عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
021-88287102

شیوه تنظیم قرارداد هبه چگونه است؟

[تعداد: 6    میانگین: 2.8/5]

شیوه تنظیم قرارداد هبه چگونه است؟

هبه در لغت به بخشش معنا شده است و اگر بخشیدن مالی بر اساس قرارداد هبه باشد این قرارداد شرایط خاصی دارد و باید دید نحوه تنظیم  قرارداد هبه چگونه می باشد.

تنظیم قرارداد هبه 

در رابطه با تنظیم قرارداد هبه  می توان گفت که اگر در زندگی روزمره کسی مالی را به دیگری ببخشد هبه انجام داده است اما اگر بخواهد این ببخش را از طریق تنظیم عقد قرارداد هبه انجام دهد باید به اصطلاحات و عواقب این نوع عقد آشنا باشد.

در قرارداد هبه به شخصی که مال خود را می بخشد واهب و به کسی که مال به او تعلق می گیرد متهب و به مال بخشیده شده موهوبه می گویند.

در قرارداد هبه مال به صورت رایگان و بخشش به دیگری منتقل و به مالکیت وی درخواهد آمد و در انجام آن باید تمام شرایط صحت قرارداد که باید در عقد هر قراردادی رعایت شود مثل عدم اجبار و اکراه طرفین، اهلیت داشتن طرفین، مشروع بودن مال، ورشکسته نبودن صاحب مال،  مشخص بودن مال، نیز رعایت گردد.

در عقد قرارداد هبه باید مال به متهب تحویل داده شود وگرنه عقد کامل نمی گردد همچنین اگر قبل از تحویل مال واهب بمیرد موضوع این عقد نیز از بین می رود و انتقال مال انجام نمی گیرد.

اگر عقد هبه به صورت رسمی انجام گیرد و ثبت گردد هیچکدام از طرفین نمی توانند آن را انکار کنند اما اگر به صورت غیر رسمی و عادی انجام گیرد فقط با وجود شاهدین معتبر غیر قابل انکار خواهد بود.

انواع قرارداد هبه 

قرارداد هبه ممکن است به دو نوع معوض یعنی عوض قرار دادن امری دیگر به عنوان شرط هبه انجام گیرد و این شرط ضمن عقد باید ذکر شود و یا ممکن است به صورت غیر معوض و کاملا مجانی انجام گیرد ، در هبه نامه معوض نمی توان از هبه برگشت انجام داد اما در هبه غیر معوض باید برای رجوع از هبه دادخواست رجوع ارائه کرد .

موضوع هبه اگر بخشیدن مهریه زن باشد و زن این دین مرد را به او ببخشد و این کار را به صورت عادی انجام دهد باز می تواند از هبه خود رجوع کند و مهر خود را طلب کند.

هبه و بخشیدن مال اگر توسط صغیر و نابالغ و مجنون انجام گیرد قابل قبول نخواهد بود زیرا این افراد طبق قانون محجور می باشند و از تصرف در اموال خود منع شده اند.

عقد هبه از عقود جایز می باشد و هر یک از طرفین مگر در هبه رسمی که امکان انکار آن از نظر قانونی وجود ندارد و به علت اصالت سند هیچکدام از طرفین حق انکار آن را ندارند می توان در صورت غیر رسمی آن مدعی انکار شد.
در صورت بروز مشکل در زمینه تنظیم قرارداد می توانید از مشاوره حقوقی وکیل تنظیم قراردادها مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
راه آسان تر برای ارتباط با ما