عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

عواقب قانونی عدم پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟

[تعداد: 18   میانگین: 2.4/5]

عواقب قانونی عدم پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت چیست؟

امکان مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت از راه قانونی حتی بدون طرح دعوی طلاق

تا قبل از سال ۱۳۸۵ که تبصره ای به ماده ۳۳۶ قانون مدنی در مورد پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت الحاق گردد، امکان مطالبه اجرت المثل قبل از طلاق وجود نداشت اما در حال حاضر و با الحاق این تبصره ،  در صورت عدم پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت ، مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت حتی بدون نیاز به طرح دعوی طلاق امکان پذیر شده است.

نحوه رسیدگی به دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت

از جهت رسیدگی به دعوی مطالبه اجرت المثل ایام زوجیت ، بین دعاوی که قبل از طلاق، حین طلاق و یا پس از طلاق صورت می گیرد تفاوتی وجود ندارد و در همه ی حالت های ذکر شده روند رسیدگی یکسان است. زمانی که در طی فرایند رسیدگی به پرونده، کارشناس نظر خود را به دادگاه اعلام نماید ،  قاضی دادگاه میزان اجرت المثل را تعیین و مرد را به پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت محکوم می کند.

عواقب قانونی عدم پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت

زمانی که مرد به حکم دادگاه ملزم به پرداخت اجرت المثل به همسر خویش می گردد چنانچه آن را پرداخت نکند، بایستی انتظار عواقب قانونی عدم پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت را داشته باشد. در این مورد نیز زن می تواند همانند مطالبه مهریه ، اجرت المثل ایام زوجیت را از مرد مطالبه نماید.

در این گونه موارد زن می تواند بر اساس قانون برای رسیدن به حق خود یعنی دریافت اجرت المثل ایام زوجیت اقدام کند.  برای زن امکان درخواست اعمال ماده ۲و ۳ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی وجود دارد. مطابق ماده ۲ قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، محکوم له می تواند تقاضای توقیف اموال محکوم علیه را جهت استیفای طلب خویش از دادگاه داشته باشد؛ همچنین در ماده ۳ این قانون چنین پیش بینی شده است که اگر امکان استیفای محکوم به از روش های ذکر شده در این قانون وجود نداشته باشد، محکوم علیه به تقاضای محکوم له تا زمان اجرای حکم و یا پذیرفته شدن ادعای اعسار وی  و یا اعلام رضایت از سوی محکوم له، حبس گردد.

مدت زمان حبس برای مرد در صورت عدم پرداخت اجرت المثل

در صورتی که مرد به دلیل عدم پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت حبس شود، تا زمانی که این دین را پرداخت نکند، همچنان در حبس باقی خواهد ماند ولی برای مرد این امکان وجود دارد که همانند دیگر محکومیت های مالی، دادخواست اعسار و تقسیط  را طرح نماید. دادخواست اعسار و تقسیط اجرت المثل نیز همان روندی را طی می کند که دادخواست مربوط به اعسار از پرداخت مهریه طی می کند. چنانچه پس از صدور حکم اعسار مرد از پرداخت اجرت المثل ایام زوجیت ، اموالی از مرد کشف شوند، زن می تواند با معرفی اموال، موجب توقیف آنها شود . با حکم دادگاه از محل آن اموال، بدهی مرد به زن پرداخت می گردد.

در صورت بروز مشکل در زمینه اجرت المثل ایام زوجیت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *