عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

رسیدگی به دعاوی جعل همراه با انکار چگونه است؟

[تعداد: 5    میانگین: 2.8/5]

رسیدگی به دعاوی جعل همراه با انکار چگونه است؟

هر گاه سندی توسط دیگری مورد جعل واقع شود ، آن سند باید مکتوب باشد و به گونه ای باشد که بتوان به عنوان جرم جعل به آن استناد کرد و حتما باید جرم جعل در مورد اسناد رسمی صورت گرفته باشد تا بتوان از جاعل در محاکم قضایی طرح شکایت کرد، اما اگر جعل کننده جرم را انکار کند در دعاوی مربوط به این جرم تکلیف چه خواهد بود ؟ لذا در این مقاله به طور اجمالی ، جعل همراه با انکار مورد بررسی قرار گرفته شده است .

 جرم جعل همراه با انکار

در رابطه با جعل همراه با انکار می توان گفت که طبق ماده ی ۱۲۸۷ قانون مدنی جرم جعل در مورد اسنادی که در اداره ثبت اسناد و املاک یا دفاتر رسمی یا در نزد ماموران رسمی دولت تنظیم شده باشند ، مورد بررسی خواهد بود ، قانون در مورد اسناد رسمی که مورد تردید باشند ، دستور بررسی را داده تا صحت آنها بررسی و اعلام گردد.

زمانی که کسی در مورد جعل سند رسمی در دادگاه علیه کسی اقامه دعوی کند و جاعل منکر این کار شود ، شاکی باید اصل سند را به دادگاه تسلیم کند و اسناد و مدارک خود در موعد مقرر در اختیار دادگاه قرار دهد تا با توجه به این اسناد رای صادر گردد ، حتی با وجود انکار متهم اگر دادگاه با توجه به نظر کارشناسان خود و همچنین با توجه به مدارک اثباتی که توسط شاکی ارائه شود ، رای به جعل بودن سند دهد ، متهم محکوم خواهد گردید، اما اگر دلایل شاکی کافی نباشد ، دادخواست وی ابطال خواهد شد.

قانون اصل سند و ارایه آن توسط شاکی را دلیل اثبات جرم قرار داده است و اگر شاکی ظرف ۱۰ روز بعد از دادخواست خود ، مدرکی ارائه نکند سندی که به آن ادعای جعل شده ، مورد تردید واقع خواهد شد.

همچنین اگر کسی در سندی منکر امضا و یا دستخط خود شود ، دادگاه به شاکی اجازه می دهد تا از منکر درخواست کند که برای امضا و نوشتن سندی مشابه به دادگاه مراجعه کند تا امضا و دستخط او با امضا و دستخط سند مورد دعوی تطبیق داده شود و اگر مراجعه نکرد ، این عدم حضور او به عنوان صحت سند مورد نظر تلقی می شود.

انکار از سوی جعل کننده 

در واقع انکار از سوی جعل کننده در سند رسمی با توجه به اینکه عمل جعل در نهایت اثبات خواهد شد ، این انکار مورد توجه قرار نمی گیرد و انکار کردن جاعل برای او مسئولیتی از جهت اثبات نخواهد داشت و تکلیفی برای او نخواهد بود ، بلکه شاکی باید با مدارک و مستندات ادعای خود را به اثبات برساند.

جعل ادعایی است که نیازمند اثبات است و این طور نیست که صرف ادعا کردن شاکی منجر به حکم گردد ، بلکه باید با سند و مدرک به اثبات برسد ، همچنین اگر منکر ادعا کند که مهر یا امضای وی جعل شده و در پای سند جعلی آمده است ، او نیز ادعای خود را باید با مدرک به دادگاه اثبات کند و دادگاه این دو موضوع را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار میدهد و اولویت را با شاکی قرار می دهد که اول جعلی بودن سند اثبات شود ، سپس به ادعای منکر رسیدگی گردد.

در صورت بروز مشکل در زمینه جرم جعل می توانید از مشاوره وکیل کیفری مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *