عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88373652

عناصر جرم نشر اکاذیب چیست؟

[تعداد: 2    میانگین: 1.5/5]

عناصر جرم نشر اکاذیب چیست؟

نسبت دادن و منتشر کردن مطالب دروغ و غیر واقعی به هر کسی که باشد ، در قانون مجازات اسلامی ، جرم محسوب شده است و برای این جرم قید مطلق بودن به کار گرفته شده ، یعنی همین نسبت دروغ خود موضوع جرم خواهد بود نه نتیجه ای که از این دروغ حاصل شده است ، جرم نشر اکاذیب مانند دیگر جرائم دارای عناصری می باشد که با وجود این عناصر اثبات جرم مشهود و غیر قابل انکار خواهد بود ، از این رو در مقاله ، عناصر جرم نشر اکاذیب مورد بررسی قرار می گیرد .

عناصر جرم نشر اکاذیب 

عناصر جرم نشر اکاذیب ، سه عنصر قانونی، مادی و معنوی میباشند :

  • عنصر قانونی :

اساس مجازات کسی که جرم نشر اکاذیب را انجام داده است از قوانین اسلام ریشه گرفته است، در قوانین مجازات اسلامی در ماده ی ۶۹۸ تعزیرات آمده است که مجازات کسی که اقدام به نشر اکاذیب در مورد فردی انجام دهد به حبس از دو ماه تا دو سال و ۷۴ ضربه ی شلاق محکوم خواهد شد ، متهم به جز تحمل این مجازات ها ، به علت نشر اکاذیبی که انجام داده است ، باید از شاکی اعاده ی حیثیت کند و رضایت او را نیز بدست آورد.

  • عنصر معنوی :

در این عنصر ، عمدی بودن نشر توسط متهم مورد نظر است و متهم این کار را باید به عمد انجام داده باشد ، نه سهوا و به طور اشتباهی ، اگر متهم بدون داشتن هدفی اقدام به نشر مطلب کذب کرده باشد و بعدا از فرد مورد نظر عذر خواهی کند و نسبت به جبران کار خود اقدامی کرده باشد که خبر منتشر شده را اصلاح کرده باشد ، دیگر نمی توان به عنوان جرم نشر اکاذیب از وی طرح شکایت کرد.

هدف ضرر رساندن به دیگری در جرم نشر اکاذیب اهمیت زیادی دارد ، همین هدف ، ضرر داشتن موضوع جرم خواهد بود ، اگر چه متهم به هدف خود نرسیده باشد ، جرم نشر اکاذیب در زمره ی جرائم خصوصی به شمار می رود و با رضایت شاکی قرار تعقیب و یا اجرای مجازات در هر مرحله ای که باشد ، متوقف می شود.

  • عنصر مادی : 

در ماده ی ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی آمده است که هنگامی که جرم نشر اکاذیب قابل اعتنا و اثبات است که به وسیله ی نامه یا گزارش ، عریضه و هر نوع نوشتاری که برخلاف واقعیت بوده منتشر شده است ، در این زمان ، می توان به آن جرم نشر اکاذیب اطلاق کرد اما اظهارات شفاهی نمی تواند در دایره ی جرم نشر اکاذیب داخل باشد و در بررسی قضایی این اظهارات شفاهی مدرک نخواهد بود .

در مورد تعداد اکاذیب نسبت داده شده به شاکی در قانون منظور از جمع بستن اکاذیب تعدد زیاد موارد کذب نیست بلکه حتی اگر به شخصی یک مورد مطلب کذب نسبت داده شود ، آن شخص قابل محکومیت به جرم نشر اکاذیب خواهد بود.

گسترش و نشر مطلبی که خلاف واقعیت باشد و کرامت و شخصیت دیگری را زیر سئوال ببرد ، نه تنها مورد سرزنش دیگران قرار می گیرد بلکه قانون آن را جرم آشکار محسوب کرده است ، اسلام که قوانین ما الهام گرفته از آن می باشد بر حفظ کرامت و حیثیت انسان ها تاکید دارد و هر امری را که به این حیثیت لطمه وارد کند ، محکوم دانسته است.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم افترا و نشر اکاذیب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل جرم توهین مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاورهیا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها
راه آسان تر برای ارتباط با ما