عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

شرایط ازدواج مجدد بدون اذن همسر اول چیست؟

[تعداد: 10   میانگین: 3.3/5]

شرایط ازدواج مجدد بدون اذن همسر اول چیست؟

اگر چه ازدواج دوم در نظر بسیاری امری مذموم و ناپسند می باشد که تاثیرات مخربی بر خانواده ها داشته و تمامی اعضای خانواده را درگیر خود می کند و بار روحی و عاطفی سنگینی حتی برای مرد دارد ، اما در برخی موارد نیز ، با توجه به شرایط پیش آمده ی تحولات و اتفاقات زندگی ازدواج مجدد لازم بوده و شارع مقدس به انجام آن دستور می دهد و مانعی برای آن ایجاد نکرده است اما ازدواج مجدد بدون اذن همسر اول از نظر قانونی مجوز ثبت ازدواج را نخواهد داشت .

در قوانین شرعی اسلام مرد میتواند چهار ازدواج دایم داشته باشد و به طور نامحدود ازدواج موقت بکند بدون اینکه اجازه همسران شرط باشد اما قوانین ایران تا حدودی برای رعایت عرف جامعه به این موضوعات سر و سامان داده است.

طبق قانون حمایت از خانواده ، ازدواج مجدد مرد باید یا با اجازه زن اول یا با اجازه دادگاه باشد .

اما قانون و مقررات مدنی کشور ، در شرایط خاصی به مرد اجازه ازدواج مجدد بدون اذن همسر را هم داده است، این قوانین ضمن بیان اینکه ازدواج مجدد ، باید با عرف جامعه هماهنگ باشد به زن این اجازه را میدهد که اگر ازدواج مجدد همسرش چه با رضایت او باشد و چنانکه نباشد به هر حال او میتواند از دادگاه تقاضای طلاق داشته باشد .

یکی از مهمترین شرایط  مرد برای ازدواج دوم شرایط مالی است ، برای اداره کردن دو یا چند خانواده اگر شرایط مزبور برای این مرد احراز شود در دادگاه اجازه برای ازدواج دوم یا بیشتر صادر خواهد شد و دیگر ازدواج مجدد بدون اذن همسر اول از نظر قانونی مشکل ساز نخواهد شد .

در قانون و مقررات مدنی کشور ، مواردی ذکر شده که همسر میتواند بدون اجازه ی زن اول اقدام به ازدواج مجدد کند .

شرایط ازدواج دوم بدون اذن همسر اول 

  • یکی از این شرایط که در آن اجازه ازدواج بدون رضایت همسر اول صادر می شود ،محکومیت زن اول می باشد ؛ به موجب این بند از قانون ، اگر زن به حبس محکوم شود ، شوهرش میتواند بدون اجازه زن مجددا ازدواج کند اما اگر محکوم مرد باشد همسرش میتواند تقاضای طلاق کند ، اگر این حکم قطعی ، مدت حبس حداقل پنج سال باشد و حکم در حال اجرا باشد شوهر میتواند همسر دوم اختیار کند.
  • شرایط دومی که مرد میتواند بدون اجازه ی همسر اول ازدواج مجدد داشته باشد ، در صورتی خواهد بود که همسر اول معتاد باشد و که این اعتیاد باید به نوعی باشد که بنا به تشخیص دادگاه مخل زندگی خانوادگی بوده و این اعتیاد در صورتی مجوزی برای ازدواج مجدد خواهد بود که انسان را به نابودی می کشاند ؛ مثلا اعتیاد به تریاک یا الکل یا هر ماده مخدر دیگری که نظام خانواده را از هم می پاشاند.
  • شرایط دیگری که به مرد اجازه ازدواج بدون اذن را می دهد ، ترک خانه توسط زن و عدم تمکین است ؛ اگر مدت ترک آنقدر باشد که خانواده از هم گسیخته و سبب بی علاقگی به شوهر و فرزندان شود ، برای اجازه ی ازدواج مجدد مرد کفایت می کند.

● اگر زن نازا باشد و این مسئله توسط مراجعی که نازا بودن زن را تشخیص داده اند تایید شود ،  باز مرد مجاز به ازدواج مجدد بدون اجازه از همسر اولش یا مراجع قانونی را خواهد داشت .

در صورت بروز مشکل در زمینه قوانین ازدواج دوم می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *