عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

طلاق توافقی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 38 میانگین: 3.5]

طلاق توافقی، مراحل طلاق توافقی، شرایط اخذ وکیل برای طلاق توافقی

همه ما با واژه طلاق آشنا هستیم و این واژه در اذهان هریک از ما تداعی کننده معنا و مفهوم خاصی است. اما طلاق توافقی چیست و چگونه است؟

طلاق با وجود اینکه امری ناراحت کننده است و باعث از هم پاشیدن زندگی افراد میشود اما در برخی مواقع تنها راه رهایی از مشکلات جدائی و طلاق می باشد.

ساده ترین و آسان ترین نوع طلاق، طلاق توافقی است که در طلاق توافقی، تمامی موارد به توافق زوجین بستگی دارد. مسائل مربوط به حضانت فرزند پس از طلاق،  مهریه، نفقه، جهیزیه و … همگی به صورت توافقی بین زن و مرد تعیین می شود. زوجین متقاضی اجرای طلاق توافقی باید پس از مراجعه به دادگاه، درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش یا همان درخواست طلاق توافقی نمایند نمایند و یا اینکه به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دادخواست  طلاق خود را به این دفاتر ارائه داده و دفاتر، دادگاه مناسب برای رسیدگی به دادخواست طلاق را متناسب با محل سکونت زوجین تعین می نماید.

نمونه دادخواست طلاق توافقی را از اینجا دانلود کنید.

طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

روند انجام طلاق توافقی به این شکل است که زوجین پس از تصمیم به جدایی، باید با همراه داشتن مدارک مورد نیاز، شامل شناسنامه و عقدنامه، به دادگاه رفته و پس از تکمیل فرم دخواست طلاق توافقی، توافقات انجام گرفته در زمینه های مالی نظیر پرداخت مهریه و مطالبه نفقه حال و گذشته، حضانت طفل مشترک، دریافت اجرت المثل و سایر موارد در این فرم مشخص می گردد.

پس از رائه داخواست طلاق و مشخص شدن دادگاه جلسه رسیدگی برای زوجین مشخص میشود که اگر دادخواست رازوجین از طریق دفاتر خدمات قضایی ارائه داده باشند زمان و تاریخ جلسه از طریق پیامک برای طرفین ارسال میشود.

 • متن طلاق توافقی را از اینجا دانلود کنید.

در جلسه رسیدگی قاضی زوجین را به داوری و مراکز مشاوره ارجاع میدهد بدین صورت که ، دو نفر داور از بستگان و نزدیکان زوجین، مسئولیت مذاکره با طرفین و مصالحه بین آنان را دارند و این داوران باید حداقل ۴۰ سال سن داشته باشند و شرایط و صلاحیت داوری نیز داشته باشند یعنی امین و مطمئن باشند،متأهل باشند، حسن شهرت داشته باشند. داوران وظیفه ایجاد صلح و سازش بین طرفین را دارند و در صورتی که این داوران دارای صلاحیت موفق به برگرداندن نظر آنها نشدند و از طریق مراکز مشاوره ای هم به نتیجه نرسیدند، گزارش خود را به دادگاه ارائه داده و گواهی عدم امکان سازش با اعتبار ۳ ماهه برای زوجین صادر می شود.

تجدیدنظر در حکم طلاق توافقی

رای صادر شده توسط دادگاه قابلیت طرح در دادگاه تجدید نظر را دارد. زوجین می توانند تا انتهای زمان در نظر گرفته شده برای اعتراض، برای دریافت رای دادگاه صبر کنند. رای دادگاه، پس از اتمام مهلت اعتراض، قطعی خواهد شد و در این مرحله دادگاه ۳ نسخه از حکم را صادر میکند و دو نسخه را برای هر یک از زوجین فرستاده و یک نسخه را بایگانی میکند. در این نوع طلاق، نیز می توان از تجربه وکیل کمک گرفت.

مراحل طلاق توافقی در دادگاه همانند طلاق عادی میباشد و مراحل قانونی طلاق توافقی هم باید مانند طلاق عادی طی شود.

نکاتی در مورد مراجعه به دفتاتر ثبت ازدواج و طلاق

 • همان طور که گفته شد گواهی عدم امکان سازش سه ماهه صادر میشود و طرفین باید در این مدت سه ماهه به دفاتر ثبت مراجعه کرده و اقدام به طلاق نمایند و خارج از این مدت سه ماهه اجرای صیغه طلاق امکان پذیر نمیباشد.
 • زوجین در صورتی که برای انجام صیغه طلاق پشیمان شوند و با یددیگر بابت ادامه زندگی مشترک توافق کرده باشند میتوانند از رفتن به دفتر ثبت خودداری کنند و زندگی خود را ادامه دهند اما در صورتی که یکی از طرفین در این مورد پشیمان شود انجام ندادن صیغه طلاق اعتباری نخواهد داشت و باید حتما صیغه جاری شود.
 • دریافت گواهی سلامت بکارت برای زنان باکره و دریافت گواهی عدم بارداری برای زنان غیر باکره که گواهی عدم امکان سازش را دارند الزامی می باشد.
 • اگر اقدام برای صیغه طلاق از جانب مرد باشد ولی زن در دفتر حضور پیدا نکند سردفتر به زوجه اخطار میدهد تا در دفتر حضور پیدا کند اما اگر با وجود اخطار هم حضور پیدا نکرد صیغه طلاق جاری شده و به اطلاع زوجه میرسد.
 • در صورتی که زن برای جاری شدن صیغه طلاق به دفتر ثبت مراجعه کند و زوج از حضور در دفتر ثبت ازدواج و طلاق امتناع نماید زوجه در صورتی میتواند طلاق بگیرد که رأی دادگاه و یا سند رسمی وکالت برای طلاق را در دست داشته باشد.

طلاق توافقی

 وکیل طلاق توافقی

بسیاری از افراد به دلیل اینکه تمایلی برای حضور در دادگاه ندارند و یا طولانی بودن زمان اتمام کار طلاق،زوجین تصمیم به اخذ وکیل مینمایند.

وکیل طلاق توافقی می تواند برای هر دو زوجین مشترک بوده یا به دو شخص متفاوت سپرده شود. همچنین امکان اخذ وکیل تنها توسط یکی از زوجین امکان پذیر می باشد.

مدت زمان لازم برای پروسه طلاق توافقی در صورت اخذ وکیل بین یک هفته الی ۱۰ روز می باشد. همانطور که می دانید در صورت اخذ وکیل، حضور زوجین در دادگاه و در جریان مراحل قضایی و مشاوره طلاق الزامی نیست.

در واقع وکیل، در تمامی مراحل از مشاوره تا اجرای صیغه طلاق می تواند به جای زن و مرد حضور داشته باشد و کارهای مربوط به طلاق توافقی را از جانب زن ومرد انجام دهد.

شرایط اخذ وکیل طلاق توافقی

درخواست طلاق به صورت توافقی می تواند به دو صورت، که یکی مستقیماً توسط زوجین و یکی توسط وکیل طلاق توافقی است، انجام شود. از آنجایی که امر طلاق، قائم به شخص نیست بنابراین نیازی به حضور زوج و زوجه در دادگاه و حین مراحل طلاق نمی باشد. تنها در مورد گواهی عدم بارداری، زوجه باید در آزمایشگاه حضور داشته باشد. بنابراین طبق ماده ۱۱۳۸ قانون آیین دادرسی مدنی، طرفین دعوا (زن و مرد) می توانند بدون نیاز به حضور در دادگاه، تمامی مراحل طلاق توافقی را طی نمایند. آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که یک نفر نمی تواند وکالت زوج و زوجه را برای طلاق به صورت همزمان داشته باشد و هر کدام در صورت نیاز، باید اقدام به اخذ وکیل طلاق توافقی جداگانه نمایند.

طلاق توافقی

نکات مهم درباره وکالتنامه طلاق توافقی

در صورتی که وکالتنامه توسط هر یک از زوجین به صورت جامع و کامل تنظیم شده باشد، وکیل حق ندارد از حدود وکالت خود تجاوز نماید. بنابراین بهتر است پیش از ارائه وکالتنامه به دفاتر اسناد رسمی، حتما با وکیل خانواده مورد اطمینان خود مشورت نموده و تمامی موارد لازم برای درج در وکالتنامه با نگارش مشخص را از وی جویا شوید. زیرا در بسیاری از موارد، عدم وجود وکالتنامه دقیق، به ضرر طرفین دعوا تمام می شود.

شرایط اجرای طلاق توافقی

در این نوع طلاق شرایط خاصی وجود ندارد و تنها در صورتی که زوجین با توجه شرایط خود به این نتیجه برسند که توانایی ادامه زندگی با یکدیگر را ندارند می توانند برای اجرای طلاق اقدام نمایند. تنها در قانون جدید، شرط انجام مشاوره پیش از طلاق توافقی و وجود حتمی حکم دادگاه برای جاری ساختن صیغه طلاق توافقی در دفاتر ازدواج و طلاق ضرورت پیدا نموده است.

طلاق توافقی در دوران عقد

علاوه بر این شرایط طلاق توافقی در دوران عقد، به معنی دورانی که زن و مرد رابطه زناشویی نداشته باشند، در صورتی که مهریه زن عندالمطالبه باشد زن میتواند هر زمان که بخواهد در دوران عقد مهریه خود را مطالبه نماید و مرد موظف است که مهریه زن را کامل پرداخت کند اما اگر زن و مرد در دوران عقد تصمیم به جدایی بگیرند چه بر اساس طلاق توافقی باشد و یا چه طلاق عادی مرد باید در صورت دوشیزه بودن زن نصف مهریه را به وی پرداخت کند و در غیر این صورت اگر زن دوشیزه نباشد باید مهریه از جانب مرد به صورت کامل پرداخت شود. در صورتی که زن قبل از طلاق و در حالتی که باکره باشد کل مهریه خود را دریافت کرده باشد باید بعد از طلاق نصف مهریه را به مرد برگرداند. زن میتواند حتی کل مهریه خود را به مرد ببخشد.

در هر دو صورت این نوع طلاق چه در زمان عقد و چه پس از ازدواج، رجوع به این صورت که اگر زن در هنگام جاری شدن صیغه طلاق، باکره یا یائسه باشد، زوجین نمی توانند از طلاق رجوع نمایند اما در غیر اینصورت پس از سپری شدن ۳ ماه عده، مرد می تواند به زن بازگردد. در طلاق های توافقی زن مقداری از مهریه یا مبلغی اندک را به مرد می بخشد.

مدارک لازم برای اجرای حکم طلاق توافقی

مدارک لازم برای اجرای طلاق توافقی که باید توسط زوجین یا وکیل آنها به دادگاه ارائه شود شامل مراحل زیر می باشد:

 • عقدنامه یا سند ازدواج
 • مدرک شناسایی هر یک از زوجین شامل کارت ملی یا شناسنامه
 • در صورت اخذ وکیل، وکالت نامه محضری طلاق ضروری می باشد.
 • شرح توافقات طرفین
 • گواهی عدم بارداری زن
 • نامه نظریه واحد مشاوره خانواده در دادگاه در خصوص زوجین

حقوق زن در طلاق توافقی

در دین اسلام زن حق طلاق ندارد اما در مواردی حق طلاق به زن داده میشود که شامل موارد زیر میباشد:

زمانی که زن هنگام عقد و ضمن شرایط عقد حق طلاق را از مرد گرفته باشد و از این بابت وکالت بلاعزل داشته باشد.

زمانی که شروط ۱۲ گانه ضمن عقد از جانب مرد رعایت نشود زن میتواند درخواست حق طلاق از جانب مرد را داشته باشد.

همانطور که میدانیم طبق قوانین دین مبین اسلام، زن حق طلاق ندارد. البته موارد استثنایی در مورد حق طلاق زن وجود دارد که شامل موارد زیر است:

 • در صورتی که زن در شروط ضمن عقد خود به حق طلاق اشاره نموده باشد و در این مورد وکالت بلاعزل گرفته باشد.
 • در زمینه شروط ۱۲ گانه ضمن عقد نیز زن حق دارد تقاضای حق طلاق نماید.

طلاق به شیوه توافقی از روش های مختلفی می تواند درخواست شود. به این صورت است که یا در راحت ترین شکل، هر دو طرف بر سر اجرای طلاق تفاهمی، توافق کرده باشند که در این صورت می توانند هر دو درخواست طلاق نمایند. در شکل دیگر، طلاق به درخواست مرد انجام می شود و در روش سوم طلاق از طرف زن و بنابر شروط ۱۲ گانه ضمن عقد درخواست می شود.

هزینه های طلاق توافقی

دادخواست طلاق توافقی نیز مانند هر دادخواست دیگری در دادگاه هزینه دادرسی دارد. این هزینه دادرسی در دادگاه متفاوت میباشد ،منظور این است که هزینه دادرسی بر اساس ارزش روز تغییر پیدا میکند.همچنین همانطور که ذکر شد نامه مشاوره برای صدور حکم طلاق توافقی الزامی است. قیمت انجام مشاوره طلاق توافقی، در شهر تهران مانند هزینه دادرسی بر اساس ارزش روز متغیر است و ممکن است کم و زیاد شود و قیمت ثابتی نمیتوان برای آن در نظر گرفت .

تعرفه ثبت طلاق توافقی در محضر بسیار متفاوت است. به طور معمول، هزینه ثبت طلاق در دفاتر تبت ازدواج و طلاق شهر تهران بیشتر از شهرستان ها می باشد. یکی دیگر از هزینه هایی که در جریان طلاق باید مد نظر قرار گیرد، هزینه وکیل طلاق تواقفی یا حق الوکاله وکیل است.

در صورت بروز مشکل در زمینه طلاق توافقی می توانید از راهنمایی ها و مشاوره حقوقی وکیل طلاق مورد اطمینان خود در موسسه  حقوقی پندار از طریق شماره ۰۲۱۸۸۳۷۳۶۵۲ یا تکمیل و ارسال فرم درخواست مشاوره بهره مند شوید.

سوالات متداول

هزینه وکیل طلاق توافقی چقدر است؟

طلاق توافقی مراحل بخصوصی دارد که باید به دقت در مراجع قضایی طی شود. با وجود اینکه در این نوع طلاق، دادخواست طلاق با توافق طرفین به دادگاه ارائه داده می شود اما اخذ وکیل طلاق توافقی می تواند به سرعت پیشبرد پرونده در دادگاه و رفت و آمد کمتر زوجین در مراجع قضایی و دادگاه کمک کند. مسأله مهم برای زوجین اغلب هزینه وکیل طلاق توافقی است که با توجه به موارد مشخصی تعیین می شود. ادامه مطلب

بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران کیست؟

مراجعه به بهترین وکیل طلاق توافقی از جمله اولین خواسته های هریک از زوجین در آستانه طلاق است. اما در بین تبلیغات گسترده و بعضاً دروغین امروز چگونه می توان بهترین وکیل طلاق توافقی را تشخیص داد؟ پیش از مراجعه به دفتر وکالت هر یک از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در امور طلاق، معیارهای خاصی را باید در نظر داشته باشیم تا با توجه به آن بتوانیم وکیل مجرب و زبده را شناسایی نماییم. ادامه مطلب

آیا ثبت طلاق توافقی شامل موارد طلاق است؟

زن و شوهر در صورت تصمیم به طلاق توافقی در مورد مسائل کلی نظیر مهریه، نفقه، حضانت طفل، ملاقات طفل پس از طلاق، استرداد جهزیه، تقسیم اموال، مطالبه نفقه گذشته و بسیاری از موارد دیگر با یکدیگر توافق می کنند و بر اساس توافقات خود، باید دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه ارائه نمایند.دادگاه باید از این توافقات اطلاع داشته باشد تا رأی خود را بر اساس موارد توافق صادر نموده و حقی از هیچ یک از طرفین ضایع نگردد. ادامه مطلب

موارد توافق طلاق در طلاق توافقی چیست؟

همانطور که از نام طلاق توافقی مشخص است، در این نوع طلاق، زن و مرد بر سر موارد مشترک و حقوق و تکالیف قانونی خود پس از جاری شدن صیغه طلاق، توافق نموده و حکم دادگاه و گواهی عدم امکان سازش زوحین نیز دقیقا مطابق با توافق طرفین صادر خواهد شد. زن و مرد در زندگی مشترک وظایف زیادی نسبت به یکدیگر دارند که بسیاری از آنها در اثر طلاق ساقط می شود. همچنین فعل طلاق نیز حقوق و وظایفی را برای هر یک از طرفین و سایر افراد خانواده تحت سرپرستی آنها رقم می زند که در طلاق توافقی باید نسبت به آنها نیز تصمیم بگیرند. ادامه مطلب

فرق طلاق توافقی با طلاق خلع و مبارات چیست؟

به طور کلی دو نوع طلاق وجود دارد که شامل طلاق رجعی و طلاق بائن می شود. طلاق خلع و مبارات از انواع طلاق بائن به حساب می آید. آگاهی از انواع طلاق باعث می شود زوجین اطلاع بیشتری از حقوق خود داشته باشند و بتوانند با تصمیم گیری صحیح از تضییع حقوق خود جلوگیری نمایند. قانون مدنی علاوه بر شرایط لازم برای وقوع هر نوع طلاق، ویژگی های آنها و حقوق و تکالیف زن و مرد در اثر هر نوع طلاق را نیز عنوان نموده است. ادامه مطلب

چگونه می توان برای طلاق توافقی اقدام نمود؟

انجام طلاق توافقی مستلزم ارائه دادخواست طلاق توافقی از طرف زوجین به دادگاه است. اطلاع از مراحل و شیوه طلاق توافقی و مرجع رسیدگی به دعاوی طلاق می تواند در تسریع پرونده و رسیدن به نتیجه موفق به زوجین کمک نماید. درخواست طلاق توافقی می تواند به شیوه های مختلفی ارائه شود. همچنان برای صرفه جویی در زمان و جلوگیری از اشتباه و عدم حضور در مراجع قضایی، می توان از وکیل طلاق توافقی کمک گرفت. ادامه مطلب

مهریه در طلاق توافقی دوران عقد به چه صورت است؟

دوران عقد از لحاظ قانونی به زمانی اطلاق می شود که عقد نکاح دائم بین زن و مرد جاری شده است اما آنها هنوز زندگی مشترک را شروع نکرده اند. همین امر مانع وقوع برخی موارد مانند تمکین زن به صورت عام و خاص از مرد می شود. به همین دلیل پرداخت مهریه در دوران عقد در صورت جدایی، یکی از سؤالات رایج زوجین می باشد که باید از جزئیات آن آگاهی داشته باشند. ادامه مطلب

آیا در طلاق توافقی به داور نیاز است؟

یکی از مواردی که در قانون جدید حمایت از خانواده مطرح شده است، لزوم استناد دادگاه به تأییدیه مراکز مشاوره خانواده در صورت عدم امکان سازش زوجین با یکدیگر و ضرورت وقوع طلاق بین ایشان است. از آنجایی که در طلاق توافقی، اغلب موارد با توافق طرفین و نظر خود آنها انجام می شود این سؤال وجود دارد که آیا در صورت تصمیم زوجین به طلاق توافقی، آیا باز هم ضرورت مراجعه به داوری و مراکز مشاوره خانواده مطرح می باشد؟ ادامه مطلب

آیا بذل مهریه در طلاق توافقی الزامی است؟

در بین مردم یک باور عمومی وجود دارد که در صورتی که زوجین اقدام به درخواست طلاق توافقی نمایند، زوجه حتماً باید مهریه خود را بذل نماید. آنچه باید بدانیم این است که در طلاق توافقی زوجین می توانند درباره تمام مسائل و اموری که در اثر طلاق مطرح می شود، توافق نموده و تصمیمات و توافقات خود را به دادگاه اعلام نمایند. حتی توافق در مورد میزان مهریه پرداختی و شرایط پرداخت آن نیز امکان پذیر است. ادامه مطلب

مفهوم عده در طلاق چیست؟

در فقه و قانون، زن اجازه ندارد بلافاصله پس از طلاق از شوهر خود اقدام به ازدواج مجدد نماید. بنابر این با توجه به شرایط سنی و بدنی خود باید فاصله مشخصی را پس از طلاق خود گذرانده و سپس اقدام به ازدواج مجدد نماید. در این فاصله قانونی که عده طلاق نامیده می شود مرد نیز وظایفی دارد که باید به آن عمل نماید. ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.