عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

شرایط و وظایف قیم چیست؟

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 4 میانگین: 3.3]

شرایط و وظایف قیم چیست؟

علاوه بر پدر و مادر اداره امور برخی از کودکان بر عهدی شخصی بجز پدر و مادر است که اقدام این عمل در حقوق انتقال قیومت میگویند که اگر کودکی که پدر و مادر نداشته باشد و و حتی جد پدری نداشته باشد باید توسط دادستان و دادگاه برای این کودکان قیمی مشخص شود، علاوه بر این کودکان برای مجانین و اشخاص غیر رشید هم قیم مشخص میشود که انجام این عمل به دلیل حمایت از محجورین است که برای مواظبت از محجور و اداره اموال شخص قیم برای او مشخص میشود. در این مقاله به شرایط و وظایف قیم می پردازیم.

شرایط داشتن قیم

قیم که در اصطلاح به آن امین هم گفته  میشود از طریق قاضی برای حمایت ونگهداری طفل صغیر و یا دیوانه و غیر رشید انتخاب میشود،در صورتی که اشخاصی که ذکر شد مسلمان باشند باید قیمی که برای آنها انتخاب میشود هم مسلمان باشد.

موضوعی که حائز اهمیت است اینکه قیم باید از هر نظر کامل باشد یعنی عاقل و بالغ و آگاه و قابل اعتماد باشد تا بتواند از طفل صغیر نگهداری و حمایت کامل را انجام دهد

اشخاصی که نمیتوانند به عنوان قیم انتخاب شوند

۱٫افرادی که خود قیم دارند و یا تحت ولایت شخص دیگری هستند

۲٫اشخاصی که صلاحیت ندارند یعنی اینکه اگر شخصی مرتکب جنایتی شده باشد و یا جرمی مرتکب شده باشد که برای جرم مجازاتی انتخاب کرده باشند وشخص مجرم شناخته شده باشد صلاحیت قیم شدن را ندارد.

۳٫اشخاصی که ورشکسته اعلام شده اند و هنوز عمل ورشکستگی را تصفیه نکرده اند.

۴٫اشخاصی که فساد اخلاقی زیادی دارند

۵٫در صورتی که اقربای طبقه اول شخص محجور نسبت به محجور دعوایی مطرح نمایند.

زمانی که خویشاوندان شخص محجور به عنوان قیم صلاحیت داشته باشند بر دیگر افراد مقدم خواهند بود.

وظایف قیم

وظایف قیم بستگی به اموری دارد که برای آن قیم تعین میکنند، موضوعاتی که برای آن قیم مشخص میشود میتواند درباره اداره اموال باشد و یا برای تربیت شخص محجور باشد که هر کدام خود قوانین خاص مربوط به خود را دارد که باید رعایت شود.

بر اساس قانون شخص قیم نمی تواند بدون اجازه دادستان در اموال غیر منقول شخص صغیر دخل و تصرف داشته باشد اما قیم میتواند در اموال منقول شخص صغیر دخل و تصرف داشته باشد، زمانی که فرد صغیر به سن بلوغ برسد تمام اموال او چه منقول و چه غیر منقول از صلاحیت قیم خارج شده و به خود شخص صغیر صلاحیت اداره آن را دارد و در صورتی که از اداره قیم نسبت به اموالش ناراضی باشد و شکایتی داشته باشد میتواند شکایت خود را در مراجع قانونی مطرح نماید

مسائل مالی که بر عهده قیم است

قیم باید قبل از اینکه در امور مالی مولی علیه مداخله نماید یک نسخه از تمامی دارایی مولی علیه تهیه نماید و آن را امضاء نماید و تحویل دادستان نماید تا دادستان نسبت به این میزان دارایی بررسی و تحقیقات لازم را انجام دهد.

در صورتی که مولی علیه اموال ضایع شدنی داشته باشد بهتر است قیم آن را بفروشد و پول آن را در راهی که به مصلحت مولی علیه است استفاده نماید.
هزینه زندگی محجور مانند هزینه نفقه اشخاص واجب النفقه و هزینه درمان آنها و هزینه بیمارستان و هزینه تربیت فرزندان شخص محجور و ….. در وظایف قیم می باشد و در صورت انتقال قیومت ، بر عهده قیم جدید می باشد که باید به پرداخت تمامی این هزینه ها بپردازند.

قیم باید سالی یک بار حساب محجور را چک و به دادستان اعلام نماید و اگر از زمانی که دادستان تقاضا حساب کرده باشد و قیم از آن مهلت تا یک ماه حساب دقیق اموال محجور را تحویل ندهد از قیومت حذف میشود.

معامله هایی که قیم از جانب مولی علیه انجام میدهد

انجام برخی از معاملات از جانب قیم نیاز به اجازه دارد و در برخی معاملات نیازی به اجازه ندارد و همچنین بعضی از معامله ها از سوی قیم ممنوع و باطل است مثل معامله ای که قیم با شخص محجور انجام میدهد تا اموالی بین آنها منتقل شود که این معامله به دلیل جلوگیری از سوء استفاده شخص قیم از محجور باطل است.

قیم نمیتواند مال محجور را به شخصی هبه نماید و در صورت انجام این کار قرارداد هبه باطل خواهد بود.

انجام برخی از امور که احتمال دارد اگر توسط قیم انجام شود به زیان محجور باشد توسط دادستان انجام میشود:

۱٫فروش و یا رهن اموال غیر منتقول شخص محجور

۲٫اقدام به گرفتن وام برای محجور در صورتی که نیاز به انجام آن نیست

۳٫صلح

۴٫در صورت انجام معامله ای که قیم مدیون مولی علیه بشود

نظارت بر عملکرد قیم

برای اینکه بر عملکرد قیم نظارت داشته باشیم که کارهای مربوط به شخص محجور و وظایف قیم را به خوبی انجام میدهد یا خیر دادستان اشخاصی را برای نظارت تعیین می کنند که این عمل نظارت را در برخی موارد به صورت کلی و یا جزئی به اشخاص موثق و یا هیئت و یا موسسه واگذار میکنند.
اشخاصی که به عنوان ناظر بر وظایف قیم انتخاب میشوند در صورتی که اقدامی انجام دهند که باعث ضررو زیان به شخص محجور شود باید جبران خسارت نمایند

قیم میتواند برای قیم بودن خود درخواست اجرت نماید و قیم میتواند با نظر و توافق دادستان مبلغی را به عنوان اجرت از اموال محجور برداشت نماید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.