عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

شرایط ارائه دادخواست نفی ولد چیست؟

[تعداد: 6   میانگین:  2.5/5]

شرایط ارائه دادخواست نفی ولد چیست؟

خانواده مهمترین نهاد اجتماعی در هر جامه ای محسوب می شود که در کشور ایران برای حفظ این نهاد که مهمترین هدف آن ، تولید نسلی است که بتواند جامه را به اهداف والای خود برساند ، مورد توجه بسیاری قرار گرفته است اما در این راستا و مبحث خانواده مسائل و مشکلات فراوانی به وجود می آید که یکی از آنها شرایطی است که در آن دادخواست نفی ولد مطرح می شود. 

در امر تشکیل خانواده رابطه نسبی که از تولد فرزند ایجاد می شود ، باعث پیوند هرچه بیشتر خانواده می شود ، در قانون طبق قانون اماره فراش که هدف آن اثبات نسب می شود ، تولد فرزندی که از راه ازدواج متولد شده باشد ، منسوب به پدر و مادر او است مگر آنکه پدر از راه قانون بخواهد آن فرزند را نفی ولد کند .

اگر قانون نفی ولد شامل فردی شود و اثبات گردد ، دیگر زن و شوهر از هم ارثی نمی برند ، آن فرزند نیز جز وراث نخواهد بود و از اقوام پدری نیز ارثی شامل او نمی شود ، اما چون مادر فرزند مشخص و معلوم است ، از مادر ارث می برد و مادر و اقوام مادری وی نیز از او ارث خواهند برد.

اگر در محاکم قضایی امر خیانت زن به شوهر اثبات شود و فرزندی که به دنیا آمده ، طبق مدارک و شواهد از آن مرد نباشد ، باعث جدایی زوجین خواهد شد و آن زن برای همیشه به آن مرد حرام می گردد.

دادخواست نفی ولد

دادخواست نفی ولد باید از طرفی فردی که پدر فرزند محسوب می شود ، مطرح شود ، مادر فرزند باید در تمام مراحل دادرسی حاضر شود و در صورتی که نفی ولد فرزند او اثبات شود ، هم از ارث بردن از شوهر خود محروم می شود و هم از حضانت و سرپرستی کودک محروم خواهد گردید  ، البته به زن در دادگاه اجازه ی دفاع از خود را خواهند داد ولی با توجه به شواهد و مدارک و در صورت نیاز آزمایشات لازمه و اثبات خیانت جرم بی عفتی به او وارد خواهد شد.

در موردی که شوهر به صراحت تولد فرزند را به خود نسبت دهد اما بعد ادعای نفی ولد کند ، دیگر این ادعا از او پذیرفته نخواهد شد .

بر طبق ماده ی ۱۱۶۲ قانون مدنی ، ادعای نفی ولد توسط پدر باید حداکثر تا ۲ ماه بعد از تولد کودک ارائه گردد و اگر بعد از این تاریخ اعلام گردد ، دیگر قابل اعتماد نخواهد بود و سکوت او به معنای پذیرش اینکه پدر فرزند است تعبیر می گردد.

در ادعای نفی ولد ، توسط پدر انجام آزمایش ژنتیک و نتیجه ی آن حجت خواهد بود و  طبق این آزمایش ثابت خواهد شد که تولد کودک از نطفه ی پدر بوده یا نبوده است .

اگر در روند اثبات نفی ولد پدر فوت کند ، اجازه ی ادامه روند بررسی با وارثان او خواهد بود .

در صورت بروز مشکل در زمینه اثبات نسب می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *