما