عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

شیوه شکایت خیانت در امانت توسط قیم چیست؟

[تعداد: 7   میانگین: 3/5]

شیوه شکایت خیانت در امانت توسط قیم چیست؟

در بحث حجر و تعیین قیم هدف از انتخاب فردی به عنوان قیم قانونی ، فردی که عنوان تحجر برای او در قانون مشخص شده است ، این ست که فرد قیم با رعایت امانتداری نسبت به حفظ اموال محجر کوشا باشد، چون فرد محجر توان و اراده کافی برای رسیدگی به امور اقتصادی خود را ندارد ، در اما گاهی قیم در این امانتداری خیانت میکند و سعی می کند از وضعیت شخص محجر استفاده کرده ، اموال او را به نفع خودش مصادره کند ، در این صورت می توان از قیم به عنوان خیانت در امانت طرح شکایت انجام داد که مراحل مربوط به خود را دارد لذا در این نوشتار ، نحوه ی شکایت علیه خیانت در امانت توسط قیم را مورد بررسی قرار می دهیم .

خیانت در امانت توسط قیم

امانتداری یک حسن پسندیده محسوب می گردد اما گاهی حرص و طمع باعث می شود تا قیم برای منفعت طلبی خود از شرایط فرد محجر استفاده کرده و در امانت خود خیانت کند.

در قانون مجازات کیفری ، خیانت در امانت جرم محسوب می شود و مرتکب آن پس از محکوم شدن مجازات می گردد .

در مواقعی که شخص محجر پس از رفع حجر مال خود را طلب کند یا در طول حجر متوجه شود که قیم او از اموال وی استفاده کرده ؟ می تواند با مراجعه به دادگاه از او طرح شکایت کند ، این شکایت در دادسرای مربوطه بررسی و رای صادر می شود.

طرح شکایت خیانت در امانت توسط قیم

در مواقعی که شکایت از طرف محجر انجام شود ، در دادگاه پرونده به دادسرا ارجاع و هم شاکی و هم متشاکی باید حضور پیدا کنند، شاکی تقاضای رسیدگی به جرم خیانت در امانت را از قاضی می خواهد و قاضی با توجه به مدارک ، مستندات و همچنین صحبت های طرفین تصمیم به رای می گیرد ، اگر در پرونده خیانت در امانت توسط قیم ، برای قاضی محرز شود که مالی از محجر ضایع شده ، قیم باید عین مال را به او برگرداند ، همچنین در پرونده ی خیانت در امانت قیم ، باید سوء نیت قیم اثبات شود و اگر هدف از بازنگرداندن مال محجر با توجه به منافع محجر باشد ، نه خیانت در امانتی که به قیم سپرده می شود ، لذا قیم می تواند با اثبات حسن نیت خود ، از جرم خیانت در امانت تبرئه شود.

در مراحل تعیین قیم برای شخص محجر ، دادگاه تلاش می کند که مناسب ترین فرد برای قیومت را انتخاب کند تا بتواند امانتدار خوبی برای فرد محجر باشد و همچنین تا مبادا قیم بخواهد از اختیارات خود به نفع خود استفاده کند .

در مواقعی که از طرف قیم به اموال محجر در صورت کوتاهی کردن ضرری برسد ، محجر می تواند با طرح شکایت از قیم از دادگاه بخواهد که قیومت او را باطل کند و در صورت نیاز فرد دیگری را به قیومت انتخاب کند.

در صورت بروز مشکل در زمینه حکم حجر و رفع آن می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *