عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

شرایط اقرار به نسب چیست؟

[تعداد: 4   میانگین:  3.8/5]

شرایط اقرار به نسب چیست؟

یکی از شرایطی که منجر به اثبات نسب می گردد ، اقرار است که این اقرار اگر دارای شرایط صحیح باشد ، نسب افراد به وسیله ی آن اثبات می گردد و دیگر مورد تردید نخواهد بود ، از این رو در این نوشتار شرایط اقرار به نسب مورد بررسی قرار می گیرد .

اقرار به نسب 

اگر فردی به نسب فرزندی اقرار کند و دارای شرایط زیر باشد ، دیگر به مدرک دیگری برای اثبات نسب نیاز نخواهد بود و همین اقرار حجت خواهد بود .

شرایط صحیح اقرار به نسب ، باید شامل  موارد زیر باشد تا بتوان به آن اعتنا کرد :

– اقرار در حالت عادی ممکن باشد .

– با شرع مخالفتی نداشته باشد .

– در اقرار تعارضی نباشد .

– بتوان درستی اقرار را تایید کرد .

  • اقرار در حالت عادی ممکن باشد : در اقرار باید طبق عادت امکان آن وجود داشته باشد مثلا فرزندی که به نسب او اقرار می شود ، همسن یا بزرگتر از خود فرد نباشد و مردم او را به عنوان فرزند فرد دیگری نشناسند و باید آن فرزند نسب او ناشناخته و مجهول باشد .
  • عدم مخالفت با شرع : اقرار در موردی که فرزند از راه شرعی متولد نشده باشد ، قابل قبول نیست و باید رابطه ی والدین قانونی و شرعی از راه نکاح بوده باشد.
  • در اقرار تعارض نباشد : در اقرار فردی که میخواهد نسب خود را اثبات کند نباید شخص دیگری مدعی باشد در این صورت دیگر اقرار سندیت ندارد و باید راه دیگری برای اثبات نسب پیدا گردد .
  • بتوان درستی آن را تایید کرد : اگر اثبات نسب برای صغیر باشد ، سه شرط بالا کفایت می کند اما اگر فرزند عاقل و بزرگ باشد ، جدا از سه شرط گفته شده ، خود فرزند نیز باید اقرار را تایید کند .

اثبات و انکار اقرار به نسب

در اقرار به نسب داشتن، آثاری به وجود می آید که نمی شود آنها را انکار کرد ، مثل ارث بردن فرزند از پدری که به نسب او اقرار کرده است و این نسب به طبقات بعدی فرزند یعنی نوه و نتیجه ی او نیز سرایت خواهد کرد.

در قانون اعلام شده است که با اقرار نسب، ثابت می شود و این تنها موردی است که قانون مدنی در مورد آن حکم خاصی داده است ، طبق ماده ی ۱۲۷۳ قانون مدنی،  اقرار زمانی صحیح است که شروطی که گفته شد در آن رعایت شده باشد.

در مواردی که اقرار کننده به نسب بخواهد نسب خود را به طفلی که دارای ارث است ، ثابت کند ، این مورد چون قصد طمع و تملک مال طفل است ، باید اثبات نسب به جز اقرار با مدارک بیشتری اثبات گردد در واقع به علت حجر( عدم توانایی اداره ی اموال خود ) طفل نباید کسی از وضعیت او به نفع خودش استفاده کند ، قانون در این مورد طفل را مورد حمایت قرار می دهد و اقرار به نسب را شرط لازم می داند اما شرط کافی نیست  و در کنار دیگر مستندات به آن توجه می شود .

در اقرار به نسب اگر اقرار کننده بعد از بلوغ فرزند نسب او را تکذیب کند ، همان نسب اثبات شده به جای خود باقی می ماند.

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *