عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

روش های تشخیص اسکناس جعلی چیست؟

[تعداد: 3    میانگین: 2/5]

روش های تشخیص اسکناس جعلی چیست؟

از زمان رواج پول و اهمیت یافتن این موضوع در مبادلات با گسترش یافتن روند مبادلات ، موضوع جعل اسکناس نیز پیش آمد و افرادی مبادرت به جعل اسکناس کردند و این جعل باعث شد تا دولتها در موضوع چاپ اسکناس فاکتورهای امنیتی را در نظر بگیرند که به آسانی توسط دیگران نتواند جعل شود یا اگر جعل صورت گیرد ، تشخیص اسکناس اصل از تقلبی آسان باشد ، اما چه روشهایی برای تشخیص اسکناس جعلی از اصلی وجود دارد؟

تشخیص اسکناس جعلی

در رابطه با تشخیص اسکناس جعلی می توان عنوان نمود که اسکناس یا چک پولها وقتی مورد کپی و جعل واقع شوند ، تمام ویژگیهای امنیتی خود را از دست می دهند و این از دست رفتن ویژگیها به افراد کمک می کند تا اسکناس جعل را از اصل تشخیص دهند.

بانک مرکزی در چاپ اسکناس موارد متعددی از خصوصیات امنیتی را رعایت می کند که تشخیص آنها به دقت نیاز دارد و طبق قانون کسانی که اقدام به چاپ یا استفاده یا نگهداری از اسکناس جعلی کنند ، مطابق مقررات با آنها برخورد و باعث ایجاد مسئولیت برای آنها طبق قانون میگردد و مجازات این افراد در قانون مشخص شده است.

فاکتورهای امنیتی برای تشخیص اسکناس جعلی

در چاپ اسکناس چندین فاکتور امنیتی وجود دارد که باعث تشخیص اسکناس جعلی از اصلی خواهد شد این مشخصات به شرح زیر است:

  • نخ امنیتی: جنس این نخ از نوع پنجره ای با روکش فلزی است و آرام بانک مرکزی در زمینه آن مشخص است و نخ درون خمیره کاغذ رفته است و فقط بخش کمی از آن در سطح کاغذ نمایان و قابل لمس است.
  • ریز چاپ برجسته : که نوشته بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در آن قابل مشاهده است .
  • واتر مارک: تصویر حضرت امام که به صورت سه بعدی در مقابل نور قابل رویت است.
  • ریز متن برجسته : که مقدار اسکناس را نشان میدهد .
  • چاپ برجسته: بخش هایی از اسکناس دارای چاپ برجسته میباشد که به وسیله انگشتان قابل لمس است .
  • طرح مخفی: این طرح به نحوی چاپ شده که اگر به صورت افقی در مقابل چشم قرار داده شود ، نمایان می شود.
  • مرکب فلورسنت: با تابش نور بر روی اسکناس رنگ امضای وزیر امور اقتصادی و رئیس بانک مرکزی تغییر می یابد.
  • سریال چاپ: که در گوشه اسکناس چاپ می شود

موارد امنیتی که در چاپ اسکناس ها انجام می گیرد ، قابل جعل نیستند و انجام این موارد تشخیص اسکناس جعلی از اصلی را آسان کرده است اما پیشرفت جرم جعل زمینه های بیشتری را برای جاعلان در جرم فراهم کرده است و به کار گیری این تکنیک ها باعث شده که جاعلان در اقدامات خود موفقیت بیشتری در شبیه سازی داشته باشند.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *