عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

روشهای حضانت فرزند چیست؟

[تعداد: 2   میانگین: 4.5/5]

روشهای حضانت فرزند چیست؟

از نظر فقهی حضانت به معنی تربیت و نگه داری می باشد ، از این رو به اقتدار قانونی شخص جهت نگه داری و تربیت فرزند ، از نظر حقوقی ، حق حضانت فرزند گفته می شود که این شخص باید به تامین نیازهای جسمانی ، اخلاقی و روحی فرزند نظیر تامین خوراک ، پوشاک و تربیت بپردازد ، در این مقاله روشهای حضانت فرزند مورد بررسی قرار گرفته شده است .

روشهای حضانت فرزند

در رابطه با روشهای حضانت فرزند می توان گفت که موضوع حضانت از فرزند زمانی مطرح خواهد بود که یکی از والدین فرزند یا هر دوی آنها فوت کرده باشند ، یا اینکه والدین فرزند به واسطه طلاق از یکدیگر جدا شده باشند و یا اینکه به دلایلی چون اعتیاد یا جنون ، صلاحیت لازم را برای حضانت فرزند خود نداشته باشند ، از این رو با توجه به قوانین حمایت خانواده مسئله ی حضانت مشخص شده است .

تا زمانی که والدین با یکدیگر زندگی مشترکی دارند ، حضانت فرزند بر عهده ی هر دوی آنها خواهد بود ، زیرا قانون حضانت فرزند را حق و تکلیف والدین می داند که در صورت امتناع والدین از این تکلیف ، آنها به انجام آن الزام خواهد کرد .

حضانت فرزند در صورت فوت والدین

در مواردی که یکی از والدین فوت کند ؛ دو حالت رخ می دهد ، اگر مادر فوت کند ، حضانت فرزند بر عهده ی پدر خواهد بود ، اگر پدر فوت کند ، بر عهده مادر خواهد بود اگر چه پدر در وصیت خود قیمی برای فرزند انتخاب کند ، باز مادر در گرفتن حضانت فرزند خود اولویت خواهد داشت و با وجود جد پدری نیز ، حضانت به وی خواهد رسید اما در صورتی که مادر حضانت فرزند خویش را پس از فوت همسر پذیرا نباشد ، حضانت به جد پدری خواهد رسید ، اگر جد پدری نیز صلاحیت نگه داری از فرزند را نداشته باشد و یا اینکه زنده نباشد ، یکی از اقوام نزدیک پدری فرزند می تواند حضانت او را بپذیرد که با دادخواست حضانت برای فرزند از سوی آن شخص ، دادگاه تشخیص صلاحیت حضانت را خواهد داد .

اگر والدین فرزند ، هر دو فوت کنند ، حضانت فرزند یا فرزندان اگر جد پدری زنده و توانایی نگه داری از فرزند را داشته باشد ، به جد پدری خواهد رسید ، در غیر این صورت نزدیکان پدری یا مادری با تشخیص دادگاه می توانند ، حضانت فرزند را قبول کنند ، کسانی که به ترتیب از پدر و مادر براساس درجه ی نزدیکی ،بیشترین ارث را خواهند برد ، در پذیرفتن حضانت فرزند اولویت خواهند داشت .

روشهای حضانت فرزند پس از طلاق

در مواردی که پدر و مادر طلاق می گیرند  ، حضانت فرزند پسر و دختر تا ۷ سالگی بر عهده ی مادر خواهد بود ، پس از این سن نیز با تشخیص دادگاه و مصلحت فرزند ، ممکن است که حضانت به پدر یا مادر داده شود ، در هر صورت حضانت برای دختر تا ۹ سالگی و برای پسر تنها تا ۱۵ سالگی مطرح خواهد بود و پس از این سنین دیگر فرزند از مسئله ی حضانت خارج خواهد بود و خود می تواند تعیین نماید که با چه کسی می خواهد زندگی کند .

در طلاق توافقی ، زن و شوهر بدون دخالت دادگاه می تواند مسئله ی حضانت فرزند را خود تعیین کنند ، به گونه ای که ممکن است بر سر حضانت دائم فرزند نیز توافق کنند .

در صورت بروز مشکل در زمینه حضانت فرزند می توانید از مشاوره حقوقی وکیل خانواده مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *