عضویت در تلگرام
تماس با مشاور
0912-0446505

مراحل رسیدگی به انحصار وراثت در شورا حل اختلاف چیست؟

[تعداد: 4   میانگین:  2.3/5]

مراحل رسیدگی به انحصار وراثت در شورا حل اختلاف چیست؟

همواره بر سر تقسیم ارث و میراث میان وراث متوفی جنگ و جدل رخ می دهد ، از این رو قانون به منظور جلوگیری از ایجاد هر گونه تنشی میان وراث و تقسیم قانونی ارث با توجه به سهم الارث هر یک از وراث ، دریافت گواهی انحصار وراث را برای وراث و افراد ذینفع الزامی نموده است ، لذا در این مقاله به بررسی مراحل رسیدگی به انحصار وراثت در شورا حل اختلاف پرداخته شده است .

انحصار وراثت در شورا

در رابطه با انحصار وراثت در شورا حل اختلاف می توان عنوان نمود که یکی از وراث به نمایندگی کلیه وراث می تواند به شورای حل اختلاف حوزه ی آخرین محل اقامت متوفی مراجعه نماید و فرم مخصوصی که در آن باید اسامی و اطلاعات مربوط به تمامی وراث وارد نماید ، دریافت کند ، پس از تکمیل این فرم باید مدارکی مانند ، اصل شناسنامه و کپی برابر اصل شناسنامه تمامی وراث ، گواهی فوت و شناسنامه متوفی ، سند ازدواج متوفی در صورت تاهل ، وصیت نامه متوفی در صورت وجود ، استشهادیه و رسید اظهارنامه مالیاتی را تهیه نماید .

استشهادیه ، فرم مخصوصی است که دو نفر شاهد که وراث و متوفی را می شناسند ، با ذکر کردن اسامی وراث در آن ، تایید می کنند که آن افراد منحصرا وراث این متوفی هستند ، ثبت استشهادیه باید در دفتر اسناد رسمی صورت پذیرد .

اظهارنامه مالیاتی ، رسیدی است که ورثه با اعلام لیست تمامی اموال منقول و غیرمنقول متوفی ، از اداره ی دارایی خواهان پرداخت ارث بر مالیات هستند که پس از مشخص شدن سهم الارث هر یک از وراث باید مالیات آن پرداخت گردد .

مراحل انحصار وراثت در شورا

در نهایت پس از تهیه فرم انحصار وراثت از طریق شورای حل اختلاف و تهیه مدارک مورد نیاز ، شورای حل اختلاف ، موضوع را به دادگاه محل اقامت متوفی ارجاع می دهد و دادگاه با هزینه ی وراث ، در یک نوبت آگاهی انحصار وراثت را در روزنامه های کثیرالانتشار به اطلاع عموم مردم می رساند که درصورت عدم وجود هر گونه اعتراضی ، دادگاه بدون تشکیل جلسه ی رسیدگی ، گواهی انحصار وراثت را برای وراث ارسال خواهد کرد .

گواهی انحصار وراثت باید ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ وفات متوفی از شورای حل اختلاف درخواست گردد در غیر این صورت ارث شامل جریمه ی تاخیر در درخواست و پرداخت مالیات  خواهند شد .

در صورت بروز مشکل در زمینه انحصار وراثت می توانید از مشاوره حقوقی وکیل ارث مورد اطمینان خود در موسسه حقوقی پندار از طریق ارسال فرم درخواست مشاوره یا تماس تلفنی بهره مند شوید.

سوالات متداول
برچسب‌ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *