عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-26412209

طلاق توافقی

[تعداد: 26    میانگین: 3.2/5]

طلاق توافقی، وکیل طلاق توافقی، مشاوره، مراحل و وکالت طلاق توافقی

همه ما با واژه طلاق آشنا هستیم و این واژه در اذهان هریک از ما تداعی کننده معنا و مفهوم خاصی است. اما طلاق توافقی چیست و چگونه است؟

در طلاق توافقی، تمامی موارد به توافق زوجین بستگی دارد. مسائل مربوط به حضانت فرزند پس از طلاق،  مهریه، نفقه، جهیزیه و … همگی به صورت توافقی بین زن و مرد تعیین می شود. زوجین متقاضی اجرای طلاق توافقی باید پس از مراجعه به دادگاه، درخواست صدور گواهی عدم امکان سازش یا همان درخواست طلاق توافقی نمایند.

نمونه دادخواست طلاق توافقی را از اینجا دانلود کنید.

مراحل طلاق توافقیطلاق توافقی

روند انجام طلاق توافقی به این شکل است که زوجین پس از تصمیم به جدایی، باید با همراه داشتن مدارک مورد نیاز، شامل شناسنامه و عقدنامه، به دادگاه رفته و فرم درخواست طلاق توافقی را پر کرده و تمامی توافقات خود در زمینه امور مالی، مهریه، نفقه، حضانت فرزند و … را در فرم مشخص می کنند.

پس از آنکه دادخواست به دادگاه ارائه شد، سایر مراحل در دادگاه مانند طلاق عادی است. در واقع مراحل قانونی طلاق توافقی، نیز مشابه مراحل قانونی طلاق باید طی شود.

متن طلاق توافقی را از اینجا دانلود کنید.

در این مرحله، دو نفر داور از بستگان و نزدیکان زوجین، مسئولیت مذاکره با طرفین و مصالحه بین آنان را دارند و در صورتی که موفق به برگرداندن نظر آنها نشدند، گزارش خود را به دادگاه ارائه داده و گواهی عدم امکان سازش با اعتبار ۳ ماهه برای زوجین صادر می شود. در این نوع طلاق، نیز می توان از تجربه وکیل کمک گرفت.

 طلاق توافقیوکیل طلاق توافقی

در طلاق توافقی نیز مانند طلاق عادی زوجین می توانند اقدام به اخذ وکیل کنند. در صورت استفاده از وکیل، انجام طلاق بین ۷ تا ۱۰ روز کاری به طول خواهد انجامید. همچنین در این صورت نیازی نیست که زوجین در دادگاه حضور داشته باشند و حتی در جلسات مشاوره طلاق توافقی دادگاه خانواده نیز، وکیل می تواند به جای هر یک از طرفین شرکت نماید.

در واقع وکیل، در تمامی مراحل از مشاوره تا اجرای صیغه طلاق می تواند به جای زن و مرد حضور داشته باشد.

شرایط اخذ وکیل طلاق توافقی

درخواست طلاق به صورت توافقی می تواند به دو صورت، که یکی مستقیماً توسط زوجین و یکی توسط وکیل طلاق توافقی است، انجام شود. از آنجایی که امر طلاق، قائم به شخص نیست بنابراین نیازی به حضور زوج و زوجه در دادگاه و حین مراحل طلاق نمی باشد. تنها در مورد گواهی عدم بارداری، زوجه باید در آزمایشگاه حضور داشته باشد. بنابراین طبق ماده ۱۱۳۸ قانون آیین دادرسی مدنی، طرفین دعوا (زن و مرد) می توانند بدون نیاز به حضور در دادگاه، تمامی مراحل طلاق توافقی را طی نمایند. آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که یک نفر نمی تواند وکالت زوج و زوجه را برای طلاق به صورت همزمان داشته باشد و هر کدام در صورت نیاز، باید اقدام به اخذ وکیل طلاق توافقی جداگانه نمایند.

نکات مهم درباره وکالتنامه طلاق توافقیطلاق توافقی

در صورتی که وکالتنامه توسط هر یک از زوجین به صورت جامع و کامل تنظیم شده باشد، وکیل حق ندارد از حدود وکالت خود تجاوز نماید. بنابراین بهتر است پیش از ارائه وکالتنامه به دفاتر اسناد رسمی، حتما با وکیل خانواده مورد اطمینان خود مشورت نموده و تمامی موارد لازم برای درج در وکالتنامه با نگارش مشخص را از وی جویا شوید. زیرا در بسیاری از موارد، عدم وجود وکالتنامه دقیق، به ضرر طرفین دعوا تمام می شود.

شرایط اجرای طلاق توافقی

در این نوع طلاق شرایط خاصی وجود ندارد و تنها در صورتی که زوجین با توجه شرایط خود به این نتیجه برسند که توانایی ادامه زندگی با یکدیگر را ندارند می توانند برای اجرای طلاق اقدام نمایند. تنها در قانون جدید، شرط انجام مشاوره پیش از طلاق توافقی و وجود حتمی حکم دادگاه برای جاری ساختن صیغه طلاق توافقی در دفاتر ازدواج و طلاق ضرورت پیدا نموده است.

طلاق توافقی در دوران عقد

علاوه بر این شرایط طلاق توافقی در دوران عقد، به معنی دورانی که زن و مرد رابطه زناشویی نداشته باشند، بدین صورت است که مهریه نصف خواهد شد. مگر اینکه زن، مهریه خود را ببخشد. همچنین در خصوص درخواست زوجه، گواهی بکارت نیز می تواند از طرف دادگاه صادر شود. در این صورت زوجین می توانند تقاضای شناسنامه جدیدی را نمایند که نام همسر قبلی در آن عنوان نشده باشد.

در هر دو صورت این نوع طلاق چه در زمان عقد و چه پس از ازدواج، رجوع به این صورت که اگر زن در هنگام جاری شدن صیغه طلاق، باکره یا یائسه باشد، زوجین نمی توانند از طلاق رجوع نمایند اما در غیر اینصورت پس از سپری شدن ۳ ماه عده، مرد می تواند به زن بازگردد. در طلاق های توافقی زن مقداری از مهریه یا مبلغی اندک را به مرد می بخشد.

مدارک لازم برای اجرای حکم طلاق توافقی

در صورتیکه دادگاه تشخیص به لزوم اجرای طلاق توافقی بین زوجین داد، طرفین یا وکیل آنها باید مدارک زیر را در دادگاه حاضر سازند:

  • عقدنامه یا سند ازدواج
  • مدرک شناسایی هر یک از زوجین شامل کارت ملی یا شناسنامه
  • در صورت اخذ وکیل، وکالت نامه محضری طلاق ضروری می باشد.
  • شرح توافقات طرفین
  • گواهی عدم بارداری زن
  • نامه نظریه واحد مشاوره خانواده در دادگاه در خصوص زوجین

حقوق زن در طلاق توافقی

همانطور که میدانیم طبق قوانین دین مبین اسلام، زن حق طلاق ندارد. البته موارد استثنایی در مورد حق طلاق زن وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • در صورتی که زن در شروط ضمن عقد خود به حق طلاق اشاره نموده باشد و در این مورد وکالت بلاعزل گرفته باشد.
  • در زمینه شروط ۱۲ گانه ضمن عقد نیز زن حق دارد تقاضای حق طلاق نماید.

طلاق به شیوه توافقی از روش های مختلفی می تواند درخواست شود. به این صورت است که یا در راحت ترین شکل، هر دو طرف بر سر اجرای طلاق تفاهمی، توافق کرده باشند که در این صورت می توانند هر دو درخواست طلاق نمایند. در شکل دیگر، طلاق به درخواست مرد انجام می شود و در روش سوم طلاق از طرف زن و بنابر شروط ۱۲ گانه ضمن عقد درخواست می شود.

هزینه های طلاق توافقی

دادخواست طلاق توافقی نیز مانند هر دادخواست دیگری در دادگاه هزینه دادرسی دارد. این هزینه دادرسی در دادگاه حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است. همچنین همانطور که ذکر شد نامه مشاوره برای صدور حکم طلاق توافقی الزامی است. قیمت انجام مشاوره طلاق توافقی، در شهر تهران مبلغی در حدود ۷۰-۸۰ هزار تومان است. به علاوه برای ثبت طلاق در دفترنامه نیز تعرفه کلی ۱۹۰ هزار تومانی وجود دارد. اما در حال حاضر دفاتر ثبت ازدواج و طلاق در شهر تهران با مبالغ کمتر از ۲۵۰ هزار تومان حاضر به ثبت طلاق نمی شوند. در کنار این مبالغ، در صورتیکه هر یک از زوجین قصد اخذ وکیل داشته باشند، دستمزد وکیل نیز به هزینه های فوق افزوده میشود.

سوالات متداول

هزینه وکیل طلاق توافقی چقدر است؟

طلاق توافقی مراحل بخصوصی دارد که باید به دقت در مراجع قضایی طی شود. با وجود اینکه در این نوع طلاق، دادخواست طلاق با توافق طرفین به دادگاه ارائه داده می شود اما اخذ وکیل طلاق توافقی می تواند به سرعت پیشبرد پرونده در دادگاه و رفت و آمد کمتر زوجین در مراجع قضایی و دادگاه کمک کند. مسأله مهم برای زوجین اغلب هزینه وکیل طلاق توافقی است که با توجه به موارد مشخصی تعیین می شود. ادامه مطلب

بهترین وکیل طلاق توافقی در تهران کیست؟

مراجعه به بهترین وکیل طلاق توافقی از جمله اولین خواسته های هریک از زوجین در آستانه طلاق است. اما در بین تبلیغات گسترده و بعضاً دروغین امروز چگونه می توان بهترین وکیل طلاق توافقی را تشخیص داد؟ پیش از مراجعه به دفتر وکالت هر یک از وکلای پایه یک دادگستری متخصص در امور طلاق، معیارهای خاصی را باید در نظر داشته باشیم تا با توجه به آن بتوانیم وکیل مجرب و زبده را شناسایی نماییم. ادامه مطلب

آیا ثبت طلاق توافقی شامل موارد طلاق است؟

زن و شوهر در صورت تصمیم به طلاق توافقی در مورد مسائل کلی نظیر مهریه، نفقه، حضانت طفل، ملاقات طفل پس از طلاق، استرداد جهزیه، تقسیم اموال، مطالبه نفقه گذشته و بسیاری از موارد دیگر با یکدیگر توافق می کنند و بر اساس توافقات خود، باید دادخواست طلاق توافقی را به دادگاه ارائه نمایند.دادگاه باید از این توافقات اطلاع داشته باشد تا رأی خود را بر اساس موارد توافق صادر نموده و حقی از هیچ یک از طرفین ضایع نگردد. ادامه مطلب

موارد توافق طلاق در طلاق توافقی چیست؟

همانطور که از نام طلاق توافقی مشخص است، در این نوع طلاق، زن و مرد بر سر موارد مشترک و حقوق و تکالیف قانونی خود پس از جاری شدن صیغه طلاق، توافق نموده و حکم دادگاه و گواهی عدم امکان سازش زوحین نیز دقیقا مطابق با توافق طرفین صادر خواهد شد. زن و مرد در زندگی مشترک وظایف زیادی نسبت به یکدیگر دارند که بسیاری از آنها در اثر طلاق ساقط می شود. همچنین فعل طلاق نیز حقوق و وظایفی را برای هر یک از طرفین و سایر افراد خانواده تحت سرپرستی آنها رقم می زند که در طلاق توافقی باید نسبت به آنها نیز تصمیم بگیرند. ادامه مطلب

فرق طلاق توافقی با طلاق خلع و مبارات چیست؟

به طور کلی دو نوع طلاق وجود دارد که شامل طلاق رجعی و طلاق بائن می شود. طلاق خلع و مبارات از انواع طلاق بائن به حساب می آید. آگاهی از انواع طلاق باعث می شود زوجین اطلاع بیشتری از حقوق خود داشته باشند و بتوانند با تصمیم گیری صحیح از تضییع حقوق خود جلوگیری نمایند. قانون مدنی علاوه بر شرایط لازم برای وقوع هر نوع طلاق، ویژگی های آنها و حقوق و تکالیف زن و مرد در اثر هر نوع طلاق را نیز عنوان نموده است. ادامه مطلب

چگونه می توان برای طلاق توافقی اقدام نمود؟

انجام طلاق توافقی مستلزم ارائه دادخواست طلاق توافقی از طرف زوجین به دادگاه است. اطلاع از مراحل و شیوه طلاق توافقی و مرجع رسیدگی به دعاوی طلاق می تواند در تسریع پرونده و رسیدن به نتیجه موفق به زوجین کمک نماید. درخواست طلاق توافقی می تواند به شیوه های مختلفی ارائه شود. همچنان برای صرفه جویی در زمان و جلوگیری از اشتباه و عدم حضور در مراجع قضایی، می توان از وکیل طلاق توافقی کمک گرفت. ادامه مطلب

مهریه در طلاق توافقی دوران عقد به چه صورت است؟

دوران عقد از لحاظ قانونی به زمانی اطلاق می شود که عقد نکاح دائم بین زن و مرد جاری شده است اما آنها هنوز زندگی مشترک را شروع نکرده اند. همین امر مانع وقوع برخی موارد مانند تمکین زن به صورت عام و خاص از مرد می شود. به همین دلیل پرداخت مهریه در دوران عقد در صورت جدایی، یکی از سؤالات رایج زوجین می باشد که باید از جزئیات آن آگاهی داشته باشند. ادامه مطلب

آیا در طلاق توافقی به داور نیاز است؟

یکی از مواردی که در قانون جدید حمایت از خانواده مطرح شده است، لزوم استناد دادگاه به تأییدیه مراکز مشاوره خانواده در صورت عدم امکان سازش زوجین با یکدیگر و ضرورت وقوع طلاق بین ایشان است. از آنجایی که در طلاق توافقی، اغلب موارد با توافق طرفین و نظر خود آنها انجام می شود این سؤال وجود دارد که آیا در صورت تصمیم زوجین به طلاق توافقی، آیا باز هم ضرورت مراجعه به داوری و مراکز مشاوره خانواده مطرح می باشد؟ ادامه مطلب

آیا بذل مهریه در طلاق توافقی الزامی است؟

در بین مردم یک باور عمومی وجود دارد که در صورتی که زوجین اقدام به درخواست طلاق توافقی نمایند، زوجه حتماً باید مهریه خود را بذل نماید. آنچه باید بدانیم این است که در طلاق توافقی زوجین می توانند درباره تمام مسائل و اموری که در اثر طلاق مطرح می شود، توافق نموده و تصمیمات و توافقات خود را به دادگاه اعلام نمایند. حتی توافق در مورد میزان مهریه پرداختی و شرایط پرداخت آن نیز امکان پذیر است. ادامه مطلب

مفهوم عده در طلاق چیست؟

در فقه و قانون، زن اجازه ندارد بلافاصله پس از طلاق از شوهر خود اقدام به ازدواج مجدد نماید. بنابر این با توجه به شرایط سنی و بدنی خود باید فاصله مشخصی را پس از طلاق خود گذرانده و سپس اقدام به ازدواج مجدد نماید. در این فاصله قانونی که عده طلاق نامیده می شود مرد نیز وظایفی دارد که باید به آن عمل نماید. ادامه مطلب

راه آسان تر برای ارتباط با ما