عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

سلب حق حضانت زن چگونه انجام می شود؟

[تعداد: 4   میانگین: 3/5]

سلب حق حضانت زن چگونه انجام می شود؟

نگه داری و حضانت از فرزند هنگامی که در اثر جدایی والدین یا فوت شوهر به مادر سپرده می شود ، از جمله اموری است که برای مادر به دلیل محبت مادری و نیاز فرزند به توجه ، تربیت و نگه داری بیشتر ، بسیار مهم می باشد ، از این رو ، در این مقاله ، مسئله سلب حق حضانت از زن مورد بررسی قرار گرفته شده است  .

سلب حق حضانت فرزند مشترک از زن 

در رابطه با سلب حق حضانت فرزند برای زن می توان عنوان نمود ، هنگامی که حق حضانت در هر شرایطی به مادر سپرده شد ، در صورت محقق گردیدن برخی شرایط ، این حق از وی سلب خواهد شد ، این شرایط عبارتند از ؛ اعتیاد زیان آور به مواد مخدر و قمار ، اشتهار به فساد اخلاق و فحشاء ، ابتلاء به بیماری های روانی با تشخیص پزشکی ، سوء استفاده از فرزند یا اجبار او به ورود در مشاغل ضداخلاقی مانند فساد و فحشاء ، گدایی و قاچاق ، تکرار ضرب و جرح بیش از حد متعارف

هر یک از موارد اشاره شده که موجب سلب حق حضانت از مادر می شود ، در مورد پدر نیز صادق می باشد ، لذا در صورتی که حضانت فرزندی به پدر او سپرده شد ، اگر پدر به  موارد اشاره شده دچار گردد ، از وی نیز سلب حضانت خواهد شد .

هر نوع اعتیادی موجب سلب حضانت نخواهد شد ، بلکه اعتیادی که زیان آور باشد ، موجب سلب حضانت از مادر خواهد شد ، در رابطه با تنبیه فرزند که از آن به عنوان ضرب و جرح خارج از متعارف نام برده شد نیز می توان گفت که بر اساس ماده ی ۱۱۷۹ قانون مدنی ، والدین می تواند جهت تربیت  ، فرزند خود را تنبیه نمایند اما این تنبیه بدنی نباید به گونه ای باشد که موجب آسیب شدید به فرزند شود ، لذا تنبیه شدید از مصادیق عدم مواظبت صحیح از فرزند خواهد بود و موجب سلب حضانت از مادر خواهد شد .

سلب حق حضانت زن در صورت ازدواج مجدد

هنگامی که مادر ازدواج مجدد می کند ، اگر این ازدواج مانع از انجام وظایف مادری وی در قبال فرزندی که حضانت او را پذیرفته نشود و در دادگاه مادر اثبات نماید ، با تشخیص مصلحت فرزند ، دادگاه حضانت فرزند را از او سلب نخواهد کرد .

با فوت پدر ، در صورتی که پدر در وصیت خود ، قیمی را برای فرزند تعیین کند ، حضانت فرزند به مادر خواهد رسید و وجود جد پدری نیز موجب سلب این حضانت نخواهد شد .

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *