عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

عقد تقسیم ارث چیست؟

[تعداد: 3    میانگین: 3.7/5]

عقد تقسیم ارث چیست؟

با مرگ هر فردی بحث وراث در مورد اموال او به میان خواهد آمد و اگر این وراث نتوانند بر سر تقسیم اموال به تفاهم برسند بهترین راه مراجعه به دادگاه و انحصار ورثه و عمل بر طبق قانون وراثت می باشد اما عقد تقسیم ارث چیست.

عقد تقسیم ارث

در رابطه با عقد تقسیم ارث می توان گفت که یکی از راهکارهایی که برای که قانون به وراث برای جلوگیری از اختلاف  پیشنهاد می کند عقد صلح می باشد که در ماده ۷۲۵ قانون مدنی در مورد آن بحث شده است این ماده قانونی برای پیشگیری از توسعه یافتن اختلافات بر سر میراث و نزاع وراث به میان آمده است و آن را در زمره عقود معین قرار داده است.

در ماده بعدی یعنی ۷۵۳ قانون مدنی شرایط این صلح و صحت آن را اهلیت معامله و تصرف در اموال مشروع می داند بنابراین این صلح و عقد قرارداد تقسیم اموال براساس صلح مابین وراث فقط باید بین کسانی باشد که جزء وراث متوفی می باشند و در مورد اموال مشروع متوفی باشد.

عقد صلح بین وراث

عقد صلح بین وراث باعث می گردد تا آنها در مورد بدهی متوفی نیز متعهد باشند و در نهایت عقد این صلح باید به نفع تمام وراث باشد و رضایت همه وراث در پایان تقسیم بندی ارث به دست آید.

عقد صلح می تواند توسط افراد زنده نیز مابین آنها و وراث عقد گردد بدین صورت که صاحب اموال بین خود و وراث که معمولا فرزندانش می باشند چنین تفاهم کنند که مالکیت اموال مدر بعد از مرگ به آنها منتقل می گردد و سهم هر کدام را پدر قبل از فوت مشخص کند به شرط آنکه تا زمان فوت در تملک خودش بوده و از آنه استفاده نماید که این نوع صلح ، صلح عمری نامیده می شود و بهترین راهکار برای جلوگیری از اختلاف بین وراث می باشد.

در صلح عمری پس از مرگ متوفی دیگر اختلافی بروز نخواهد کرد و هر وارث می داند مالک چه مقدار از اموال متوفی می باشد و این عمل متوفی دیگر قابل اعتراض توسط وراث نخواهد بود.

عقد تقسیم ارث در قانون

قانون مدنی ایران صلح در هر امری را قانونی و نافذ می داند مگر آنکه این صلح در مورد امور غیر قانونی و غیر مشروع اتفاق افتاده باشد بنا براین اگر فردی ادعا کند که صلح وی در مورد امری غیرقانونی نادیده گرفته شده است این صلح و اختلاف بر سر آن در قانون قابل طرح و رسیدگی نخواهد بود.

مسائل مربوط به ارث و میراث از جمله مسائلی می باشد که روابط اجتماعی و خانوادگی وراث را تحت تاثیر خود قرار می دهد و نوع برخورد وراث با این مسائل باعث می گرد تا شاهد مشکلات و معضلات کمتری در جامعه و دولتها به خاطر نزاع وراث بر سر اموال به ارث رسیده باشیم .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *